Jaká je situace na egyptském trhu? Na jaké příležitosti a překážky se mají české firmy připravit? A jak je na tom Egypt s digitalizací? Přečtěte si článek českého velvyslance v Káhiře Ivana Jukla.
Českých stop přibývá
Ve čtvrti, v níž podle některých odhadů žije na jednom čtverečním kilometru až 100 tisíc lidí, hraje prim hustá doprava a obchod. Má všemožnou podobu, od služeb hotelů, fotografů a autoservisů až po prodejce elektroniky, domácích potřeb či obuvi. Nápis Baťa ve štítu jednoho z obchodů v ulici Dokki připomíná zlaté období českých předválečných snů o průmyslovém a obchodním dobývání Afriky.
Přestože sny Emila Škody se v Egyptě naplňují i dnes, většinu tradičního českého zboží včetně Baťovy obuvi zde již nenajdete. Pamětníkům se patrně také zasteskne po smlouvání s podomními prodejci, mladší ročníky naproti tomu ocení stále větší počet příležitostí platit kreditní kartou a možnost se levně a bezpečně pohybovat po městě s pomocí platforem typu Uber.
Životní styl současného Egypta se pro někoho až překvapivě rychle začíná podobat našim zvyklostem. Narazíte-li při nákupu v samoobsluze na české müsli od Emca a necháte se odvézt octavií či kodiaqem k dalšímu cíli, můžete lehce nabýt dojmu, že globalizace a příležitosti pro český byznys v Egyptě jdou ruku v ruce.
Nedejte na zprávy z mainstremu
Ne každý, kdo se zajímá o Egypt, má však možnost poznat jeho autentickou atmosféru zblízka. Sledování událostí pouze z tisku v něm může vyvolávat dojmy zcela opačné. Vzpomeňme na únor 2022, kdy z Egypta odplynulo více než 100 miliard dolarů kapitálu a kdy se místní trh s valutou v podstatě zhroutil, což ve svém důsledku znamenalo téměř úplné zastavení dovozu většiny významných komodit včetně automobilů.
Devalvace místní libry trhy přece jen trochu uklidnila, nicméně její další oslabení lze kdykoliv po letošních prosincových prezidentských volbách opět očekávat.
Tomáš Rousek: V Egyptě se snoubí arabská pohostinnost a africká srdečnost
V této souvislosti šlo i u nás v Česku zaznamenat hlasy takzvaných odborníků na Egypt, že jakékoli proexportní či investiční aktivity jsou ztrátou času. Tvrzení, že pravda leží někde mezi, zní sice trochu jako klišé, nicméně letošní více než miliardový kontrakt Škody Transportation a pokračující úspěchy Linetu v egyptských vojenských nemocnicích rozhodně tyto skeptické a možná i alibistické teze nepotvrzují.
Výzvou je digitalizace, ale i získání nové zemědělské půdy
Současná egyptská vláda má vizi, kde by jednou chtěla svoji zemi mít. Digitalizace prostupuje některými sektory podobným tempem jako v Evropě, ostatně používání chytrých mobilních telefonů v Africe je jedním z nejsilnějších projevů globalizace na kontinentě.
Velký krok kupředu se očekává i v jejím využití pro státní administrativu; plán vypracovaný společně s OECD tak bude nejen výzvou pro celý vzdělávací systém, ale též příležitostí k mezinárodní spolupráci. Poptávka bude i po různých aplikacích v oblasti umělé inteligence, kde má Česká republika rovněž co nabídnout.
Pro mnohé Egypťany jsou však sny o digitalizaci příliš abstraktním pojmem. Populace se zde za posledních padesát let více než zdvojnásobila, přitom však plochy vhodné k životu zásadně nepřibývá. Rozšíření zelených ploch a zvýšení produktivity zemědělské výroby je proto dalším úkolem, který před Egyptem stojí. Výzva je o to větší, že spolu s globálním oteplováním se může hladina Středozemního moře zvednout natolik, že zaplaví a „zasolí“ deltu Nilu. Objev genomu pšenice českými vědci je tedy přesně cestou, která může odvrátit od války na Ukrajině až příliš jasně viditelnou hrozbu kritického nedostatku této plodiny.
Ověřit, zda můžeme pomoci egyptským farmářům zvýšit hektarové výnosy či „naučit“ místní pšenici vegetovat ve slané vodě, je momentálně předmětem debat vědeckých týmů mezi Olomoucí a Káhirou.
Příležitosti a překážky jdou ruku v ruce. Šancí na úspěch je hodně
V této souvislosti se sluší dodat, že Cairo Water Week se stává každoroční byznysovou událostí měsíce listopadu a že letošní expozice českých čerpacích, čisticích či absorpčních technologií, kterou velvyslanectví spolu s agenturou CzechTrade prezentovalo, patřila k těm nejnavštěvovanějším. Věřím, že v budoucnu budeme moci představit egyptským decision makerům ještě ucelenější a originálnější řešení.
Stejně tak budeme chtít pokračovat v prezentaci českých zdravotnických a energetických technologií, jejichž využití v nemocnicích a poliklinikách, popřípadě i výroba v místě, může takzvaně zabít dvě mouchy jednou ranou: jednak naplňovat vizi prezidentské iniciativy nazvané Důstojný život, jednak vytvořit českým firmám zázemí pro obchodní expanzi v celém regionu.
Česká firma dodá software pro egyptské plynaře
Na popsání příležitostí, které Egypt skýtá díky své poloze, společenským výzvám a dobré tradici našeho know-how, by prostor pro tento článek nestačil. Zrovna tak obsáhlý by mohl být i výčet překážek a problémů, jež na podniky v egyptském prostředí číhají. To však ani nebylo záměrem.
Zvážit pro a proti je vždycky velmi subjektivní a individuální disciplína v osobním i firemním životě. Jestli však tyto řádky alespoň přispěly k většímu apetitu po informacích z této unikátní země na křižovatce Afriky a Blízkého východu, bude jistě šance se s vámi potkat i při dalších příležitostech.
Tím spíš bych chtěl závěrem za celý tým naší káhirské ambasády poděkovat všem našim klientům a partnerům za to, že i oni jako velvyslanci českého byznysu a vědy pomáhali v uplynulém roce šířit dobré jméno naší země, a těším se, že také příští rok bude rokem nových i proměněných příležitostí.
Tři otázky pro Ivana Jukla, velvyslance České republiky v Egyptě
V jakých sektorech se momentálně nabízejí největší příležitosti v Egyptě pro české exportéry?
Vzhledem k tomu, že pouze 4 % rozlohy Egypta jsou trvale obyvatelná a že každé čtyři roky egyptská populace naroste o stejný počet obyvatel, jako má naše země, je jasné, jaké výzvy před Egyptem stojí. Tím spíš, že přístup k vodě, potravinám a také ke zdrojům umožňujícím důstojný život není pro většinu populace samozřejmostí.
Příležitosti se tedy nepochybně rýsují v sektorech, které jsou pro egyptskou vládu strategickou prioritou. Je to například vodní hospodářství, ekologicky udržitelná energetika, zdravotnické technologie včetně vybavení nemocnic a v neposlední řadě také městská kolejová doprava, tedy metro a tramvaje.
Čeští exportéři by však měli také vědět, že Egypt v těchto sektorech dlouhodobě usiluje o nahrazení dovozu vlastní výrobou. Tuto snahu lze chápat jednak jako pobídku k investicím do získání výhodné pozice na téměř stodesetimilionovém trhu, jednak jako alternativní způsob exportního pronikání na další trhy Afriky a Blízkého východu.
V čem vidíte konkurenční výhody pro české firmy oproti těm z jiných evropských zemí nebo třeba z Číny, pokud jde o šanci uspět na africkém trhu?
Dlouhodobě je pro nás velkou výhodou dobrý zvuk našeho průmyslu ještě z dob československé první republiky; jméno Škoda je v Egyptě synonymem kvality jak v automobilové, tak i kolejové dopravě. Podobný zvuk si dokázala vytvořit značka Sigma.
Příkladem novodobého budování konkurenční výhody je schopnost jednotlivých českých výrobců sdružovat se do uskupení schopných nabízet ať dílčí či komplexní řešení. Příkladem jsou české zdravotnické technologie, které se dokáží pružně přizpůsobit velké variabilitě poptávky a zároveň umějí nabídnout jedinečná řešení.
V neposlední řadě také doufám, že ke zlepšení pozice našich podniků v Africe přispívá společná síť našich zastupitelských úřadů a kanceláří CzechTrade. Jsem přesvědčen, že zde v Káhiře tomu tak je, nicméně hodnocení naší užitečnosti a inspirace ke zlepšování našich služeb je samozřejmě a především na klientech.
Můžete se se čtenáři podělit o nějaký příklad úspěchu z posledních let, kdy velvyslanectví pomohlo zprostředkovat významnou spolupráci mezi českou a egyptskou stranou?
Významné exportní úspěchy, tedy ty, které měříme řádově v miliardách dolarů, nejsou ani v Egyptě ani nikde jinde na světě na každodenním pořádku. O to více jsem hrdý, že se něco podobného letos zde v Egyptě povedlo Škodě Transportation při uzavření kontraktu na modernizaci místního kolejového vozového parku.
Spolu s celým týmem našeho velvyslanectví jsme se snažili pomáhat především s komunikací s egyptskou vládou, z jejíchž prostředků je kontrakt financován. Ocenění, jehož se nám od vedení Škody prostřednictvím médií dostalo, je nejen povzbuzením pro celou českou ekonomickou diplomacii, ale především také potvrzením, že přes všechny současné potíže, kterým Afrika i Blízký východ čelí, je zde pro český byznys i nadále značný prostor.