Češi pomáhají zúrodnit egyptskou poušť. Sigma Group dodává technologie za 830 milionů s pojištěním EGAP 

Česká společnost Sigma Group dodává technologie pro dvojici egyptských závlahových čerpacích stanic pro rozsáhlý závlahový projekt.

Kaskáda Mostakbal s celkovým počtem sedmi stanic bude na dlouhé vzdálenosti z delty řeky Nilu čerpat značné množství vody do pouštních oblastí. Jejich kultivací chce Egypt zvýšit svou zemědělskou produkci. Zakázku v objemu zhruba 830 milionů korun pojistila exportní pojišťovna EGAP.     

SIGMA GROUP dodává technologie pro dvojici egyptských závlahových čerpacích stanic pro rozsáhlý závlahový projekt | EGAP

„Cílem projektu je zúrodnění části země, kde je nyní poušť. Voda bude čerpána částečně přímo z Nilu a pak také z čistíren odpadních vod. Co do celkového instalovaného výkonu čerpadel je to asi největší projekt v historii Sigmy. Dodáváme dvě čerpací stanice, na každé je 14 shodných čerpadel, takže to je 28 kusů. Čerpadlo má přitom kapacitu zhruba 10,3 kubíku vteřinových,“ vysvětluje Luboš Michlík, generální ředitel a člen představenstva SIGMA GROUP.

Pro představu, čerpací stanice při maximálním výkonu by napustila olympijský plavecký bazén za pouhých 17 vteřin. „Pojištění EGAP nám pomohlo navýšit limit u úvěrující banky a zajistit tak potřebné financování projektu,“ dodal Michlík. 

SIGMA GROUP má v Egyptě skvělé renomé. První zakázky zde realizovala už v padesátých letech minulého století. Tentokrát firma z hanáckého Lutína uspěla ve světové konkurenci 14 hlavních dodavatelů, které Egypt pro projekt kaskády čerpadel oslovil. 

Fond Ukrajina je investice do českých firem. Jak bezpečně vyvážet na Ukrajinu?

„SIGMA GROUP patří ke světové špičce v oboru, což ostatně prokazují i projekty, které s EGAPem již realizovala v minulosti. V tomto případě se přímo podílí na zvyšování potravinové soběstačnosti země, která je z podstatné části závislá na zahraničním dovozu, což se zejména v době omezeného vývozu obilí z válkou zmítané Ukrajiny ukazuje jako humanitárně potřebné,“ řekl k projektu předseda představenstva EGAP David Havlíček. 

Na kaskádě Mostakbal, která je součástí velkého egyptského projektu New Delta, se vedle Sigmy podílejí ještě tři další velcí světoví dodavatelé technologií. Celkem bude kaskádu tvořit 7 čerpacích stanic. Češi dodávají čtvrtou a pátou z nich. Voda, zavlažující budoucí zemědělskou půdu, by jimi mohla proudit už příští rok.  

Exportní pojišťovna EGAP v loňském roce podpořila vývoz českých firem v objemu 41,2 miliardy korun do 39 zemí světa. Pojistila například dodávku obráběcího centra do Turecka, ložisek do Indie, projekt byznysového centra v Uzbekistánu, vývoz piva do Izraele či zavlažovacích čerpadel do Egypta. Za celou dobu své existence pojistila vývoz českých firem v objemu přesahujícím jeden bilion korun do 130 zemí světa. 

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme