Brno centrem inovací, hostilo největší evropské setkání inovátorů

Od úterý 13. do čtvrtka 15. června hostilo Brno největší evropské setkání inkubátorů, inovačních center, akcelerátorů, vědeckých parků a hybatelů inovací pod hlavičkou Evropské sítě inovačních center (EBN).

Kongresu se zúčastnilo přes 300 lidí ze 27 zemí světa včetně například Tchaj-wanu, Libanonu nebo Spojených arabských emirátů. Kromě panelových diskuzí bylo hlavním cílem akce sdílení zkušeností napříč evropskými organizacemi. Prostor dostali i zástupci inovačních center z Ukrajiny.

Celoevropské setkání inovačních agentur, akcelerátorů i inkubátorů | JIC

„Byla to pro nás unikátní příležitost ukázat, proč patří region v oblasti podpory inovací k tahounům nejen ve střední Evropě,“ říká Petr Chládek, ředitel inovační agentury JIC, která akci pořádala.

Samotný Dvoudenní kongres od středy 14. do 15. června pak nabídl například přednášku hlavního hosta kongresu – autora knihy – Myšlení v nejistotě (Uncertainty Mindset) Vaughna Tana, mimo jiné držitele doktorátu z Harvard University a profesora na londýnské University College.

Podpora startupů i mezinárodní spolupráce

Jednotlivé panely a kulaté stoly se následně věnovaly například různým modelům podpory startupů, regionálním specifikům inovačních ekosystémů nebo mezinárodní spolupráci. Prostor ale dostala i vybraná odvětví.

„Do programu jsme chtěli propsat i naše priority, i proto jsme zařadili například takzvané deep tech startupy. Tedy firmy z technologicky náročných oborů,“ popisuje Chládek, který účastníky přivítal i přímo v prostorách JICu.

Ilustrační fotografie

„Možnost navštívit sídlo JICu a poznat, jak pracuje s komunitou, jak buduje důvěru mezi aktéry podpory inovací v regionu nebo jaké služby nabízí bylo nesmírně cenné,“ zdůrazňuje ředitelka Evropské sítě inovační center Laura Lecci. Kromě samotného JICu také zájemci mohli poznat mobilní digitální dílnu FabLab University nebo kreativní hub KUMST.

Téma kongresu odráželo pozici inovací v době, kdy lidstvo čelí několika globálním výzvám a aktuálně navíc i agresi Ruska na Ukrajině. Právě proto pozvali organizátoři také zástupce z ukrajinských regionů, kde inovace hrají významnou roli – z Žytomyru, Černivci a Ivano-Frankivsku.

VUT v Brně diskutovala s Americkou obchodní komorou v ČR o rozvoji konceptu „Big Bets“

Jak podepřít ekosystém inovací v Evropě?

„Bylo mi velkou ctí hostit kongres EBN 2023 v Brně a spolupracovat s tak talentovanými a oddanými profesionály JICu. Pod hlavičkou EU|BIC (Business Innovation Centers) chceme podporovat prosperující prostředí pro podnikání a inovace v celé Evropě, to nás spojuje. A i během kongresu z různých stran zaznělo, že jsme připraveni reagovat na výzvy a přizpůsobit naši práci tak, aby ještě lépe podporovala celoevropský inovační ekosystém a stimulovala hospodářský rozvoj,“ doplňuje ředitelka EBN Laura Lecci.

Ilustrační obrázek

Kongres podpořil i hejtman kraje Jan Grolich, který se jej zúčastnil i osobně, i další partneři, jako třeba další inovační agentury ze sítě Ynovate, ESA BIC nebo národní agentura CzechInvest.

„Za CzechInvest jsme na akci představili aktivity spojené s podporou inovativních řešení a zejména projekt Technologická inkubace. Jsem rád, že mezi startupy, které se prezentovaly na EBN bylo i několik podpořených CzechInvestem, včetně firmy Nebesys, která nedávno vyhrála světové finále soutěže Creative Business Cup,“ uzavírá Petr Očko pověřený řízením agentury.

Další informace najdete na webu EBN.

• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme