Elektřina poráží fosilní paliva. Řidič Tesly může ušetřit i sto tisíc ročně

Pořízení a následný pětiletý provoz elektromobilu s ročním nájezdem 15 tisíc kilometrů vyjde v průměru o 12 procent levněji než je tomu v případě srovnatelného automobilu se spalovacím motorem. Vyplývá to ze studie berlínského Fóra pro ekologickou a sociální tržní ekonomiku. Největší úspory lze dosáhnout s vozem Tesla Model 3.

I když se z finančního hlediska v Německu vyplatí koupit a provozovat elektromobil už nyní, úspora zatím není tak velká, aby kompenzovala nevýhody provozu auta s elektromotorem. Kromě nedostatečného počtu dobíjecích stanic mnohé kupce odrazuje zatím i kratší dojezd vozů na elektřinu.

Rozdíl v nákladech v průměru činí 12 procent, uvedli autoři studie berlínského fóra pro ekologickou a sociální tržní ekonomiku FÖS. A finanční výhodnost elektromobilů by se měla v následujících letech stále zvyšovat.

Do kalkulace už započítali podporu německé vlády ve výši 6 tisíc eur (153 tisíc korun), jež má být vyplácena jako zelený bonus při nákupu elektromobilu v roce 2020. Elektromobily mají výhodu zejména díky nižším provozním nákladům, levnější je také jejich údržba a opravy.

Fedor Selivanov / Shutterstock.com

Analýza srovnávala šest podobných dvojic vozů s elektromotorem a se spalovacím motorem. Například při provozu srovnatelného VW Golf majitel elektrického vozu za pět let ušetří 6360 eur (162 180 korun). Při koupi Tesly Model 3 to je dokonce 24 540 eur (625 770 korun). Vůz automobilky Elona Muska porovnávali se značkou BMW 335d Gran Turismo. Autoři kalkulovali náklady na provoz s průměrným ročním nájezdem 15 tisíc kilometrů.

„Analýza ukazuje, že za současných podmínek financování mohou elektrická vozidla ve všech třídách už nyní držet krok se srovnatelnými vozy se spalovacími motory. Jsou často levnější, pokud se zohlední celkové náklady na pořízení, provoz a údržbu,“ zdůraznila zpráva FÖS.

Srovnání nákladů na koupi a provoz elektromobilů oproti vozům se spalovacím motorem

Typ vozu Celková úspora za 5 let (v eur) Měsíční úspora (v eur)
VW e-up!78013
BMW i3s 720 12
VW e-Golf6 360106
Hyundai Ioniq Elektro3 48058
Tesla Model 3 24 540 409
Tesla Model S5 76096

Pozn: VW e-up! byl srovnáván s benzínovým VW up! 1.0 high up!, BMW i3S (120 Ah) s naftovým BMW 218d Active Tourer, VW e-Golf s benzínovým VW Golf 1.5 TSI, Hyundai Ioniq Elektro s benzínovým Hyundai i30 1.4, Tesla Model 3 Long Range AWD s naftovým BMW 335d Gran Turismo Sport Line xDrive Steptronic, Tesla Model S Maximum Range s dieselovým BMW 640d Gran Turismo M Sportpaket xDrive Steptronic.

Převzato z webu Euro.cz. Autor: František Novák

• Teritorium: Česká republika | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Doprava, logistika

Doporučujeme