195 milionů pro Blízký východ, Balkán, Afriku i východní Evropu. Programy Pomoc na místě a MEDEVAC pomohou i letos

Vysílání lékařských týmů do zahraničí, budování zdravotnické infrastruktury nebo pomoc uprchlíkům v Africe i na Blízkém východě. Vláda schválila priority programů MEDEVAC a Pomoc na místě pro letošní rok.

Stabilizace těchto regionů mimo jiné zmírní migrační tlaky na Evropu.

MInisterstvo vnitra

I v roce 2021 bude Ministerstvo vnitra (MV) pomáhat díky humanitárním programům MEDEVAC (55 milionů Kč) a Pomoc na místě (140 milionů Kč). Cílem programů je vysílání lékařských týmů do problémových oblastí, budování zdravotnické infrastruktury, přímá pomoc uprchlíkům i boj proti nelegální migraci. „Solidarita nesmí být jen slova. I díky našim humanitárním programům každý rok dokazujeme, že největší smysl má konkrétní pomoc lidem v nouzi přímo v jejich regionech, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Priority programů dnes schválila vláda.

Jak a kde program MEDEVAC pomohl v loňském roce, najdete na webu Ministerstva vnitra, kde naleznete také podrobné statistiky programu MEDEVAC za dobu jeho existence. Stabilizace v problémových regionech pomáhá nejen těmto zemím a jejich obyvatelům, ale snižuje také nelegální migrační tlaky na Evropu, včetně České republiky.

Medevac

Aktivity programu MEDEVAC letos pomohou na Blízkém východě (Irák, Jordánsko, Libanon), v severní Africe a v širším Sahelu (Ghana, Mali, Maroko, Mauritánie, Nigérie, Senegal) a ve východní Evropě (Bělorusko, Gruzie, Ukrajina).

V Bělorusku jde o pomoc občanům pronásledovaným tamním režimem, v Gruzii např. o proškolení zdravotnického personálu a na Ukrajině o pomoc s podfinancovanou zdravotnickou infrastrukturou.

Na Blízkém východě se program zaměří na stabilizaci a pomoc především uprchlým či vnitřně vysídleným Syřanům či Iráčanům a na podporu infrastruktury v zemích, do kterých tito uprchlíci utekli. 

V severní Africe a Sahelu půjde o podporu zemím v podobě vysílání lékařských týmů s cílem budování udržitelného a dostupného zdravotnictví pro všechny či školení lékařů.

Pomoc na místě

V rámci programu Pomoc na místě MV poskytne finanční prostředky na projekty pro země Balkánu (Bosna a Hercegovina, Severní Makedonie a Srbsko), Blízkého východu (Jordánsko, Irák) a širšího Sahelu (Mali, Mauritánie, Niger a Senegal). V případě Balkánu finanční podpora napomůže posílení kapacit v oblasti azylové politiky nebo přijímání migrantů, další podpora půjde mimo jiné na stabilizaci hraničních systémů a prevenci nelegální migrace zemí Sahelu.

Konkrétní pomoc

Vláda spolu se schválením priorit programů schválila i první čtyři letošní peněžní dary. V případě MEDEVACu jde o 5 mil. Kč na zlepšení porodní a novorozenecké péče ve dvou nemocnicích v iráckém Mosulu, které byly téměř kompletně zničeny při bojích proti tzv. Islámskému státu. Pět mil. Kč od MV získá i Mezinárodní výbor Červeného kříže na podporu rehabilitačních a ortopedických služeb v nemocnici v nigerijském městě Kano, která je jediným zdravotnickým zařízením v severovýchodní Nigérii.

Třetí dar v rámci MEDEVACu zlepší zdravotní péči a vybavení středisek pečujících o pacienty z uprchlického tábora v Mauritánii. Cílem je za 5 mil. Kč vybavit dvě zdravotní centra přístroji a materiálem pro odbornou chirurgickou a porodní péči.

První letošní dar programu Pomoc na místě půjde na podporu zajištění základních potřeb uprchlíků a migrantů na území Bosny a Hercegoviny, kde v toto chvíli kulminuje humanitární krize způsobená nedostatkem vhodných ubytovacích kapacit a základních potřeb pro migrační populaci v zemi. Dar 5 mil. Kč poslouží k nákupu urgentních základních materiálních potřeb pro zranitelné uprchlíky.

Doporučujeme