Česká robotika na národním pavilonu EXPO v Dubaji

Návštěvníci českého pavilonu na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji se mohou v rámci rotační expozice věnované robotice do 14. listopadu seznámit s českými řešeními v oblasti umělé inteligence.

Expozici doplnilo divadelní představení Laterny Magiky Robot Radius k připomínce stého výročí premiéry Čapkovy hry R.U.R.

Skupina Multirobotických systémů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze prezentuje na českém pavilonu unikátní technologii přesného řízení dronů, které tak mohou bezpečně operovat i v interiérech budov, tedy včetně vnitřku národního pavilonu v Dubaji.

České technologie triumfovaly na Světové výstavě Expo v Dubaji

ČVUT prezentuje v Dubaji rovněž pilotní projekt autonomního doručování zásilek s využitím dronů. V rotační expozici věnované robotice nechybí ani český robot Matylda, který se zapsal do knihy rekordů jako první robot, který autostopem urazil 1718 kilometrů.

Česká robotika je silně zastoupena i ve stálé expozici na českém pavilonu, kde bude až do března 2022 k vidění stěna 3D tiskáren od společnosti Průša Research či robotické rameno Vysokého učení technického v Brně, které tiskne stavební bloky ze směsi bioplastů z odpadního tuku a pouštního písku.

„V oblasti robotiky patří české technické univerzity a firmy dlouhodobě mezi světovou špičku,“ říká náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. „Prezentací českých řešení v sektoru umělé inteligence a robotiky, jehož růst bude v budoucnu nepochybně pokračovat, tak chceme dát najevo, že je s námi i v této oblasti třeba počítat,“ uzavírá náměstek Tlapa.

Všeobecná světová výstava EXPO v Dubaji se stala rovněž jedinečnou příležitostí k tomu připomenout, že to byl Josef Čapek, který dal světu dnes globálně používané slovo robot. Premiéra divadelní hry jeho bratra Karla Čapka byla v Národním divadle uvedena právě před sto lety.

Foto: Daniel Šeiner

U příležitosti tohoto výročí se tak na prknech Dubai Exhibition Centre 28. října 2021 představilo multimediální vystoupení Robot Radius, které pro Laternu Magiku napsali Miřenka Čechová a mim Radim Vizváry, jenž je také jeho hlavním protagonistou. Pro Laternu Magiku se jednalo o návrat na světové výstavy EXPO, neboť na té bruselské v roce 1958 slavil koncept propojení živého vystoupení s audiovizuálním záznamem světový úspěch.

Téma české robotiky podtrhuje v Dubaji i žulová socha Vítězství robotů od Jaroslava Róny, která střeží hlavní vstup do českého pavilonu. Rotační expozice věnovaná české robotice bude na českém pavilonu v Dubaji k vidění do 14. listopadu.

• Témata: Expo | Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme