Čeští dodavatelé zdravotnické techniky se představili v Thajsku a Kambodži

Skupina českých firem z oblasti dodávek zdravotnické techniky představila v polovině ledna svou nabídku thajským a kambodžským nemocnicím, státní správě, zdravotnickým asociacím i soukromým distributorům.

Online prezentační akce (ePROPED) proběhla návazně na prosincový informativní webinář, na němž zástupci Velvyslanectví ČR v Bangkoku a Phnompenhu s předstihem seznámili registrované české firmy se systémem zdravotnictví v obou zemích, jeho potřebami i způsoby realizace obchodních případů.

Velvyslanec v obou zemích Marek Libřický připomenul, že oblast jihovýchodní Asie je regionem, na který se chce česká Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP) při podpoře exportních aktivit svých členů do budoucna zvláště zaměřit. Pokud se zlepší pandemická situace, bude možné na online seminář navázat ještě v letošním roce i prezentační akcí přímo na místě.

Svou nabídku prezentovalo šest českých firem (Advanced Medical Solutions/AMS, BLOCK Technical, LINET, MEBSTER, MZ Liberec a TSE). Z thajské strany se zúčastnili zástupci významných nemocnic (Rama Hospital, Vajira Hospital), zdravotnické asociace (THAIMED) a velkých distribučních společností (např. TEQ, B.Grimm, Rakmor Medical, RX či Health Medic).

Zájem thajských subjektů byl podpořen aktuálními snahami vlády vytvořit ze země nadregionální centrum („hub“) zdravotní péče nabízející kvalitní a cenově přijatelné služby. Thajské zdravotnictví je v oblasti jihovýchodní Asie považováno za špičku a přitahuje zájem klientů z celého světa (mj. Čína, Blízký východ, Afrika). Značnou popularitu si v posledních letech získalo zejména v oblastech jako kosmetická chirurgie, ortopedie (kloubní a jiné náhrady), zubní lékařství či asistovaná reprodukce (umělé oplodnění).

V minulých letech navštívilo každoročně Thajsko kolem 3,5 milionu „zdravotnických turistů“. Jejich celkové útraty dosahovaly zhruba 600 milionů USD. S tím souvisí mimořádný nárůst požadavků na objem i kvalitu vybavení nemocnic a dalších státních i soukromých lékařských zařízení poskytujících požadované služby. K tomu všemu se aktuálně přidaly kromě „standardních“ potřeb veřejného zdravotnictví také ty spojené s pandemií koronaviru.

Podobně jako v případě Thajska bylo cílem akce v Kambodži zprostředkovat českým firmám prvotní kontakty na významné veřejné a soukromé partnery (ministerstvo zdravotnictví, Národní pediatrická nemocnice v Phnompenhu, soukromá Khéma Hospital a další soukromé subjekty).

Oba sektory mají v kambodžském zdravotnictví důležitou úlohu. Zatímco privátní poskytovatelé dominují systému svým rozsahem a důvěrou pacientů, role státu je nezastupitelná při správě veřejných nemocnic v hlavním městě a jednotlivých provinciích. Zde zatím chybí nejmodernější technické vybavení, ale rovněž zkušenosti s léčebnými postupy a pravidelnou údržbou nových technologií.

Kambodžský zdravotnický trh nabízí stále nevyužitý potenciál v uplatnění přístrojů a komplexních řešení při renovaci a budování nových léčebných zařízení.  V rámci identifikace potřeb mohou české firmy v některých případech využít také nástroje zahraniční rozvojové spolupráce. V případě Kambodže je zdravotnictví prioritním sektorem z pohledu české rozvojové spolupráce.

Zahraničním účastníkům byly následně po ukončení akce rozeslány kompletní sady prezentací českých subjektů, které oplátkou získaly kontaktní spojení na významné thajské a kambodžské partnery, kteří mohou napomoci v obchodní expanzi nejen v obou uvedených zemích, ale také jako vzorové reference v celém regionu jihovýchodní Asie.

Informace poskytnuta zastupitelskými úřady České republiky v Bangkoku (Thajsko) a Phnompenhu (Kambodža). Autoři: Aleš Ždimera, Štěpán Vojnár, ekonomičtí diplomaté.

• Teritorium: Asie | Kambodža | Thajsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika

Doporučujeme