„České firmy stále více investují, pozornost podnikatelů se teď stáčí ke Spojeným státům americkým,“ říká v rozhovoru Filip Vavruška z Oberbank.
Jana Tocháčková: Po jakých produktech Oberbank je největší poptávka ze strany českých exportérů?
Filip Vavruška: Často klientům vedle produktů trade a exportního financování poskytujeme i provozní úvěry. Proto jsme rádi, že EGAP od covidu zavedl produkty právě pro klasické provozní financování exportérů – COVID Plus, EGAP Plus, a teď i nové F (pozn.: pojištění úvěru na zvyšování mezinárodní konkurenceschopnosti). Takže hodně je nyní poptáváno provozní financování, úvěry na nové technologie, automatizaci, která by snížila závislost na lidských zdrojích.
Klientům rovněž nabízíme financování zahraniční investice, to znamená investice českého exportéra do dceřiné společnosti v zahraničí, produkt EGAP „If“. Doprovázíme-li exportéry do zemí, kde jako skupina nepůsobíme, která jsou pro nás z hlediska legislativy či administrativy rizikovější, využíváme i další pojistné produkty EGAP.
JT: Mění se potřeby firem a s tím i poptávka po různých typech financování v závislosti na aktuální situaci na trhu a ve světě?
FV: Určitě, v důsledku covidové pandemie a v souvislosti s aktuální mezinárodní situací a historickými vazbami na východní trhy se utlumila poptávka firem zejména po odběratelských úvěrech. Také s vývojem dostupnosti materiálů, cen energií, růstu cen vstupů do výroby nyní v Oberbank vnímáme i vyšší poptávku po klasickém provozním financování. V některých případech se firmy předzásobovaly z důvodu vyšších rizik dodavatelských cest a řetězců, ale samozřejmě i z důvodu vývoje cen materiálů a obecně, aby měly nějakou jistotu / finanční rezervu, se kterou by mohly kalkulovat.
JT: Do čeho nejvíce čeští vývozci investují? Snaží se spíše více expandovat do zahraničí anebo se spíše soustředí na automatizaci, udržitelnější energie, rozšiřování výroby?
FV: Obojí. Mám radost, že české firmy čím dál tím více investují. Hodně českých podnikatelů teď směřuje své investice i do Spojených států amerických. Rozhodně pak pozorujeme významné investice do energetiky, ani ne třeba v důsledku aktuální ceny energií, ale především kvůli soběstačnosti, vývoji, a hlavně i z důvodu vedlejších nákladů na distribuci.
Třeba pořízení fotovoltaiky na střechu; návratnost takové investice se neměří aktuálně ani tak čistě podle ceny energie, ale podle všech vedlejších poplatků, zahrnujících mj. náklady na distribuci a odvody na obnovitelné zdroje, které tvoří obrovskou část celkového nákladu. Takže návratnost investice je i daleko rychlejší.
JT: Přiblížil byste nám obchodní případ firmy Remoska z vaší perspektivy?
FV: Spolupráce Oberbank a Remosky vznikla na základě doporučení našeho stávajícího klienta, čehož si velmi vážíme. Zpočátku jsme hovořili o možnosti financování investic firmy, později jsme přešli na otázku zvýšené potřeby provozního financování v souvislosti s rozšířením výroby, zvýšenou potřebou nákupu materiálů a financování zásob. Chtěli jsme využít programu záruky EGAP Plus, ale bohužel kapacita tohoto státního programu již byla vyčerpána. Proto jsme velmi uvítali iniciativu EGAPu novelizovat pojistné podmínky „F“, a rozšířit pojištění o provozní úvěr. Zapojili jsme se do jednání s EGAPem a jako jedna z prvních bank jsme pojištění pro firmu Remoska uzavřeli.
Remoska bude prodávat v Japonsku
JT: Co znamenalo v rámci celého obchodního případu pojištění od EGAP, k čemu přispělo?
FV: U Remosky nám pojištění od EGAPu umožnilo strukturovat financování podle skutečných potřeb firmy včetně skladových zásob a v dostatečném objemu, dále nám pomohlo i při samotné cenotvorbě úvěru. Obecně pojištění úvěru pomáhá třeba v případech, kdy se firma nachází v expanzní fázi a potřebuje financovat takové objemy, které odpovídají spíše plánované budoucnosti. Bez pojištění EGAP by v Oberbank dosáhli třeba na nižší objemy.
Pojištění využíváme i pro teritoria, kde jako banka nejsme přítomni. To znamená, že pojištění EGAP zajišťuje buď objem financování, kdy má podnikatel možnost růst a expandovat, ale není schopen bance poskytnout dostatečné vlastní zajištění (a ještě v ekonomice není vidět ta dynamika, kterou potřebujeme). Nebo pak z důvodu vyšší rizikovosti vývozního teritoria.
Pojištění promlouvá určitým způsobem i do cenotvorby a délky financování. Samozřejmě, pro exportéry to představuje dodatečné náklady na pojištění, které jsou však kompenzovány výhodnější úrokovou sazbou a dobou splatnosti. Třeba v období covidu nebo v materiálové krizi to bylo zejména o objemech – firmy pak mohly dosáhnout na potřebné vyšší financování. Prostě měly dostatečnou likviditu a mohly buď nakupovat materiál, vyrábět a prodávat.
JT: Lze tedy říct, že bez pojištění by bylo získání úvěru těžší nebo by byly větší požadavky na dodatečné zajištění?
FV: Přesně tak. Pokud by nebyly jiné možnosti zajištění, tak by firma získala třeba jen nižší úvěr, který by neumožnil plánovanou expanzi. Pro firmu jako je Remoska, která má před sebou velikou expanzi, by to bylo složitější.
JT: Vnímáte pojištění EGAP pro vývozně orientované podniky, tedy „nové“ F jako něco, co bude mít na trhu ohlas a poptávku?
FV: Rozhodně. Tím, že „F“ navazuje na dva předchozí produkty určené pro provozní financování (COVID Plus a EGAP Plus), tak v něm vidím velikou budoucnost a v Oberbank jsme velmi rádi, že ho máte. Provozní a investiční financování je pro exportéry rozhodně potřeba – jak pro běžné režijní náklady, tak na vývoj a nové technologie.