Cena rýže ve Vietnamu klesla kvůli rostoucím zásobám

Navzdory rostoucím cenám potravin ve světě, nedostatku hnojiv i varování odborníků před blížící se potravinovou krizí, cena rýže vyvážená z Vietnamu, ale i z Indie v posledních dnech mírně klesla.

Na vině je slabší rupie v Indii a velké zásoby rýže ve Vietnamu. Cena indické rýže (s obsahem do 5 % zlomkové rýže) klesla o 1% na 361-365 USD za tunu.

Japonsko

Vietnamská rýže se ve čtvrtek 21. 4. nabízela za 415 USD za tunu, což je pokles o více než 2 %. Farmáři v deltě Mekongu sklidili asi 90 % zimní a jarní úrody a zásoby jsou nyní bohaté.

Během dubna má být v přístavu v Ho Či Minově Městě naloženo 291 690 tun rýže, z čehož většina míří na Filipíny a Kubu. V nadcházejících měsících se očekávají objednávky z Číny, Bangladéše, Íránu, Srí Lanky a jiných zemí.

Jak vypadá mistrovská židle? Přečtěte si o nábytkářské značce Master and Master

Cena thajské rýže zůstává stabilní v pásmu 410–414 USD za tunu. Thajsko vyvezlo během ledna a února letošního roku 1,1 milionu tun rýže, což je meziročně o 29 % více.

Vzhledem k situaci s pšenicí na světových trzích, stojí za úvahu, zda se nepojistit většími zásobami rýže. Nyní je na nákup rýže ideální doba.

Autor: Luboš Marek, Místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí

Doporučujeme