Cestovní pojištění: Co se děje, změní-li se země po nákupu zájezdu na rizikovou?

Co se z pohledu pojistného krytí stane, když mají lidé koupený zájezd a cílová destinace je těsně před či v době dovolené přeřazena na mapě cestovatele mezi země s extrémním rizikem nákazy, jež jsou označené černou barvou?

S komplikacemi při plánování dovolené v zahraničí se denně setkává mnoho Čechů. Na vině nemusí být jen nárust nakažených, ale také šíření nové mutace delta. Barvy na mapě cestovatele, kterou vydalo a aktualizuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR, se ze dne na den neustále mění.

Do černě iozančených zemí, což jsou státy s extrémním rizikem nákazy, vláda důrazně nedoporučuje cestovat a cestování je spojeno s mnoha problémy.

Zásadní a aktuálně nejžádanější formou připojištění k cestovnímu pojištění je možnost storna zájezdu. Pokud ho má klient sjednané a před cestou se daná destinace přeřadí dle semaforu do zemí označených černou barvou, má nárok na úhradu nákladů.

Koronavirus a podnikatelé: Kde hledat pomoc?

„Změna rizikové oblasti dle mapy cestovatele od MZVČR je důvodem ke stornu zájezdu pouze v případě, že se jedná o přesun země právě do kategorie označené černou barvou. V takové situaci je pak zapotřebí, aby zákazník nejprve kontaktoval prodejce, u kterého zájezd zakoupil, a následně se může odkázat na naši asistenční službu, jenž pak klientovi pomůže s ověřením nároku a případnou refundací,“ upřesňuje Ladislav Bělina, produktový ředitel Slavia pojišťovny.

Storno se neuznává ani v případě tmavě červených států (s velmi vysokým rizikem nákazy), kam aktuálně patří například Kypr, Egypot, Maroko, SAE, Turecko nebo Velká Británie.

Další komplikace a s nimi spojené nejasnosti ohledně plnění našeho pojištění nastávají, jestliže svou barvu změní země v době, kdy na místě již trávíme dovolenou nebo aktuálně například sedíme v letadle a jsme na cestě. „V takových situacích při řádném splnění veškerých pojistných podmínek by náklady měly být jistě uhrazeny,“ říká Ladislav Bělina a dodává, že pojistnou částku si vždy každý klient zvolí sám.

Redakčně upravená tisková zpráva Slavia pojišťovny

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas

Doporučujeme