CzechInvest pomohl vesmírnému startupu dobýt USA. Češi mají smlouvu za miliony dolarů

Startup Groundcom.space má v plánu fungovat jako „nadpozemský“ operátor. S ambiciózní myšlenkou pomohla česko-slovenskému týmu i agentura CzechInvest. Na konferenci Satelite2022 ve Washingtonu firma před nedávnem podepsala výhradní kontrakt za několik milionů dolarů.

Groundcom.space propojuje zemi s oběžnou dráhou a pracuje na vytvoření sítě pozemních stanic, které zprostředkují komunikaci jako službu operátorům vesmírné mise.

Ilustrační fotografie

Startup je součástí kosmického inkubátoru ESA BIC Czech Republic a na podzim 2021 se s agenturou CzechInvest vydal čerpat zkušenosti na tříměsíční akcelerační program CzechAccelerator. Zde se na konferenci Satellite2022 ve Washingtonu jeho zástupcům podařilo podepsat výhradní rámcový kontrakt na obsluhu připravované konstelace 400 družic za několik milionů amerických dolarů s firmou, která vyvíjí družice třeba i pro americké letectvo.

Další příležitost získat kontakty má startup v těchto dnech, kdy se s CzechInvestem účastní veletrhů TechConnect a Czech Tech Days v New Yorku. Zde bude několik českých firem nabízet svůj produkt zahraničním investorům a navazovat strategická partnerství.  

Podnikatelský inkubátor ESA BIC Czech Republic podpoří čtyřicet nových projektů

Zakladatel Groundcom.space: Pobyt v USA byl klíčový

Sám zakladatel Jakub Lajmon potvrzuje, že účast v programech v CzechInvestu byla pro startup v mnoha ohledech stěžejní. Bez několikaměsíčního pobytu ve Spojených státech by se dle jeho slov spolupráce se zahraničním investorem nedala navázat. 

„Několik týdnů před příjezdem jsme si připravili seznam firem, se kterými se potřebujeme spojit a hned po příjezdu jsme se s nimi začali potkávat. Takovým způsobem jsme zjistili, co naše klienty nejvíce trápí a mohli jsme tomu začít přizpůsobovat naše produkty a služby,“ říká Jakub Lajmon.

Zakladatel projektu dodává, že akcelerační program CzechInvestu, kdy si firma mohla bez větších investic otestovat svůj produkt v zahraničí, přinesl i novou strategii. 

Podařilo se nám určit segment klientů, kteří nejvíce benefitují z naší služby, a kterým přinášíme největší úspory. Najednou jsme měli ze seznamu stovek klientů desítky, na které jsme se začali více soustředit. Proto můžu služby CzechInvestu i po této stránce doporučit,“ dodává.

V současnosti startup nabírá kromě klientů také zaměstnance. „Nyní pracujeme na spuštění prvních stanic, a na to potřebujeme také špičkový tým,“ uzavírá Lajmon. 

• Oblasti podnikání: Investice | Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme