Databáze dodavatelů CzechInvestu obsahuje už více než 3600 firem

Agentura CzechInvest vybudovala v průběhu let užitečný nástroj sektorové databáze dodavatelů, který upevňuje lokální i mezinárodní dodavatelsko – odběratelské vztahy.

V současnosti databáze obsahuje už více než 3600 firem z 10 různých sektorů. Část dat je veřejně přístupná po registraci do databáze, podrobné údaje a propojení s potenciálními dodavateli poskytuje CzechInvest klientům zdarma.

Ilustrační fotografie

„Průběžně pracujeme na aktualizaci údajů o registrovaných firmách a snažíme se rozšiřovat jak počet společností, tak jejich zaměření. Musíme být schopni reagovat na zájem investorů o české dodavatele moderních technologií a služeb. Právě to může být mnohdy klíčovým rozhodujícím prvkem, zda se investor rozhodne investovat právě u nás. Rádi bychom databázi rozšířili zejména v oblasti biotechnologií, healthtech, polovodičů či ICT a kyberbezpečnosti, “ uvádí Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu pověřený řízením agentury CzechInvest.

Původně seznam cílil jen na automotive průmysl, teď už jde napříč ekonomikou

V 90. letech minulého století proběhl boom v podobě přílivu přímých zahraničních investic do ČR. Cílem CzechInvestu bylo navázat vztahy nových zahraničních investorů s domácími dodavateli. V roce 2021 začala vznikat databáze dodavatelů, nejprve složená z účastníků projektu zaměřeného na zlepšení řízení v malých a středních firmách. Databáze se rozšiřovala z původních 150 záznamů dodavatelů pro automobilový průmysl na současných více než 3600 firem pokrývajících 10 průmyslových sektorů.

Zaregistrujte svou společnost zdarma do databáze dodavatelů

Letos přibydou startupy

V letošním roce se databáze rozšíří o novou kategorii „Startup“, v níž bude registrováno přes 130 nových subjektů, se kterými CzechInvest už v minulosti pracoval v rámci svých startupových aktivit. Přidány budou pouze společnosti, jejichž TLC (Technology readiness level) je na úrovni 8 a 9. To znamená, že produkt těchto společností je již hotový a kvalifikovaný, případně i prověřený provozním prostředím.

„Rád bych ocenil vstřícnost, ochotu a dobrou komunikaci ze strany CzechInvestu při hledání nových potenciálních dodavatelů pro firmu Hyundai Motor Manufacturing Czech. Doufám, že i v následujících letech budeme pokračovat v nastavené spolupráci, která povede ke prospěchu jak společnosti Hyundai, tak i dodavatelů z České republiky, “ říká Martin Šuta, Procurement Manager ve firmě Hyundai Motor Manufacturing Czech.

Výběr pro „obrácené výstavy“

Databáze posloužila jako zdroj dat a výběru firem pro takzvané obrácené výstavy, z nichž nejvíce viditelné byly dvě výstavy pro japonskou Toyotu a japonské investory organizované spolu s JETRO, dále pro Honeywell, Behr CZ, Valeo, GE Aviation, Samsung SDI a Jaguar. Další výstup z databáze je investory oceňovaný Market Screen, který v přehledné podobě odpoví investorům na otázku, zda v ČR existují vhodní dodavatelé pro jejich investiční záměr.

„Databáze se ukázala i jako dobrý marketingový nástroj, který výrazně zvyšuje šance na navázání spolupráce a obchodních vztahu se zahraničními investory. Obsahuje zároveň modul pro monitorování poptávky a vytváří tak zpětnou vazbu pro marketing do teritorií s největší poptávkou, “ dodává Eva Jungmannová, ředitelka Divize investic a zahraničních aktivit agentury CzechInvest.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme