Speciál: Elektronická evidence tržeb EET

31. 10. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Jak bude elektronická evidence tržeb (EET) fungovat, jak se dotkne živnostníků i firem a kdo a v jaké fázi se k ní připojí, to vše najdete ve speciálu BusinessInfo.cz.

Oddíly speciálu: Informační zdroje k EET  –  Kalendář zavádění EET  –  Infolinka, kontakty

1. prosinec 2016 je datem ostrého startu 1. fáze elektronické evidence tržeb. Prodejci pokladních systémů přitom upozorňují, že se mnoho živnostníků nestihlo na start největší porevoluční podnikatelské změny připravit včas. Jaká je tedy aktuální situace? A co hrozí těm, kdo to nestihli? Přečtěte si v článku Důvěra v EET se těsně před startem ztrácí, systém ohrožují výjimky

listopad 2016 1. fáze 12/2016 2. fáze 03/2017 3. fáze 03/2018 4. fáze 06/2018
pilotní
provoz
ubytovací
a stravovací služby
maloobchod
a velkoobchod
ostatní činnosti, svobodná povolání,
doprava, zemědělství
vybraná řemesla
a výrobní činnosti

Zprávy k EET na BusinessInfo.cz

Poctivá pokladna podnikatele

Hospodářská komora ČR začala testovat zařízení pro EET. Otestované výrobky získají označení Poctivá pokladna podnikatele. (Vydáno 20. 9. 2016)

EET se blíží. Je třeba se jí obávat?

Mnozí podnikatelé se obávají elektronické evidence tržeb (EET). Zavedení EET je bude stát energii, čas i peníze. Současný stav se dá označit jako pověstný klid před bouří. (Vydáno 18. 8. 2016)

Evidence tržeb se blíží: Od září mohou podnikatelé žádat o autentizační údaje

Před zahájením evidence tržeb musí všichni podnikatelé, kterých se evidence týká, požádat o tzv. autentizační údaje. „Je důležité, aby podnikatelé své žádosti nenechávali na poslední chvíli,“ upozorňuje ministr financí. (Vydáno 29. 8. 2016)

Průzkum: Na EET je připraven jen zlomek restauratérů a hoteliérů

Před prosincovým ostrým startem elektronické evidence tržeb si nekoupilo pokladní systém připojitelný k internetu 84 procent podnikatelů, kterých se zákon v první fázi dotkne. (Vydáno 12. 8. 2016)

EET má letos platit i pro některé kadeřnice a kosmetičky

Kvůli doplňkovému prodeji vlasových přípravků či kávy mají mít někteří podnikatelé stejné povinnosti jako restaurace a hotely. Jinak by si elektr. pokladny mohlii koupit až za 2 roky. (Vydáno 11. 8. 2016)

Týká se EET spropitného? Záleží, kdo ho daní

Bude spropitné v restauracích zahrnuto do elektronické evidence tržeb? Rozhodující je, komu peníze od zákazníků připadnou, zda provozovateli podniku či obsluze. (Vydáno 20. 7. 2016)

Hospodářská komora spustila web o EET

HK ČR v rámci své iniciativy EET ANO, ale... spustila pro podnikatele i samotné výrobce a dovozce pokladních systémů pro EET nový informační web. (Vydáno 16. 7. 2016)

EET: Většina obchodníků má obavy, říká průzkum

Elektronická evidence tržeb bude pro obchodníky zavedena zřejmě v první polovině roku 2017. Většina majitelů obchodů, konkrétně 76 % z nich, se jí ale obává. (Vydáno 22. 4. 2016)

Je potřeba ustát počáteční nedůvěru, říkají podnikatelské organizace

Šedá ekonomika nemůže mít v České republice takový prostor jako dosud. Na tom se shodují nejvýznamnější uskupení sdružující živnostníky a malé a střední firmy. (Vydáno 6. 7. 2015)

Po zavedení EET rostly tržby dvouciferně, říká chorvatský ministr financí

Cílem elektronické evidence tržeb není represe podnikatelů, kteří v minulosti neplatili řádně daně, ale vytvoření transparentního konkurenčního prostředí, upozorňuje šéf chorvatské státní kasy Boris Lalovac. (Vydáno 30. 6. 2015)

 

Kalendář zavádění EET

1. listopadu 2016 – Zkušební provoz EET. Firmy si mohou dobrovolně otestovat příslušný software, datové připojení a komunikaci se správcem daně

1. FÁZE

1. prosince 2016– Zahájení ostrého provozu 1. fáze elektronického evidování tržeb.
Týká se podnikatelů v pohostinství, poskytovatelů ubytování a stravovacích služeb (hotely, kempy, penziony, ubytovny, restaurace, kavárny, stánkový prodej s potravinami, catering atd.). Prodejny potravin a cukráři musejí evidovat pouze tržby za prodej občerstvení konzumovaného na místě, hotely jen tržby za prodej občerstvení.

Počátek roku 2017 – Finanční úřady budou první dva měsíce po zahájení ostrého provozu shovívavé a budou sankcionovat pouze úmyslné porušení zákona.

2. FÁZE

1. března 2017– 2. fáze EET. Týká se podnikatelů ve velkoobchodě a maloobchodě (prodejny potravin, ovoce a zeleniny, večerky, stánkový prodej). Cukráři musejí evidovat tržby za jiné zboží než cukrovinky prodávané v cukrárnách.

3. FÁZE

1. března 2018– 3. fáze EET. Týká se všech činností nezařazených do 1., 2. a 4. fáze, například železniční osobní a silniční nákladní dopravy, potravinářské výroby a svobodných povolání (lékaři, právníci, překladatelé, veterináři).

4. FÁZE

1. června 2018– 4. fáze EET. Týká se výrobců textilu oděvů, strojů, hraček, dřevěných, papírových výrobků, kovových konstrukcí, počítačů... A dále specialozvaných stavebních činností (elektrikář, obkladač, pokrývač, malíř). Specifickou skupinou jsou takzvaní hodinoví manželé. Ve 4. fázi musejí začít své tržby elektronicky evidovat také poskytovatelé osobních služeb (kadeřnice, maséři)

Infolinka, kontakty

Infolinka Generálního finanční ředitelství pro metodické dotazy:

v pracovní dny od 9 do 17 hodin na čísle: +420 225 092 392

Info-email AMSP ČR: eltrzby@amsp.cz

 

Tip:  www.businessinfo.cz/eet – přímý odkaz sem

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek