Česko loni navštívilo o 71 procent víc turistů než v roce 2021, méně než před pandemií

Tuzemské hotely, kempy či penziony navštívilo v roce 2022 12,1 milionů českých turistů, ze zahraničí přijelo 7,3 milionů hostů. Domácích cestovatelů po Česku bylo loni dokonce o devět procent víc než před pandemií covid-19 v roce 2019.

Podle analýzy Institutu turismu agentury CzechTourism, která vychází z dat Českého statistického úřadu, navštívilo Česko v roce 2022 asi 19,5 milionů lidí z celého světa. Kromě rezidentů bylo nejvíc Němců, Slováků a Poláků.

Ilustrační fotografie

Za turisty ze sousedních států, kdy z Německa loni přijelo 1,8 milionů (- 11 % oproti předcovidovému roku 2019), ze Slovenska 780 tisíc (+ 4 %) a z Polska 615 tisíc (- 8,5 %), následovali hosté ze Spojených států amerických. Těch loni navštívilo Česko 372 tisíc (-36,3 %). Dalších 316 tisíc cestovatelů přicestovalo z Velké Británie.

„Asi19,5 milionů turistů, kteří přijeli do Česka v loňském roce, znamená výrazný meziroční nárůst, a to o 71 procent. Je to však stále o 12 procent méně hostů tuzemských hromadných ubytovacích zařízení než před covidovou pandemií v roce 2019. Tuzemský turismus stále táhli rezidenti, loni jich po Česku cestovalo 12 109 732, což bylo o 9 procent víc než před pandemií covid-19,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget. 

Plus pro tuzemské hotely. Hosté se vracejí, v říjnu jich bylo o čtvrtinu víc než loni

„Nejvíc k nám loni jezdili Němci, Slováci a Poláci. Stále však chyběli turisté z Asie. Proto jsou prioritou letošního roku dálková přímá letecká spojení, kdy je první avizovanou „vlaštovkou“ obnovení přímých letů Praha – Soul od 27. března,“ dodává Herget. 

Tahákem zůstává Praha, přidává se jižní Morava

Z tuzemských míst zahraniční hosty, stejně jako turisty z Česka, nejvíce zajímala Praha a Jihomoravský kraj. Hlavní město se navíc poprvé za deset let dostalo na první místo i co se týče návštěvnosti domácích turistů. Pomyslné třetí místo v oblíbenosti lokalit v Česku se liší. Zatímco cizinci preferovali Karlovarský kraj, rezidenty v roce 2022 zajímal nejvíc region Královéhradecký.

Centrum Brna (ilustrační fotografie)

Na podporu příjezdového cestovního ruchu nyní v Belgii, Nizozemsku, Dánsku, Francii, Německu, Polsku, Rakousku, Španělsku a Švédsku běží on-line kampaň zaměřená na lyžování v tuzemsku a také návštěvy zimních měst a Valentýna.

Chystá se také kampaň pro domácí trh s cílem podpořit návštěvnost horských středisek v Česku. Aktuálně jsou na tuzemských horách velmi dobré sněhové podmínky, lidé si tak mohou užít jarní prázdniny, které tento týden začaly a postupně se do 19. března uskuteční ve všech krajích Česka.

„Predikce týkající se cestovního ruchu, které jsou důležité nejen pro plánovaní volného času, stejně jako analýzy toho, co se odehrálo, jsou k dispozici na portálu Tourdata. Dnes jsme tam zaktualizovali podrobné rozbory počtu návštěv turistů v HUZ za období 2012 – 2022 a přibyla také návštěvnost hotelů za loňský prosinec,“ uzavírá vedoucí Institutu turismu agentury CzechTourism Petr Janeček. 

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas

Doporučujeme