Čína se připravuje na meteorologický jev La Niña

La Niña představuje opak známějšího meteorologického jevu El Niño a očekává se, že se v Číně během nadcházející zimy a jara projeví neobvykle nízkými teplotami a vytrvalými suchy.

Pro Čínu tedy v kombinaci se současným nedostatkem paliv a probíhající energetickou krizí představuje hrozbu pro zajištění dostatku potravin před nadcházejícím Čínským novým rokem a zimní olympiádou, se kterými se bude pojit vyšší spotřeba.

Ilustrační fotografie

Čínské ministerstvo zemědělství z toho důvodu představilo opatření, které mají dopady nepříznivých meteorologických jevů omezit. Jejich preventivní plán poskytuje technické rady, jak zabránit umrznutí pšenice v severní Číně, kde vlivem počasí došlo ke zpoždění výsadby a rostliny nejsou dostatečně vzrostlé, jak zabezpečit skleníkovou produkci zeleniny před mrazem a sněhem a jak se připravit na možná sucha, ale i jarní povodně.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě

Doporučujeme