AMSP ČR: Firmy budou půjčky se státní zárukou využívat minimálně, nic neřeší

Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) zklamal návrh pomoci malým a středním podnikům, jež čelí vysokým cenám energií, který představil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Síkela se naopak domnívá, že záruky pomohou právě menším firmám.

„Záruky Národní rozvojové banky nic neřeší, půjčovat si na drahý provoz je sebevražedná mise,“ myslí si předseda představenstva asociace Josef Jaroš.

Ilustrační fotografie

Ministr oznámil, že Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB) v souvislosti s energetickou krizí rozšíří program Záruka. 

„Pomůže v první řadě malým a středním podnikům, které jsou na změny vnějšího ekonomického prostředí, jako je například současný nárůst energií, zdaleka nejcitlivější,“ říká Síkela.

Firmy, u nichž tvoří náklady na energie deset a více procent z celkových nákladů, podle něj budou moci čerpat půjčky ve výši jeden až deset milionů korun, stát poskytne záruky až do 80 procent jistiny. Síkela očekává, že uspokojeno bude přibližně 1800 žadatelů.

S nárůstem cen energií podnikatelům pomůže nová záruka

Podle Jaroše má přitom vláda celou řadu dalších možností, jak segment malých a středních podnikatelů a živnostníků, který je páteří tuzemské ekonomiky, podpořit. „Ve hře by měla být především podpora z financí za emisní povolenky, to je cesta, s kterou již loni na podzim vyjádřila souhlas Evropská komise,“ říká Jaroš.

Dotace ze zisků ČEZ?

„Naše firmy a občané zaplatili ve svých daních výstavbu jádra, na čemž nyní nadstandardně profituje ČEZ, protože i nám všem prodává za evropské ceny. Ale v době rapidně rostoucích cen energií by vláda měla velmi rychle uvažovat o tom, jak tento zisk rozdělit mezi tuzemské firmy a občany. Ať už formou voucheru, dotace či jinak,“ domnívá se Josef Jaroš s tím, že zadlužování se ani státní záruky nic neřeší.

Tuzemské malé a střední podniky a živnostníci aktuálně čelí dramatickému nárůstu inflace, která je nevyšší za posledních dvacet let, a vzhledem ke zvyšování sazeb Českou národní bankou (ČNB) také drastickému růstu ceny financování.

„Podle našeho názoru a zkušeností firmy úvěry se státní garancí využívat příliš nebudou. I v minulosti byla podobná podpora přes záruky čerpána jen minimálně. Obáváme se, že vládou alokovaná miliarda podpory zůstane nevyčerpána. Firmy se v této nelehké době nechtějí zadlužovat, ale ušetřit,“ uzavírá Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP ČR.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme