CRIF: Živnostníků přibývá podobně jako loni, více jich ale vzniká i zaniká

Od začátku roku zahájilo v České republice svou živnost celkem 58 991 lidí, tedy nejvíce za posledních 6 let. Zároveň svou živnost ukončilo celkem 39 136 podnikatelů, což je také nejvíce za posledních 6 let.

Čistý přírůstek fyzických osob podnikatelů tak činí 19 855, což je po loňském roce nejvíce od roku 2017. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau

Ilustrační fotografie

„Při pohledu na vývoj počtu živnostníků můžeme pozorovat velkou fluktuaci. Sektor živnostníků vykazuje velký počet nových podnikatelů a zároveň i značný počet těch zaniklých. Počet podnikatelů, kteří letos vstoupili na trh, je nejvyšší od roku 2017 a téměř totéž platí i pro počet těch, kteří trh opustili,“ uvedla analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková s tím, že dynamika růstu nových živnostníků se pozvolně snižuje. 

„Od začátku roku připadá na 10 zaniklých živnostníků 15 nových. To je o jednu osobu méně, než v roce 2021 a 2020,“ dodala. Celkově pak letos přibylo v Česku 19 855 živnostníků, tedy jen o 5 méně než za stejné období v loňském roce, který byl nejsilnější od roku 2017. 

V září svou podnikatelskou činnost zahájilo 7 193 živnostníků, což je nejvyšší počet ve srovnání se stejným měsícem od roku 2010. Na druhou stranu podnikání ukončilo 3 824 živnostníků, tedy také nejvíce za posledních 12 let. Celkově v září přibylo 3 369 živnostníků, a to je vyšší přírůstek než v srpnu.   

Nejvíce živnostníků přibývá v Praze a ubývá naopak na Liberecku 

Krajem s nejvyšším růstem počtu podnikatelů je stále Praha, kde připadá 20 nových živnostníků na 10 zaniklých. Je to zároveň regionem s nejvyšším (22 %) meziročním růstem nových živnostníků. Celkem 17 nových živnostníků na 10 zaniklých připadá ve Středočeském kraji, na Zlínsku a na Pardubicku. Ke snížení počtu živnostníků došlo na Liberecku, kde připadá 6 nových živnostníků na 10 zaniklých. V tomto kraji se meziročně zvýšil počet zaniklých živnostníků až o 72 %. „O 55 % se počet zaniklých živnostníků zvýšil v Moravskoslezském kraji a o 42 % na Olomoucku.,“ upřesnila Věra Kameníčková. 

Zdroj: CRIF

Nejvíce lidí začalo podnikat v IT, nejméně v obchodě 

Nejrychleji přibývají živnostníci v segmentu informačních a komunikačních činností, kde od začátku roku připadá 33 nových živnostníků na 10 zaniklých. Celkem 24 nových živnostníků na 10 ukončených připadá také v dopravě a skladování a administrativních činnostech.  

Živnostníků již delší dobu ubývá v obchodě, kde připadají pouze 4 noví živnostníci na 10 zaniklých, a kde se meziročně zvýšil počet živnostníků, kteří svou činnost ukončili, o téměř 40 % na letošních 11 430. Dále pak v oblasti zásobování vodou, elektřinou, plynem a teplem (8 nových na 10 zaniklých) a v odvětví nakládání s nemovitostmi, kde připadá 9 nových živnostníků na 10 zaniklých. 

Celkově pak letos během prvních 9 měsíců roku v porovnání s loňskem stoupl počet nových živnostníků nejvíce ve stavebnictví (o 29 % na 8 662) a v oboru vzdělávání a zdravotní a sociální péče (o 25 % na 1 776 nových živnostníků). 

Tempo růstu podnikatelek zpomaluje 

Od ledna přibylo v Česku 7 724 podnikatelek (o 1 661 méně než vloni) a 12 131 podnikatelů (o 1 656 více než vloni). Ačkoliv se podnikatelky podílely letos na vzniku všech nových živnostníků 38 %, což je stejná míra jako vloni, na zániku se podílely 37 %, tedy o 5 procentních bodů více než vloni. Zároveň, zatímco vloni připadlo od začátku roku 19 nových podnikatelek na 10 zaniklých, letos to bylo pouze 15, tedy stejně jako v případě mužů podnikatelů. „Tato čísla ukazují, že tempo růstu počtu podnikatelek začíná mírně zpomalovat. V minulých letech rostl počet podnikatelek rychleji než počet podnikatelů,“ uzavírá Věra Kameníčková. 

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti CRIF

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme