Čína je nejrychleji rostoucí destinací zemědělských produktů z Austrálie

Ze zprávy australské Rural Bank vyplývá, že Čína představuje již druhý rok v řadě nejrychleji rostoucí trh pro australské agrární exporty z hlediska jejich dolarové hodnoty.

V období mezi lety 2022 a 2023 vzrostla hodnota těchto exportů do Číny v přepočtu o 45,8 mld. Kč, což představuje nárůst o 22,7 %.

Ilustrační fotografie

Celkové australské agrární exporty do Číny tak v daném období dosáhly výše 245,5 mld. Kč. Australské agrární vývozy do Číny se přitom v období mezi lety 2020 a 2021, kdy na ně byla Čínou uvalena cla, výrazně propadly. Svou roli z pohledu Číny v tom také sehrává situace na Ukrajině, která byla významným vývozcem pšenice.

Hlavními položkami, jejichž vývoz z Austrálie do Číny zaznamenal růst, byly zejména pšenice, hovězí maso, mandle a bavlna. Začátkem letošního srpna Čína zrušila 80% clo na dovoz australského ječmene, nadále však platí vysoká cla u australského vína.

Do Číny směřuje 20 % celkových australských agrárních exportů, což představuje nižší podíl oproti například roku 2019, kdy jich do Číny směřovalo 29 %.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme