DOT Glasses získalo prestižní ocenění Red Dot Design Award. Unikátními brýlemi pomáhá řešit poruchy zraku v nejchudších zemích světa

Český startup DOT Glasses, který pomáhá lidem s poruchou zraku v nejchudších částech světa, slaví další úspěch. Díky loňské investici 1 milionu eur od investičního fondu Tilia Impact Ventures, venture kapitálového fondu Nation 1 VC a Belgium Impact VC Fund, přišel s vylepšenou verzí svých nastavitelných dioptrických brýlí.

Za unikátní DOT Glasses, které již dodává do Afghánistánu, Indie či východní Afriky, nyní startup získal prestižní ocenění Red Dot Design Award 2021 za produktový design.

DOT Glasses

„Podařilo se nám vychytat drobné nedostatky první verze. Rámeček nově mnohem lépe sedí na nose a je ještě více nastavitelný, aby vyhovoval co největšímu počtu lidí. Navíc je více kompatibilní s různými typy dioptrických skel, takže jej lze lépe adaptovat i pro ta, která dodávají i jiní výrobci,“ vysvětluje Václav Těhle, provozní ředitel DOT Glasses.

Nový koncept brýlí vylepšil vizuální stránku a funkčnost, současně také zjednodušil jejich výrobu i sestavování na místě. Za produktový design, který vznikl ve spolupráci s českým designérem Jakubem Stedinou, obdržel startup DOT Glasses prestižní mezinárodní ocenění Red Dot Design Award 2021, které je mnohými přirovnáváno k Oscarům za design. Pro Stedinu jde již o druhé ocenění, v roce 2020 jej získal za návrh brýlí s virtuální realitou pro české VRgineers.

Česká pomoc zemím třetího světa

Tuzemský startup, za nímž stojí podnikatel a celoživotní uživatel brýlí Philip Staehelin, přišel s novým konceptem designu v loňském roce. V důsledku celosvětových covidových omezení totiž firma musela změnit původní plány. „Měli jsme domluvenou spolupráci s řadou zdravotnických organizací, které poskytují základní péči v rozvojových zemích. Ty však kvůli pandemii pozastavily veškeré aktivity, které se netýkaly sanitace nebo prevence nákazy covidem-19. Místo plánované expanze do dalších zemí jsme se proto zaměřili hlavně na výzkum a vychytali i těch několik málo nedostatků první verze brýlí,“ dodává Václav Těhle.

Hlavní předností brýlí je krom jejich přizpůsobitelnosti všem tvarům obličeje také jejich extrémně nízká výrobní cena, i s marží firma prodává brýle za 2 americké dolary. Situaci tým využil také k přípravě online tréninků pro místní distributory či navázání strategických partnerství v oborech méně postižených pandemií, jako sítě mikropodnikatelů a lékáren.

K rozšíření činnosti měla startupu pomoci investice 1 milion eur. Tu v loňském roce získal od Tilia Impact Ventures, investičního fondu zaměřeného na podporu podniků se silným společenským dopadem, a venture kapitálového fondu Nation 1, který investuje do firem působících v ČR s ambicí globálního růstu.

„Zrakovými problémy trpí v nejchudších zemích světa více než miliarda lidí. Nastavitelným designem brýlí i jejich extrémně levnou a efektivní výrobou DOT Glasses pomáhá těm nejpotřebnějším. Současně jim zlepšuje i celkovou úroveň života, protože díky lepšímu zraku získají lepší přístup ke vzdělání, širší možnosti na trhu práce i vyšší příjem,“ říká Silke Horáková, spoluzakladatelka fondu Tilia Impact Ventures.

Na světovou expanzi se tak DOT Glasses zaměří letos. Plánuje dodat na čtvrt milionu kusů brýlí, z nichž 30 tisíc bylo již v dubnu odesláno do Afriky. Dodává dioptrické pomůcky do Afghánistánu, Indie či Bangladéše, nově navíc rozjíždí spolupráci s Nigérií, Peru a Spojenými státy. Kromě pomoci s řešením zrakových obtíží rovněž podporuje lokální ekonomiku, pomáhá totiž malým podnikatelům spustit vlastní byznys právě skrze prodej těchto brýlí. „Těší nás, jaký pozitivní přínos mohou mít DOT Glasses v celosvětovém měřítku. Zlepšují kvalitu života lidem, kteří by si nemohli brýle, které ve vyspělém světě považujeme za samozřejmost, jinak vůbec dovolit. Právě takové startupy, které řeší globální problémy, skutečně rádi podporujeme,“ uzavírá Silke Horáková.

Redakčně upravená tisková zpráva Tilia Impact Ventures

DOT Glasses

V DOT Glasses vyvinuli první brýle na světě, které díky své snadné nastavitelnosti sedí téměř všem. V kombinaci s převratným konceptem čoček a vlastními nástroji k testování poruchy zraku (refrakčních vad) chtějí DOT Glasses pomoci řešit problém, který postihuje více než jednu miliardu lidí na celém světě. Lidí, kterým by brýle zásadně zlepšily život, ale nejsou pro ně cenově nebo geograficky dostupné.

Český startup DOT Glasses prodává brýle včetně marže za 2 dolary. Nízké ceny dosáhl díky zjednodušení distribučních cest, zásadnímu snížení potřebných zásob pro distribuci, okamžitému vydávání brýlí po vyšetření a systému měření zraku bez potřeby kvalifikovaného očního lékaře. Projekt ve svých počátcích podpořila také Česká rozvojová agentura v rámci dotačního programu rozvojového partnerství.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Inovace a startupy
• Oblasti podnikání: Design | Investice | Zdravotnická technika

Doporučujeme