Norsko: Mapa oborových příležitostí - perspektivní položky českého exportu

17. 7. 2016

© Zastupitelský úřad ČR v Oslo (Norsko)
  • kolejová vozidla
  • dopravní stavební technika
  • osobní a nákladní vozidla
  • díly pro zemědělské stroje a traktory
  • díly pro potravinářské stroje ke zpracování ryb
  • stavební a interiérové prvky pro developerské projekty v oblasti privátního, komunálního a kolejního bydlení
  • projektování, architektonické a technické návrhy, IT zakázky
  • zapojení do veřejných tendrů (vozový park MHD v Oslo, obměna železničního vozového parku, modernizace kolejového svršku, výstavba nové dopravní infrastruktury, poskytování vnitrostátní osobní a nákladní železniční a letecké dopravy)

5.1. Nejperspektivnější položky pro český export, odvětví pro investice, privatizační a rozvojové projekty

Norský trh je co do počtu obyvatel poměrně malý, nicméně představuje velkou kupní sílu. Českým podnikatelům se nabízí možnost výrobní a obchodní spolupráce s norskými partnery ve všech odvětvích zpracovatelského průmyslu, pokud se svými nižšími mzdovými náklady jsou schopni dodat výrobek v požadované kvalitě a dohodnutém termínu. Vzhledem k vysokým mzdovým nákladům je výroba subdodávek pro finální norskou výrobu vyhledávaná a výrobní kooperace a spolupráce je žádoucí.

Pro velké české podniky je namístě ucházet se o participaci na subdodávkách pro tzv. off shore projekty, související s těžbou a dopravou ropy a zemního plynu (projektování, architektonické a technické návrhy, subdodávky stavebních, svářecích a montážních prácí). Další firmy mohou usilovat o uplatnění dílů pro stroje ke zpracování ryb a pro zemědělskou techniku.

V souvislosti s vysokou poptávkou po výstavbě v soukromém a obecním sektoru jsou perspektivními exportními položkami komponenty lisované (plastové desky, trubky, vany), stavební (cihly, dlaždice, pražce) a interiérové (nábytek, obklady, truhlářské výrobky).

Dále se otevírá možnost zapojení do projektů modernizace stávající a výstavby nové dopravní infrastruktury, která je prioritou vlády (silnice, železnice, tunely). S tím souvisí následné vypisování tendrů na dodávky kolejových vozidel a na provozování osobní dopravy na privatizovaných železničních tratích. Podmínkou je však uspět ve veřejných výběrových řízeních a splnit náročné podmínky klasifikace, kvality a termínových požadavků.

Aktuální sektorové příležitosti pro Norsko

zpět na začátek

5.2. Kalendář akcí

Společnost Norges Varemesse je z pozice majitele výstavního areálu v Lillestrømu, vzdáleném cca 25 km od Osla, de facto monopolním realizátorem veletržních a výstavních akcí komerčního charakteru v hlavním městě. V areálu je celková krytá výstavní plocha 32 000 m2, obklopená volnou výstavní plochou o rozloze 3 ha.

Na tomto výstavišti se české firmy v minulosti účastnily veletrhů Industrial Trade Fair, Nor-Shipping (námořní doprava a spedice), Agroteknikk či veletrhu cestovního ruchu.

Program výstaviště v Lillestrømu a veletrhů na další období je k dispozici na adrese www.messe.no včetně pokynů pro vystavovatele v anglickém jazyce. Většina akcí s mezinárodním přesahem se koná ve dvouletých intervalech.

Některé propagační a kontraktační výstavy bývají pořádány při různých mezinárodních společenských akcích v Bergenu, Trondheimu (Nor-Fishing a Acqua-Nor) a Stavangeru (ONS - Offshore Northern Seas).

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: