V únoru začalo podnikat pět tisíc Čechů, ubylo přerušených živností

Zatímco počet nových a končících podnikatelů odpovídal v únoru 2022 průměru posledních měsíců, počet lidí s přerušenou živností byl nižší než obvykle. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

V únoru začalo v Česku podnikat 5 039 lidí, zatímco 3 061 jich své podnikání ukončilo a dalších 6 246 přerušilo. Počet nových podnikatelů byl o 2 128 nižší než v lednu, kdy se ale pustilo do vlastního byznysu nejvíce lidí za posledních 10 let.

Ilustrační fotografie

Počet lidí, kteří s podnikáním skončili, klesl oproti lednu o 42 a počet podnikatelů s přerušenou živností dokonce o 11 420. Důvodem je tradičně vysoký počet přerušených živností na začátku roku. Ten bývá až třikrát vyšší než v ostatních měsících roku.

„V únoru jsme viděli především pokračující trend posledních měsíců, tedy dlouhodobé snižování počtu lidí, kteří svoji živnost ukončují, aniž by se výrazněji zvyšoval počet lidí s přerušeným podnikáním. Řada živností totiž lidem neslouží ke klasickému podnikání, ale jsou využívány k různým formám zastřeného pracovního vztahu, jejichž nabídka je v ekonomice poměrně široká,“ vysvětluje analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Chuť Čechů podnikat roste

V posledních dvanácti měsících začalo v Česku podnikat 66 197 lidí, téměř o sedmnáct tisíc více než v roce 2020. Počet těch, kteří svoji živnost přerušili, se meziročně snížil o 1,5 tisíce na 38 934, a počet podnikatelů, kteří živnost pouze pozastavili, klesl dokonce o 11,5 tisíce na 82 380.

Na každých deset podnikatelů, kteří za uplynulý rok ukončili svoji činnost, připadlo 18 lidí, již naopak podnikat začali. V Česku tak přibylo 28 415 podnikatelů, o 9 550 více než během předchozích dvanácti měsíců.

Nejvíce nových živností v Praze

Nejvíce lidí začalo v únoru tradičně podnikat v Praze, kde je standardně nejvyšší počet OSVČ ze všech regionů. Konkrétně šlo o 986 novopečených podnikatelů. Následoval Středočeský kraj s 635 novými živnostníky a Jihomoravský kraj s 620 nováčky. Nejméně nových živností bylo registrováno v Karlovarském kraji (131).

V lednu v Česku zaniklo 1 454 firem, nejvíc za poslední rok

Těch, kteří své podnikání pověsili na hřebík, je opět nejvíce v Praze (v únoru 542). Následoval Jihomoravský kraj s 389 zaniklými živnostmi a dále Středočeský kraj, kde byznys ukončilo 312 podnikatelů. Nejméně lidí s podnikáním skončilo v Karlovarském kraji (76) a na Vysočině (98).

Poměr nových podnikatelů připadajících na každých deset s ukončenou živností byl nejvyšší ve Středočeském a v Moravskoslezském kraji. S podnikáním zde začalo dokonce dvakrát více lidí, než kolik jich skončilo. Naopak v Libereckém kraji šlo pouze o 7 nových podnikatelů na 10 končících, jejich počet se zde tedy snížil.

V rámci jednotlivých odvětví začalo v únoru nejvíce lidí podnikat ve zpracovatelském průmyslu (725), v profesních a vědeckých činnostech (613) a ve stavebnictví (574). U 802 nových podnikatelů však v živnostenském rejstříku nebyl uveden obor podnikání, proto jde pouze o orientační hodnoty. Nejvíce podnikatelů naopak skončilo v obchodu (841) a ve stavebnictví (461). Zatím se tedy ještě neobrátil trend z časů pandemie, kdy byly nejvíce postiženými odvětvími obchod a služby.

Redakčně upravená tisková zpráva CRIF

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme