Dopady Trumpova návratu na brazilský agrobyznys

S vítězstvím prezidentského kandidáta Donalda Trumpa ve Spojených státech amerických může brazilský agrobyznys čelit nové dynamice globálního obchodu.

Trump, který má jako viceprezidenta JD Vance, ve své kandidatuře sliboval, že zavede politiku na snížení daní, kontrolu inflace, oživení průmyslu, zpřísnění obchodních vztahů s Čínou a bude řešit otázky imigrace. Tyto návrhy mají potenciál přímo ovlivnit mezinárodní obchod, zejména v odvětví zemědělství, a ovlivnit obchodní vztahy s Čínou.

Ilustrační fotografie

Během svého prvního funkčního období v roce 2018 zahájil Trump obchodní válku s Čínou a uvalil cla na čínské produkty, jako je například elektronika Huawei. V odvetě Čína uvalila cla na americké zemědělské produkty, včetně sóji, kukuřice a pšenice. Tento scénář nakonec prospěl Brazílii, která se stala hlavním dodavatelem zemědělských produktů do Číny, s výrazným nárůstem vývozu sóji, kukuřice, kuřecího masa, celulózy, cukru a kávy.

ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg

Mezi roky 2018 a 2019 přesáhly ztráty v exportu amerických zemědělských produktů do Číny 27 miliard dolarů, přičemž 95 % z této částky je způsobeno čínskými cly. Pokud Čína znovu uplatní cla na americké zemědělské produkty, ztráty by mohly být ještě vyšší a tato změna by přímo ovlivnila ceny sóji a kukuřice. Situace by také vytvořila tlak na navýšení brazilského vývozu, aby uspokojila čínskou poptávku.

Brazilská marketingová agentura TF Agroeconomic analyzovala možné dopady Trumpova vítězství na ceny sóji. Její cena by se mohla změnit, pokud Trump znovu spustí obchodní válku. V této hypotéze by ceny na burze v Chicagu mohly klesnout, zatímco v Brazílii by reálné tržní ceny sóji mohly růst. Pokud se ale nenastaví nová cla, dojde k poklesu světových cen.

Případná masová deportace imigrantů v USA by navíc vytvořila nejistotu, zejména ve státech jako Kalifornie, které jsou v zemědělské výrobě závislé na zahraniční pracovní síle. Přestože je toto opatření složité a obtížně proveditelné rychle, mohlo by poškodit zemědělskou produkci ve Spojených státech a ovlivnit tak celý výrobní řetězec.

Autor: Martin Lošťák, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Brasílii.
Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj: portaldoagronegocio.com.br

• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí

Doporučujeme