Obchodní desatero pro Kazachstán

25. 2. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Obchodní desatero pro Kazachstán Deset doporučení pro české podnikatele se zájmem o obchodní vztahy s Kazachstánem. Jak efektivně a úspěšně obchodovat s tímto teritoriem.

1. Rozvíjejte osobní kontakty

Byznys je v Kazachstánu silně postaven na osobním styku. Zpočátku je proto klíčové získat si důvěru obchodního partnera. Pro účast ve výběrových řízeních je dobré spojit se s kazašským partnerem nebo firmou. V kazašském byznysu se totiž často využívají příbuzenské vazby a známosti.

2. Jednejte v ruštině

V obchodu je jednacím jazykem téměř vždy ruština. S angličtinou moc nepochodíte. Kazaština je státním jazykem, ruština oficiálním a byznys jazykem. I katalogy a prospekty se snažte připravit v ruštině.

3. Nepodceňte stisk ruky

Osobní jednání začíná podáním ruky. Pokud váš partner stiskne vaši ruku zároveň i druhou rukou, je to z jeho strany projev přátelství, důvěry a úcty. Je to stará kazašská tradice. Nepoužívají to dnes už všichni, někteří bohatí byznysmeni tuto tradici již nectí, ale ve většině případů se dodržuje.

4. Připravte si „tost"

Je častým zvykem zajít si po jednání posedět do restaurace. Ještě méně formální je zajet s obchodním partnerem na „daču" nebo do „baně", tedy na venkovskou chatu nebo do lázně. Kazaši jsou milovníci a mistři „tostů" neboli slavnostních přípitků spojených s proslovem. Proto si nějaký „tost" raději vždy dopředu připravte.

5. Na telefon se spolehněte víc než na e-mail

Pokud musíte komunikovat na dálku, potom je nejlepší variantou telefon a fax. Jestliže pošlete e-mail, lepší je po několika hodinách pro jistotu stejně zavolat a zeptat se, zda dotyčný váš e-mail obdržel a kdy je možné očekávat odpověď.

6. Připomínejte se

V komunikaci buďte aktivní, je nutné se neustále připomínat. Pokud partner neodpoví na e-mail nebo fax, neznamená to ještě nezájem.

7. Tolerujte volnější pojetí času

Rozhodování v Kazachstánu většinou trvá déle, než je zvykem v České republice. Vyzbrojte se proto trpělivostí. Tu vyžaduje někdy také čekání na začátek jednání. Kazachové mají volnější pojetí času, a proto není neobvyklé, že přijdou na domluvenou schůzku s velkým zpožděním, aniž by to považovali za nějaký závažný problém.

8. Kontrolujte si registrační kartu

Při vstupu do země dbejte na důslednou kontrolu registrační kartičky, kterou obdržíte při pasové kontrole. Do kartičky byste měli obdržet dvě razítka. Druhé razítko nahrazuje registraci cizinecké policie, kterou v případě pobytu do 30 dnů již nemusíte mít. V poslední době se několikrát stalo, že vinou nepozornosti pasového úředníka obdrželi čeští podnikatelé do kartičky pouze jedno razítko, což mělo za následek značné problémy při odletu. Většinou daný člověk musel platit pokutu pro porušení pasových předpisů, nebo dokonce nestihl odlet letadla.

9. Jezděte na veletrhy

Kazachstán patří mezi země, kde je stále velmi důležitá účast na průmyslových veletrzích. Zejména pro získání prvotních kontaktů, důvěry i prestiže je tedy dobré účastnit se zde pravidelně odborných veletrhů.

10. Respektujte národní hrdost

Mnozí Kazachové jsou velmi hrdí na svůj relativně mladý a úspěšný stát. Je proto dobré se při konverzaci vyhnout případné kritice nějakého aspektu místního života. Naopak může dobrou atmosféru navodit projevení zájmu o kazašské tradice nebo o úspěchy kazašských sportovců. Sporty, jako jsou hokej nebo cyklistika, jsou v zemi velmi populární.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15.

Tip: Obchodní desatera pro vybrané země světa / rychlá zkratka BusinessInfo.cz/10zo

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek