Vizionář uspěl s automotive i s raw občerstvením

28. 5. 2019 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Co mají společného firmy podnikající v automotive a raw bistra? Vizionáře Stanislava Petříčka.

Málokterý podnikatel či manažer dovolí ostatním nahlédnout tak hluboko do svého soukromí jako inženýr Stanislav Petříček, zkušený manažer a spolumajitel společností TP Consulting a sítě rychlého občerstvení bistrRAWveg.

Nadšený propagátor zdravého životního stylu ve svém blogu otevřeně prozrazuje věci, které ho formovaly. Ať už to byl odchod matky a svěření do výchovy prarodičům, vojenské vzdělání po dědečkově vzoru nebo vlastní proměna z obtloustlého drsného manažera ve štíhlého vyznavače duchovních praktik a raw stravy (pokrmy, při jejichž přípravě teplota nepřekročí 42 °C).

Mladého manažera v automobilovém průmyslu formovali ti nejschopnější mezinárodní kolegové. Když pak v roce 2014 po šesti letech práce ve firmě Grupo Antolin Bohemia nabyl dojmu, že se už nemá kam posunout, pustil se do podnikání.

Se společníkem Jiřím Tužilem založil několik úspěšných firem včetně TP Consulting, zajišťující krizový a interim management, konzultační, poradenské a personální služby většinou pro automobilový průmysl v Česku i dalších zemích. Jejich roční obrat činí kolem tří set milionů.

Nejsme žádné hnutí!

Osobní zkušenost se změnou životního stylu vedla Stanislava Petříčka k tomu, aby šířil informace o zdravé stravě dál. „I když často říkám, že jídlo je náboženství, nejsme žádné hnutí. Dělám to pro sebe, pro rodinu a pro lidi, kteří chodí do práce, chtějí se dobře a zdravě najíst a nebýt po tom unavení,“ vysvětluje energický osmačtyřicátník.

„Klasický jídelníček vás totiž vyřídí. V poledne tam pošlete vepřo-knedlo-zelo a den pro vás skončil. Raw strava neunaví, má příjemnou energii i obrovské přesahy a přináší změny zevnitř. Navíc svět můžete změnit jedině tak, že změníte sami sebe. Jdeme proto lidem naproti do obchodních center – jedno bistro máme v Liberci, kde s rodinou žijeme, další na pražském Chodově a na Černém Mostě. Čtvrté v Hradci Králové jsme zavřeli, protože lidé v menších městech na raw ještě nemají peníze ani psychické nastavení. Ostatně od roku 2014 jsme pořád v červených číslech a obávám se, že provoz budeme i nadále dotovat z výnosů ostatních firem,“ přiznává podnikatel.

A dodává: „Ale co na tom, mám dávat peníze do charity, nebo do propagace zdravého životního stylu?“ Podnikatel se domnívá, že stejně jako s většinou dalších aktivit trochu předběhli dobu – značka je od počátku připravovaná jako franšízovatelná síť, jejíž čas teprve přijde.

Odvaha zahodit krunýř

Stanislav Petříček zdůrazňuje, že ke svému štěstí i smůle hodně přemýšlí. Ke změně životních postojů ho vedlo sledování okolí a smrt několika jeho známých, kteří vedli hektický život a nedbali na zdraví. „Já se v té době začal potápět... myšleno tak, že jsem se při zavazování tkaniček nadechl a se zadrženým dechem jsem se přes břicho pracně potopil k botám,“ vypráví.

„Měl jsem zhruba metrák. Svaly i tuk totiž plní stejnou funkci – nadměrnou hmotou si vytváříte ochranný krunýř. Došlo mi, že kolem padesátky bych vyfasoval první prášek, postupně bych začal zobat celé tablo, skončil v LDN a tam roky koukal do stropu. Mám čtyři děti a chci tu s nimi být co nejdéle a ve zdraví. V prosinci roku 2013 jsem inspirován kolegou přestal jíst maso a hned v únoru začal třicet tři dny trvající půst, při němž jsem shodil 28 kilo. To samozřejmě nikomu nedoporučuji. Okamžitá totální změna stravy je totiž pro organismus šok a i k striktnímu raw jídelníčku vede dlouhá cesta detoxů. Odlehčení jednou až dvakrát týdně však stojí za vyzkoušení,“ doporučuje muž označující sám sebe za „věcného vegana“.

Ženy v převaze

Zákazník bistRAWveg splňuje alespoň dvě kritéria ze tří: příjem nad 15 tisíc korun měsíčně, zájem o zdraví nebo o přírodu. Duší bister je Petříčkova druhá manželka. „Je to požitkářka a umí jídla skvěle připravit. Dá dohromady několik zahraničních receptů a vytvoří z nich svůj,“ pochvaluje si spolumajitel.

„Ostatně tento styl stravování je zatím více rozšířen mezi ženami. Řekněte chlapovi, že jídlo je zdravé, a pro něj to znamená, že prostě musí být nechutné a nestravitelné. Raw strava však nejen skvěle chutná, ale funguje také proti stresu a vnitřně i zevně vás zjemní. Její pracná příprava však lidi odrazuje, proto těm, kteří nemají čas ji připravovat, nabízíme i rozvoz. K rozhodnutí stravovat se vegansky, nebo dokonce raw tedy potřebujete jenom odvahu vykročit z bubliny a jemnost.“

Slovo jemnost používá spolumajitel bister často. Nicméně člověk znalý korporátních poměrů sousloví „jemný manažer“ považuje za podobný protimluv jako „svítání na západě“. Stanislavu Petříčkovi však zjemnění v práci nepřekáží.

„Zůstala mi věcnost i schopnost rozhodnout se a neřešit detaily. Stejně vím, kam dojdu, jen na to už tolik netlačím. A pořád platí, že úspěch je zodpovědnost a disciplína. Přibyl mi respekt k sobě i druhým, méně zatvrzele se bráním a něco si dokazuji. Naučil jsem se také víc vidět věci z pohledu druhého člověka. Ani zaměstnance si už nevybírám, chodí sami – prostě co přitahujete, to máte! A když to s někým nejde, tak dobře vím, proč ke mně přišel a co mě měl naučit,“ směje se úspěšný podnikatel.

Desatero zdraví

  1. Co nejjemnější strava bez masa
  2. Studená sprcha či studená koupel každý den (Wim Hofova metoda, eventuálně sauna)
  3. Meditace jednou až třikrát denně, např. plná koncentrace na konkrétní činnost nebo imaginační meditace vedoucí ke změnám zaběhnutých vzorců
  4. Doplňování energie cvičením (Stanislav Petříček nedá dopustit na čchi kung)
  5. Co nejčastější procházky a sport, ideálně v kontaktu se zemí (skvělá je chůze naboso a barefooot obuv)
  6. Připustit si, že potřebujeme obranu před negativními energiemi okolí, a naučit se vnímat ty dobré
  7. Nevměšovat se do věcí, do nichž nám nic není, pěstovat respekt a toleranci
  8. Psychohygiena – naučit se odpočívat, nezanedbávat dovolené, hledat klid mysli, respektovat své potřeby
  9. Rehabilitace – masáže, akupunktura, dávat do pořádku nejen fyzické, ale i emocionální, mentální a spirituální tělo, naučit se vhodné techniky, jimiž si mohu v každé situaci pomoci, např. reiki
  10. Zpracovat téma Vnitřního dítěte – programy a traumata z dětství totiž ovlivňují celý náš život


Převzato z časopu Profit. Autor článku: Jana Šulistová. Foto: Martin Pinkas.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek