Apetit Čechů podnikat roste, živností přibývalo rekordním tempem

V prvním čtvrtletí si živnost založilo více než 19,5 tisíce Čechů, nejvíce od roku 2013. Zároveň lidé od ledna do března ukončili nejméně živností od roku 2010. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF a dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Živnostenské oprávnění si v Česku v prvním kvartálu 2022 zařídilo 19 564 lidí, o třetinu více než za stejné období roku 2021 a vůbec nejvíce od roku 2013. Počet přerušených živností se meziročně snížil o 1 653 na konečných 34 343.

Ilustrační fotografie

K tomu v prvním čtvrtletí ukončilo svou živnost pouze 10 800 podnikatelů, meziročně o 8 procent méně a zároveň nejméně od začátku roku 2010. Díky tomu přibylo za první tři měsíce v Česku celkem 8 764 podnikatelů, což je o 3 423 více než ve stejném období v minulém roce.

Válka na Ukrajině může vše změnit

„Výsledky za první čtvrtletí letošního roku ukazují, že Češi měli na začátku roku důvěru v českou ekonomiku a její budoucí vývoj. To je rozdílné oproti začátku minulého roku, kdy byla jen malá naděje na brzké rozvolnění protiepidemických opatření a Češi vnímali situaci na trhu spíše negativně. To se letos změnilo a ochota lidí pouštět se do nového podnikání opět stoupla,“ říká analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Do výsledků ve druhém čtvrtletí se ale může výrazně promítnout ruská invaze na Ukrajinu. Čím déle bude válka trvat a čím citelnější budou dopady na tuzemskou ekonomiku, tím výrazněji se statistiky živností propadnou. Zhoršuje se i situace na světových trzích, proto nelze podle Kameníčkové čísla za první čtvrtletí přeceňovat.

V únoru začalo podnikat pět tisíc Čechů, ubylo přerušených živností

V březnu začalo v České republice podnikat 6 605 lidí, o 832 více než v únoru. Činnost naopak přerušilo 8 939 podnikatelů, o 1 112 více než v předešlém měsíci. Počet lidí, kteří své podnikání zcela ukončili, naopak stoupl. V březnu jich bylo 3 954, o 767 více než v únoru.

Rekordní leden a vyčkávání podnikatelů

Za velmi dobrými výsledky prvního čtvrtletí stojí kombinace dvou faktorů. „Zaprvé je to počet nových živnostníků v letošním lednu, který výrazně přesahoval dlouhodobý průměr, když dosáhl na 7 186. Za druhé to je fakt, že počet ukončených živností od začátku roku ani jednou nepřesáhl čtyři tisícovky a průměr za měsíc tak byl poměrně nízký. Zejména v únoru ukončilo podnikání málo lidí,“ vysvětluje Věra Kameníčková.

Počet novopečených podnikatelů způsobil výraznou změnu ukazatele poměru vzniklých živností vůči těm zaniklým. Na 10 zaniklých živností připadlo na začátku letošního roku 18 nově vzniklých. Minulý rok byl přitom poměr, stejně jako v letech 2020 a 2019, 13 ku 10.

Nejvíce lidí začalo v prvním čtvrtletí podnikat v Praze, živnostníci meziročně ubyli pouze na Liberecku.

Redakčně upravená tisková zpráva CRIF

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme