Desatero pro obchodování s Rumunskem

7. 12. 2016 | Zdroj: CzechTrade

motiv článku - Desatero pro obchodování s Rumunskem Agentura CzechTrade připravila pro české podnikatele se zájmem o obchodní vztahy s Rumunskem deset doporučení pro obchodování s tímto teritoriem.

1. Přijeďte reprezentativním vozem

U rumunských partnerů je důležitý vnější vzhled: čím lépe budete oblečeni a čím větší auto budete mít, tím lepší dojem uděláte. Rumuni se dívají na značku vozu, a podle toho soudí, jak jste úspěšní v podnikání. Na oblečení dbají hodně nejen rumunské dámy, ale i pánové.

2. Schůzku si dvakrát ověřte

Komunikace faxem nebo e-mailem většinou nepůsobí. Důležité je zavolat a domluvit si schůzku. Schůzky si ověřujte ještě dvakrát: tři dny před a v den jednání.

3. Začněte neformálně

Na začátek jednání zkuste pár lámaných slov nebo vět v rumunštině, to pozitivně naladí partnery. Odvolejte se na tradičně dobré a bezproblémové česko-rumunské vztahy. Vyjádřete obdiv k dějinám Rumunska.

4. Používejte superlativy

Pokud máte možnost dělat prezentaci, v souvislosti se svým výrobkem nebo službou používejte hodně spojení „nejlepší v Evropě“, „jedinečný na světě“, „první v Rumunsku“, největší, nejhezčí apod. Připravte si poutavou prezentaci: málo čísel, hodně obrázků.

5. Připravte se na dlouhé vyjednávání

Rumuni jsou zvídaví, otevření, rádi se předvádějí, používají angličtinu. Hodně rádi mluví. Připravte se tedy na dlouhé a široce rozvětvené věty. Soustřeďte se na hlavní myšlenku, kterou se kdysi začínalo.

6. Berte tvrzení s rezervou

Některá tvrzení mají v Rumunsku jinou váhu: když Rumun řekne, že má, myslí tím, že bude mít. Když řekne, že bude mít, myslím tím, že by chtěl mít. „Ano“ znamená „možná“. Ne vždy můžete počítat s dlouhodobou spoluprací – země se mění a vyvíjí.

7. Vyhněte se nevhodným tématům

Rumuni jsou přátelští, přejdou ihned na oslovení křestním jménem, usmívají se. Pracovní schůzky často končí pozváním na oběd nebo večeři. Alkoholu se pije málo, kouří se hodně. Mezi vhodná konverzační témata patří sport, Rumunsko v meziválečném období, Rumuni ve světě, slavní Rumuni, rumunské vynálezy, Bukurešť 19. století, Drákula, menšiny Čechů a Slováků. Citlivá, ale také možná témata jsou komunistická diktatura, Ceausescu. Mezi nevhodné náměty hovoru patří maďarská a romská menšina.

8. Ověřte si dohodu

Po dohodě je potřebné se často připomínat a ujišťovat se o ní. Může se stát, že dohodu si vyloží jinak než vy. Smlouva je považována za rámec spolupráce, partneři můžou přijít s požadavkem na úpravy.

9. Cenu zpočátku nadsaďte

Tomu, že Rumuni rádi mluví, musí odpovídat taktika jednání. Aby bylo o čem dlouho hovořit, musíte s cenou začít vysoko, nejlépe ji nadsadit o 100 procent. Postupně se dostanete na svou plánovanou cenu.

10. Nezapomeňte na dárek

V rumunském státním prostředí musíte bohužel být připraveni na korupci. V soukromé sféře již není tak běžná, i když pozvání na oběd s malým dárkem udělá obchodnímu partnerovi radost. Mezi vhodné dárky patří becherovka nebo české sklo.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy deníku E15 a týdeníku Euro, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a agenturou CzechTrade. Autor článku: agentura CzechTrade

Tip: Obchodní desatera pro vybrané země světa / rychlá zkratka BusinessInfo.cz/10zo

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek