Chorvatský Vukovar nabízí výhodné podmínky pro zahraniční investory

Východní Slavonie, zejména ta část, která sousedí se Srbskem, se dodnes jen obtížně vyrovnává s tragickými následky války v 90. letech 20. století. Krajské město Vukovar se pak stalo mezinárodním symbolem agrese Miloševićova režimu proti nově vzniklé Chorvatské republice.

Navzdory dodnes živým vzpomínkám se chce Vukovar profilovat jako město ekonomických příležitostí, jako město budoucnosti a ne minulosti. Nabízí proto zcela unikátní podmínky pro domácí i zahraniční investory, které se rozhodnou využít Vukovarskou hospodářskou zónu.

Ostatně Češi už v tomto městě své stopy zanechali v nedávné minulosti. Město si vybral za sídlo jednoho ze svých četných závodů na výrobu obuvi i legenda českého průmyslu Tomáš Baťa, který zde v roce 1931 založil podnik Borovo. Borovo dodnes vyrábí a exportuje obuv do mnoha zemí světa.

Město Vukovar má ideální polohu poblíž dálniční křižovatky spojující Záhřeb s Bělehradem a Budapešť se Sarajevem a zároveň je významným říčním přístavem na Dunaji. V ekonomické zóně a v technologickém parku, které disponují plochou 33 ha, již dnes úspěšně podniká celá řada chorvatských a zahraničních firem, které využívají mnoha výhod, které město poskytuje.

Kvůli své tragické minulosti se Vukovar stal zákonem chráněnou oblastí, která nabízí unikátní soubor investičních pobídek, které jinde v Chorvatsku neexistují. Pronájem nebo nákup pozemků, které jsou plně zasíťované (voda, plyn, elektřina, kanalizace atd.), lze pořídit za zlomek komerční ceny, firmy jsou první tři roky osvobozeny od daně z příjmu a ze zisku, firmy získávají úlevy v podobě státem placeného sociálního a zdravotního pojištění zaměstnanců, výrobní firmy nemusejí platit účty za komunální služby, mohou také požádat o výhodné úvěry až do výše 100 tis. euro či o spolufinancování projektů z Fondu pro rekonstrukci a rozvoj města Vukovaru a další.

Místní zaměstnanci vybraných profesí mohou získat i dotaci na bydlení. Z hlediska typů podnikání mohou nejvíce výhod čerpat výrobní podniky, řemeslné dílny, všechny typy skladů a obchodní, administrativní, kancelářské, stravovací a turistické provozy.

Výhodné podmínky v ekonomické zóně však nejsou vše, co Vukovar nabízí. Zásadní výhodou pro firmy, které se zde rozhodnou podnikat je aktivní a pozitivní přístup vedení města Vukovaru v čele s energickým starostou Ivanem Penavou a jeho týmem.

V případě zájmu se mohou české firmy obracet se svými dotazy přímo na ředitele ekonomické zóny D. Foriše (vgz@vgz.hr) nebo na Zastupitelský úřad České republiky v Chorvatsku. Detailní informace o ekonomické zóně a jejích výhodách lze také vyhledat na webové stránce Vukovarské hospodářské zóny.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko). Autor: Petr Kašička, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Chorvatsko
• Oblasti podnikání: Investice

Doporučujeme