Desatero pro obchodování s Rumunskem

1. 3. 2015 | Zdroj: CzechTrade

motiv článku - Desatero pro obchodování s Rumunskem Agentura CzechTrade připravila pro české podnikatele se zájmem o obchodní vztahy s Rumunskem deset doporučení pro obchodování s tímto teritoriem.

1. U rumunských partnerů je důležitý vnější vzhled: čím lépe budete oblečen a čím větší auto budete mít, tím lepší dojem uděláte.

2. Komunikace faxem nebo e-mailem většinou nepůsobí. Důležité je zavolat a domluvit si schůzku. Schůzky si ověřujte ještě dvakrát: 3 dny před a v den jednání.

3. Na začátek jednání zkuste pár lámaných slov/vět v rumunštině, to pozitivně naladí partnery. Odvolejte se na tradičně dobré a bezproblémové česko-rumunské vztahy. Vyjádřete obdiv k dějinám Rumunska.

4. Pokud máte možnost dělat prezentaci, v souvislosti se svým výrobkem/službou používejte hodně spojení „nejlepší v Evropě“, „jedinečný na světě“, „první v Rumunsku“, největší..., nejhezčí... apod. Připravte si poutavou prezentaci: málo čísel, hodně obrázků.

5. Rumuni jsou zvídaví, otevření, rádi se předvádějí, mluví anglicky. Rádi mluví, připravte se na dlouhé a široce rozvětvené věty – soustřeďte se na hlavní myšlenku, kterou se kdysi začínalo. S tím souvisí taktika na jednání: aby bylo o čem dlouho mluvit, musíte s cenou začít vysoko, nejlépe nadsadit o 100 %. Postupně se dostanete na svou plánovanou cenu.

6. Některá tvrzení mají v Rumunsku jinou váhu: když Rumun řekne, že má, myslí tím, že bude mít. Když řekne, že bude mít, myslím tím, že by chtěl mít. „Ano“ znamená „možná“. Ne vždy můžete počítat s dlouhodobou spoluprací – země se mění a vyvíjí.

7. Jsou přátelští, přejdou ihned na oslovení křestním jménem, usmívají se. Pracovní schůzky se často skončí pozváním na oběd nebo večeři. Alkohol se pije málo, kouří se hodně. Vhodná témata: sport, Rumunsko v meziválečném období, Rumuni ve světě, slavní Rumuni, rumunské vynálezy, Bukurešť 19. století, Drákula, menšiny Čechů a Slováků. Citlivá, ale možná témata: komunistická diktatura, Ceaucescu. Nevhodné: menšiny maďarské a cikánské.

8. Po dohodě je potřebné se často připomínat a ujišťovat se o ní. Může se stát, že dohodu si vyloží jinak než vy. Smlouva je považována za rámec spolupráce, partneři můžou přijít s požadavkem na úpravy.

9. Rumuni dbají hodně na oblečení a to nejen dámy, ale i pánové. Nezapomeňte jet autem, dívají se na značku, podle toho soudí, jak jste úspěšní v podnikání.

10. Připravte se na korupci ve státním prostředí. V soukromé sféře již není tak běžná, i když pozvání na oběd s malým dárkem udělá obchodnímu partnerovi radost (Becherovka, sklo…).

Tip: Obchodní desatera pro vybrané země světa / rychlá zkratka BusinessInfo.cz/10zo

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek