Algoritmus pozná, který film nebo kniha se vám bude líbit. Student na něj dostal grant od inovační agentury

Celkem osm projektů obstálo ve druhém kole Soutěže podnikatelských nápadů, kterou na podzim loňského roku spustila inovační agentura JIC. Před komisí složenou z konzultantů agentury prezentovalo ve finálovém kole své nápady celkem 13 studentů. Každý z nich měl pět minut na to, aby svůj projekt představil. Úspěšní studenti získali na rozjezd svého podnikání finanční podporu. Celkem JIC touto formou rozdělí 430 tisíc korun.

Soutěž podnikatelských nápadů. Foto: JIC

„Mikrogranty jsou pro studentské firmy na úplném začátku výborným motivačním nástrojem. Se skvělými výsledky to funguje třeba v Dánsku, odkud jsme pro náš program čerpali inspiraci,“ přibližuje soutěž Vojtěch Krmíček, který se v inovační agentuře JIC specializuje na rozvoj podnikavosti ve školách.

Jedním z úspěšných studentů je Petr Buchal. Ten už loni prokázal svůj talent v soutěži FIT VUT. Společně se spolužáky splnil nejlépe úkol ve studentském hackathonu. Jejich algoritmy si tehdy dokázaly nejlépe poradit se zpracováním obrazových dat z elektronových mikroskopů. I projekt, který přihlásil do soutěže JICu, stojí na specifickém algoritmu. Ten by měl lidem pomoci vybrat knihu, film nebo třeba počítačovou hru, která se jim bude na základě předem zadaných hodnot líbit. „Určitě se vám už stalo, že jste dočetli knihu a říkali jste si, že byste si chtěli přečíst nějakou další – podobnou. Ale nevěděli jste, kde a hlavně jak ji vlastně hledat. Petr přišel s nápadem na algoritmus, využije informace o tom, co čtete, sledujete, posloucháte a hrajete a na míru vám navrhne řešení,“ popisuje úspěšný soutěžní návrh Vojtěch Krmíček. Vývoj aplikace, která bude fungovat na principech strojového učení, by měl podle představ mladého programátora zabrat šest měsíců.

Komisi oslovil i projekt on-line výukové konverzační platformy slovanských jazyků s názvem Slavi. Její autor Roman Malov, student Mendelovy univerzity, vychází ze zjištění vědce Davida Gadolla, podle něhož je na světě přes 200 milionů lidí učících se některý ze slovanských jazyků. „Romanův nápad spočívá v propojení zájemců o konverzaci s rodilými mluvčími přes videohovory. Nabídnout jim chce rezervační systém a možnost vybrat si konverzační téma, které je zajímá,“ popisuje další soutěžní nápad Krmíček.

Všechny oceněné projekty pochází z hlav studentů brněnských škol. Dalšími úspěšnými projekty jsou nápad na recyklaci kompozitních materiálů, které je možné použít třeba pro výrobu filamentů pro 3D tiskárny, on-line databáze kosmetiky s hodnocením uživatelů a uživatelek, výroba designové termolahve, databáze kadeřnictví, web s informacemi pro zájemce o nákup parcely nebo platforma propojující zaměstnavatele a žadatele o praxi nebo brigádu z řad studentů.

Oceněné projekty

Interns.cz – Ondřej Buček, FI MUNI

Dakos – Veronika Kalusová, Newton college

Composite Recycling – Marek Polčák, Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně

Cofmi – Petr Novotný, Fakulta podnikatelská VUT

Discover yourself – Petr Buchal, FIT VUT

iParcely – Kateřina Bortlová, FAST VUT

Ošmikáno – Alexandra Kousalová, Obchodní akademie ELDO

Slavi – Roman Malov, Mendlova univerzita

Redakčně upravená tisková zpráva JIC

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Inovace a startupy
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme