Byznys na Olomoucku? Nejlépe přímo v krajském městě

Olomouc je nejlepším městem z hlediska podnikatelského potenciálu v celém Olomouckém kraji. Podnikání se velmi dobře daří také v Prostějově a Mohelnici. Ukázaly to letošní výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys.

Analytici agentury Datank v něm hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy. Regionální výsledky výzkumu jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí ČR.

Zleva Libor Vojtek, Miroslav Žbánek a Jana Kubíčková | Město pro byznys

V Olomouci umí čerpat dotace

Statutární město Olomouc zaznamenává v rámci kraje vůbec nejvyšší počet ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel, velmi vysoký je zde také podíl firem s více než 250 zaměstnanci na celkovém počtu ekonomických subjektů. Rozvoji podnikání přispívá dobrá dopravní dostupnost a do budoucna rovněž nízký index stáří, tedy poměr osob starších 65 let ku mladším 15 let.

Město myslí na elektromobilitu, alespoň to dokládá nejvyšší počet dobíjecích stanic pro elektromobily. Vůbec nejlepšího výsledku dosáhla radnice v podílu čerpaných dotací na celkových příjmech. Nadprůměrné finanční prostředky směřuje radnice zejména do oblasti kultury a veřejné dopravy.

Jako velmi kvalitní byly z pohledu podnikatele vyhodnoceny webové stránky města. Na nich je v přehledné formě k nalezení vše potřebné nejen pro komunikaci s veřejnou správou, ale i řada zajímavých informací a odkazů, které mohou pomoci například začínajícím podnikatelům.

Primátor Olomouce Miroslav Žbánek | Město pro byznys

„Pro nás je důležité, že po složitých covidových a krizových letech se podnikatelská aktivita ve městě nezastavila. Nakonec i kritéria, kde jsme byli úspěšní, která se netýkají jen podnikatelského prostředí, ale města jako celku, zejména pokud jde o čerpání evropských dotací, za něž jako město také odpovídáme v rámci celé olomoucké aglomerace, beru jako úspěch celého týmu na radnici, který se na tomto podílí,“ říká primátor Olomouce Miroslav Žbánek.

Prostějov zazářil v testu elektronické komunikace, v Mohelnici přibývá podnikatelů

Prostějov se může pochlubit v rámci Olomouckého kraje nadprůměrným počtem dokončených bytů, a to i v přepočtu ku změně počtu obyvatel. Radnice také směřuje nadprůměrné finanční prostředky do oblasti bydlení, stejně jako do oblasti sportu. Zároveň však vynakládá v rámci kraje nejnižší finance na dluhovou službu. Zejména se Prostějov blýskl v testu elektronické komunikace. Ten ověřuje prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů kvalitu a rychlost odpovědí živnostenských úřadů.

Bronzovou příčku obsadila Mohelnice, která v rámci regionu zaznamenává nadprůměrný meziroční nárůst počtu ekonomických subjektů. Zároveň je ve městě při porovnání s ostatními relativní dostatek volných pracovních sil. Město vynakládá finanční prostředky především do oblasti vzdělávání a kultury. Podnikatele jistě potěší i nízký koeficient daně z nemovitosti.

Přečtěte si také základní informace o výzkumu

„Každoroční vyhlašování regionálních výsledků srovnávacího výzkumu Město pro byznys již tradičně patří do programu krajských setkání představitelů Svazu měst a obcí ČR se zástupci místních samospráv. Těší nás jejich zájem, se kterým prezentují svoje města jako moderní místa s širokou nabídkou podnikatelských aktivit. Pro ně samé je důležité i srovnání a srovnávání s podobně velkými sídly a sdílení dobré, ale i špatné praxe. Oceněná města jsou v každém kraji nositeli nových vizí a pokroku, který dokázala přetavit v moderní a život usnadňující projekty,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Celkové pořadí – Město pro byznys 2023 v Olomouckém kraji

  1. Olomouc
  2. Prostějov
  3. Mohelnice
  4. Přerov
  5. Uničov
  6. Jeseník
  7. Zábřeh
  1. Litovel
  2. Hranice
  3. Lipník nad Bečvou
  4. Šternberk
  5. Šumperk
  6. Konice

Srovnávací výzkum Město pro byznys již sedmnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina VINCI Construction CS, Svaz měst a obcí ČR a Centrum udržitelné budoucnosti.

Redakčně upravená tisková zpráva projektu Město pro byznys

Doporučujeme