Čína zrušila rekordní objemy objednávek pšenice z USA, Austrálie a Francie

Agentura Reuters uvádí, že čínští kupci obilí v posledních dnech zrušili objednávky pšenice z USA, Austrálie a Francie.

Americké ministerstvo zemědělství (USDA) již potřetí v krátké době oznámilo zrušení čínských objednávek. Celkem se jednalo o 504 000 tun pšenice a největší případ vedený USDA od roku 1999.

Ilustrační fotografie

Následně zrušení čínských objednávek oznámila i Austrálie, kde se jednalo zhruba o milion tun pšenice. Podobnou situaci potvrdila i Francie. Koncem roku 2023 Čína kvůli nedostatečné domácí produkci intenzivně nakupovala pšenici od svých hlavních dodavatelů, kam se řadí právě USA, Austrálie, Francie, ale i Kanada, Kazachstán a Rusko.

Někteří experti se domnívají, že důvodem mohou být dostatečné zásoby Číny, nebo snaha využít současných nízkých cen pšenice na světových trzích. Očekává se, že by se čínští kupci mohli zaměřit na ruskou pšenici, která je díky tomu, jak se ruští prodejci snaží zbavit zásob v očekávání bohaté úrody, prodávána se značnou slevou.

Jiné zdroje však spíše než o úplném zrušení objednávek ze strany Číny hovoří o jejich odložení, kvůli nízké poptávce na domácím trhu. Někteří čínští kupci v souvislosti se zrušenými či odloženými objednávkami z Austrálie souhlasili s odškodněním australských prodejců.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Obchod | Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme