České a jihoafrické společnosti obranného průmyslu se zúčastnily online informační výměny

Situace na globálním poli se rapidně mění a potřeba navázání spolupráce za hranicí tradičních trhů se stále zvyšuje. Ruská agrese vůči Ukrajině započala nový trend zvyšování vládních výdajů na obranu.

Dne 11. května 2022 se proto uskutečnila online informační výměna pro české a jihoafrické společnosti obranného průmyslu, a to za účelem navázání nových obchodních příležitostí v Africe i v Evropě.

Ilustrační fotografie

Akce se úspěšně zúčastnilo více než 20 českých a jihoafrických subjektů. Akce probíhala pod záštitou velvyslanectví ČR Pretorii, a to ve spolupráci s Asociací obranného průmyslu ČR (AOBP) a jihoafrickou asociací obranného průmyslu South African Aerospace Maritime Defence Industries Association (AMD).

Geopolitická situace čelí již téměř tři roky v novodobé historii bezprecedentním výzvám. Pomineme-li stále probíhající pandemii covidu-19, která zamíchala bezpečnostní situací a globálním obchodem do míry stěží před pandemií představitelné, Ruská agrese vůči Ukrajině s sebou za poslední téměř tři měsíce přinesla obrovské množství politických, bezpečnostních, sociálních i ekonomických hlavolamů, se kterými se potýká celé mezinárodní společenství.

Ještě koncem minulého roku byly na pořadu mnohých západních vlád rozpočtové škrty v obraně a obecné nevole navyšovat příspěvky do NATO. Rázem se však tento trend pod vlivem odsouzení hodného počínání Ruska zcela obrátil a obranné rozpočty především evropských zemí vytvářejí prostor pro výrazné navýšení výdajů na obranu.

Aktuální informace v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu

Podpora ukrajinské armády ze strany členů NATO však způsobila nedostatek výrobních kapacit zbrojního průmyslu nejen v ČR. Situace si proto žádá navázání spolupráce v obraně i v regionech pro české společnosti méně tradičních.

Z tohoto důvodu se dne 11. května 2022 uskutečnila online informační výměna pro české a jihoafrické společnosti obranného průmyslu nazvaná „Exploring Capabilities and Opportunities in the Defence Industries in Czechia and South Africa”. Akce se zúčastnilo více než 20 předních českých a jihoafrických společností činných v obranném průmyslu. Na programu byly vždy dvě prezentace na obou stranách. První, představující obranný sektor, příležitosti a společnosti v dané zemi a druhá, pojednávající o významných událostech obranného průmyslu v ČR a JAR.

Nejvýznamnější událostí v obranném průmyslu je jednoznačně veletrh a letecká přehlídka Africa Aerospace and Defence (AAD), která se koná vždy jednou za dva roky, přičemž kvůli pandemii se její poslední ročník uskutečnil v r. 2018. Tento veletrh se tak bude po čtyřleté pouze konat letos od 21. do 25. září a jedná se tak o skvělou příležitost pro české společnosti setkat se vládními delegacemi a společnostmi obranného průmyslu napříč nejen celou Afrikou.

Akce probíhala pod záštitou velvyslanectví ČR Pretorii, a to ve spolupráci s Asociací obranného průmyslu ČR (AOBP) a jihoafrickou asociací obranného průmyslu South African Aerospace Maritime Defence Industries Association (AMD).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pretorii (Jihoafrická republika). Autor: Mgr. David Vaverka, ekonomický diplomat.

• Oblasti podnikání: Obranný průmysl

Doporučujeme