SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2016

21. 12. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2016 Čeští podnikatelé se budou muset i v roce 2016 vypořádat s celou řadou změn. Úplnou novinkou je tzv. kontrolní hlášení pro plátce DPH či elektronická evidence tržeb. Máme pro vás informace, jak se změní minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění či na co si mají dát pozor ti, kteří jsou povinni se správcem daně komunikovat elektronicky.

Daně 2016  –  Pracovněprávní vztahy 2016  –  Podnikatelské prostředí 2016

Daně 2016

Konečně klid. Tradiční rozsáhlá novelizace daní z příjmu letos nebude

Jedna z mála změn se týká zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a třetí vyživované dítě. Další úpravy reagují na požadavky Evropské unie, která sjednocuje výklad v daňové oblasti mezi jednotlivými zeměmi EU.

Kontrolní hlášení k DPH: Nepříjemná novinka s tvrdými sankcemi

Snaha ministerstva financí zefektivnit výběr daní vede k celé řadě nových opatření, která by poplatníci neměli přehlédnout. Pokud zapomenete na tzv. kontrolní hlášení, hrozí vám přísné postihy.

Kdo se příští rok nevyhne kontrolnímu hlášení

Plátci DPH musejí od ledna 2016 počítat s náročnější administrativou spojenou s evidencí daně z přidané hodnoty (DPH). Souběžně s daňovým přiznáním k DPH budou muset podávat i kontrolní hlášení.

Proč má být kontrolní hlášení účinnou zbraní na podvody?

DPH je pro státní kasu nejdůležitějším odvodem. Výnosy z ní dosahují téměř 300 miliard ročně, což je více než ze všech daní z příjmu dohromady. Na podvodech a únicích souvisejících s DPH stát nejvíce tratí. Nejúčinnější zbraní proti podvodníkům má být nové kontrolní hlášení.

Reverse Charge: Ujistěte se, kdo platí DPH

Obchodníci by neměli při platbách daně z přidané hodnoty (DPH) zapomenout na rozšíření tzv. systému reverse charge, tedy přenesení daňové povinnosti z dodavatele na toho, kdo nakupuje zboží či využívá služby.

Daňový kalendář pro rok 2016

Daňový kalendář pro rok 2016 stanovuje termíny pro podávání daňových přiznání a odvodů pro daně z příjmů, daň z přidané hodnoty, spotřební daně, daň silniční, daň z nemovitostí i daně energetické.

Elektronických podání přibylo, berní úředníci budou od roku 2016 přísnější

Dvoutisícová pokuta letos původně hrozila každému majiteli datové schránky, který opomněl elektronickou komunikaci s finančním úřadem. V roce 2015 byli nakonec berní úředníci benevolentní, přechodné období ovšem s 1. lednem 2016 skončí a postihů bude přibývat

Elektronická evidence tržeb

K zavedení elektronické evidence tržeb připravil portál BusinessInfo.cz sérii článků, ve kterém vás seznámí s plány na její fungování, technickými parametry, legislativním procesem, obavami podnikatelů i zkušenostmi z Chorvatska, kde se česká vláda pro svůj záměr inspirovala. Navštivte minispeciál věnovaný tomuto tématu.

 

Spoříte ve třetím pilíři? Jako OSVČ můžete ušetřit na daních

OSVČ, které si spoří na důchod formou penzijního připojištění či doplňkového penzijního spoření, budou moci od roku 2016 ušetřit více peněz na daních. Při podávání daňového přiznání si živnostníci nově odečtou z daňového základu až dvě tisícovky měsíčně, ročně tedy maximálně 24 tisíc korun.

Obchodujete s nemovitostmi jako plátci DPH? Dejte si pozor na změny

Plátci DPH, kteří obchodují s nemovitostmi se letos dočkali několika důležitých změn. Další budou následovat od 1. ledna 2016.

Daň z nemovitých věcí: Sledujte novinky pro rok 2016

Již letos v únoru byl ve sbírce zveřejněn zákon, který novelizuje daň z nemovitých věcí. Změny ovšem vstoupí v platnost až od 1. ledna 2016. Některých drobných úprav se přitom vlastníci nemovitostí, kteří daň státu odvádějí, dočkali už v letošním roce.

Pracovněprávní vztahy 2016

Sociální pojištění: Bezdětní zaplatí víc, rodiče dvou a více dětí ušetří

Čím více dětí, tím nižší odvody na sociální pojištění. Takový je plán ministerstva práce a sociálních věcí. ´Sleva´, která se týká i OSVČ, má být bonusem za výchovu dětí. Portál BusinessInfo.cz pro vás připravil přehled, kdo a kolik by po z

Minimální mzda naroste opět o 700 korun

Od 1. ledna 2016 bude minimální měsíční mzda v ČR 9900 korun. Podobně rychle má růst i v příštích letech. Ekonomové i zástupci podnikatelů varují před některými riziky.

Změny BOZP v roce 2016

Bezpečnost práce čekají změny, od příštího roku se zpřísní především podmínky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ve stavebnictví. Novým rizikem je stres, náklady na poruchy duševního zdraví v Evropě jsou odhadovány na 240 miliard eur za rok.

Živnostníci opět zaplatí víc na zdravotním a sociálním pojištění

Pro drobné živnostníky, kteří platí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, nemá stát dobrou zprávu. V roce 2016 se jim opět zvednou měsíční platby, za celý rok si připlatí více než 650 korun.

Jak od roku 2016 ukončit dohodu o provedení práce

Novela zákoníku práce sjednotila pravidla pro ukončení dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti. Exekuce se nově mohou vztahovat také na odměny z odměn o provedení práce.

Podnikatelské prostředí 2016

Kurzarbeit nebude fungovat, je příliš byrokratický, stěžují si firmy

Opatření, které má pomáhat podnikům zasaženým ekonomickou krizí nebo živelnou katastrofou, se osvědčilo v Německu nebo v Rakousku. Podnikatelé proto doporučují, aby se čeští zákonodárci úspěšným modelem více inspirovali.

Jak na evropské fondy v roce 2016

Rok 2016 bude prvním rokem, v němž budou tuzemské firmy čerpat evropské dotace pouze v rámci nového plánovacího období 2014-2020. Především malé firmy věří, že nový systém přinese pravidla, která pro menší žadatele o podporu nebudou likvidační. Jeho start ovšem příliš optimismu nebudí.

Sazby mýtného od ledna 2016

Sazby mýtného pro rok 2016 zůstávají stejné, jako byly v roce 2015. Vláda ČR o nich rozhodla s účinností od 1. 1. 2015, současně se zavedením nové tarifní kategorie Euro6, která je určena pro vozidla s emisní úrovní EURO VI nebo EEV.

Cestovní náhrady v roce 2016: Vše, co potřebujete vědět

Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo pro rok 2016 novou vyhlášku o cestovních náhradách. Přinášíme stručný přehled nových „sazeb“ u tuzemského stravného a pohonných hmot.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články