Česko pošle Ukrajině generátory na pomoc s důsledky ruské agrese

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci se Správou státních hmotných rezerv (SSHR) a Českou elektroenergetickou soustavou (ČEPS) zajistilo devět generátorů na pomoc Ukrajině.

Nejvýkonnější z nich je schopen vyprodukovat energii dostatečnou například pro udržení provozu menší nemocnice či zajistit dodávky vody. Zbývající generátory zabezpečí provoz desítek přímotopů pro lidi v ubytovacích centrech, kteří byli kvůli ruské agresi donuceni opustit své domovy.

Ilustrační obrázek

„Kvůli ruskému agresorovi, který si za svůj válečný cíl vybral energetickou infrastrukturu, čekají obyvatele Ukrajiny zdaleka nejhorší Vánoce od konce druhé světové války. Naší povinností, ale i strategickou nutností, je jim pomoci,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Proto jsme na začátek zajistili devět generátorů ze státních zásob, kde ten největší může udržet v provozu i menší nemocnici.“

Společnost ČEPS na výzvu MPO poskytla ze své zásoby generátor o výkonu 450 kVA. „Jsme velmi rádi, že můžeme přispět na pomoc Ukrajině, která čelí nelehké situaci při zajišťování dodávek elektřiny svým obyvatelům. Generátor o výkonu 450 kVA může zajistit elektronickou energii pro napájení menší nemocnice s nezbytnými, život udržujícími přístroji nebo umožnit provoz až 180 přímotopů,“ uvedl předseda představenstva ČEPS Martin Durčák.

„Je to náš další humanitární dar a věřím, že tyto elektrocentrály aspoň trochu pomohou lidem na Ukrajině přečkat opakované výpadky elektrické energie,“ doplňuje předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Aktuální informace v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu

Zajistit poptávaná zařízení a součástky není snadné. Hlavním důvodem jsou výrobní kapacity a časová náročnost výroby některé této techniky. Česká republika bude i nadále hledat cesty k zajištění dalších nezbytných zdrojů tepla, elektřiny a techniky pro obnovu a zajištění provozu energetické soustavy Ukrajiny. „Intenzivně pracujeme také na tom, abychom zajistili obyvatelům Ukrajiny další pomoc od českých soukromých firem a já věřím, že to brzy dotáhneme,“ říká ministr Síkela s tím, že cílem ruské agrese je vyhnat lidi ze své rodné země.

Prostřednictvím Business klubu Ukrajina, který MPO založilo, lze poskytnout Ukrajině nadbytečné, aktuálně nevyužívané zdroje tepla a elektrické energie. S Ministerstvem zahraničních věcí pak ministerstvo jedná o tom, že by část dodávek na Ukrajinu byla financována z prostředků humanitární pomoci pro rok 2023.

• Teritorium: Ukrajina

Doporučujeme