Pro svou strategickou polohu na druhou stranu nabízí atraktivní možnosti při budování nové infrastruktury i navazujících odvětví.
Díky desítkám tisíc kilometrů čtverečních rozlehlých pouštních oblastí prakticky bez zástavby, vysokým teplotám i stabilnímu přísunu slunečního svitu po celý rok má Egypt ideální podmínky pro získávání energie ze slunce. Oblasti okolo Suezského zálivu pro změnu nabízejí dostatek „potravy“ pro větrné turbíny.
ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody
Tok financí na klimatické projekty
Prostředky věnované na klimatické projekty zůstávají nadále masivní, jen za fiskální rok 2022/23 činily v přepočtu 300 miliard korun, z nichž 78 % šlo na odstranění škod způsobených extrémním počasím. V příštím roce chce egyptská vláda zvýšit zelené investice o dalších 40 %. Lze navíc očekávat, že vzhledem k válce v Gaze, která ukázala zranitelnost egyptského trhu se zemním plynem, se energetická transformace ještě urychlí.
Kromě toho vznikají další projekty na podporu získávání energie z odpadu. Množství odpadu, které lze tímto způsobem zpracovat, dosahuje v Egyptě cca 5 milionů tun ročně. Bezprostředně s tím souvisí i recyklace odpadů. K roku 2023 existuje v Egyptě celkem 28 recyklačních zařízení, do roku 2030 chce přitom egyptské ministerstvo životního prostředí číslo zdvojnásobit, počet zpracovatelských jednotek má potom dosáhnout 50 000.
Pobídky Ekonomické zóny Suezského průplavu
Jednou z vhodných možností, jak zahájit či rozšířit byznys v Egyptě (i pro české podnikatele), je využít pobídek Ekonomické zóny Suezského průplavu (Suez Canal Economic Zone, SCEZ). SCEZ se nachází na velmi strategickém místě přímo u břehů Suezského průplavu, je tak ideální pro reexport zboží do ostatních zemí v rámci regionu Blízkého východu a severní Afriky. Bez ohledu na odvětví láká potenciální investory na výhody, jako jsou nulové clo, nulová DPH, 50% úleva z korporátní daně po dobu sedmi let. Umožňuje také vlastnictví 100 % zahraničních aktiv a podíl 10 % zahraniční pracovní síly.
SCEZ zahrnuje šest přístavů a čtyři průmyslové zóny, specializované od textilu až po těžký průmysl a metalurgii. Důraz však klade právě na energetiku, zejména se zajímá o investice do zeleného vodíku a na něj navázaná odvětví.
Šance pro české firmy
Z pohledu českých firem může být zajímavé investovat do výroby elektrolyzérů, které jsou integrální součástí produkce zeleného vodíku, větrných turbín a solárních panelů nebo jejich částí, podstatnou roli hraje také logistika při budování vodíkové sítě. Díky nedávnému projektu českého velvyslanectví v Káhiře byla navíc česká vodíková řešení představena v Egyptě předsedou České vodíkové technologické platformy.
Ruku v ruce s produkcí energie si posílení a modernizaci žádá i egyptská přenosová soustava, konkrétně elektrické stanice a rozvodny – jednak pro přenos na velké vzdálenosti (velmi vysoké i zvlášť vysoké napětí 500–1000 kV) i kratší vzdálenosti vhodné především pro malé obce (22 kV).