Energie: V režimu DPI zůstává 10 tisíc domácností. Za měsíc spadnou do černého odběru

V režimu dodavatele poslední instance (DPI) stále zůstává v Česku až 10 tisíc spotřebitelů a pro přechod k novému dodavateli většině z nich zbývá čas už jen do konce dubna. Nenajdou-li si nového dodavatele, stanou se z nich černí odběratelé.

Pozor si musejí dát například chataři a chalupáři.

Ilustrační fotografie

Na podzim se naplnil černý scénář. Mnoho dodavatelů nezvládlo změnu podmínek na trhu s energiemi a ukončilo svou činnost. Zhruba milion odběrných míst se ocitl v záchytném režimu tzv. dodavatele poslední instance („DPI“). Tento režim trvá půl roku a v dubnu vyprší lhůta pro spotřebitele hned šesti dodavatelů elektřiny a osmi dodavatelů plynu, kteří loni ukončili svou činnost.

„Pokud jste režim DPI ještě neopustili, je opravdu za pět minut dvanáct, protože po uplynutí lhůty se z vás mohou stát takzvaní černí odběratelé,“ varuje ředitelka dTestu Eduarda Hekšová a dodává, že podle informací od oslovených dodavatelů poslední instance zbývá až 10 tisíc klientů v režimu DPI, kteří vůbec nereagovali na výzvy ke změně poskytovatele.

Přesné termíny na stránkách ERÚ

Důvodů jejich „nečinnosti“ může být hned několik. Mohou často pramenit ze složitých právních situací, kdy nájemce platí za energie, ale dlouhodobě pronajatou nemovitost nevyužívá a nepřebírá poštu, nebo pronajímatelé energie přeúčtovávají.

Mohou to ale být i zákazníci, kteří mají více odběrných míst a více dodavatelů energií. V takových případech jsou to typicky garáže. A nsjde jen o domy či bytové prostory, asi 1,3 milionu Čechů totiž vlastní chatu nebo chalupu. „Všichni spotřebitelé, kteří vlastní chatu či chalupu, by se měli ujistit, že i jejich tamní odběrové místo se neocitlo v režimu DPI,“ varuje Hekšová.

Jak správně postupovat?

Zjištění dodavatele energií vyžaduje znalost kódu EAN u elektřiny a EIC u plynu. Jsou to jedinečné evropské identifikátory odběrného místa pro elektřinu a pro plyn. Nejjednodušší cestou, jak je zjistit, je podívat se do smlouvy nebo faktury, kde je daný kód pro odběrné místo vždy uveden.

Silní distributoři přebírají zákazníky krachujících dodavatelů, o energii nikdo nepřijde

„Se znalostí kódu EAN nebo EIC se již můžete obrátit přes kontaktní formulář na Energetický regulační úřad, kde vám údaje o současném dodavateli zjistí,“ pokračuje Eduarda Hekšová.

„Nemusí se jednat o aktuální smlouvu nebo fakturu, ale o smlouvu či fakturu pro dané odběrné místo. Kódy pro dané odběrné místo se totiž nemění,“ uzavírá.

Kontaktní formulář pro položení dotazu najdete na stránkách Energetického regulačního úřadu. Doporučujeme aktivní přístup a ověřit si, od koho na chatě odebíráte energie a zda tento dodavatel v současné době stále funguje. Vyhnete se nepříjemnému zaskočení hned na počátku chatařské sezony.

Kromě vlastního bydlení myslete i na svoje nejbližší, radí dTest. Velké množství nekontaktních spotřebitelů, kteří režim DPI stále neopustili, je totiž i mezi seniory. „Máte-li rodiče nebo prarodiče, ujistěte se, že ani oni už nejsou v režimu DPI, respektive, že se do něj ani nedostali,“ radí Hekšová. Zběžnou kontrolu se vyplatí provádět pravidelně, jelikož v budoucnu mohou činnost ukončit i další dodavatelé energií.

Od DPI rovnou černým odběratelem

A jaké mohou být důsledky vaší liknavosti? Pokud si neseženete nového dodavatele a necháte marně uběhnout celou lhůtu šesti měsíců, skončí s jejím uplynutím i váš oprávněný odběr a energii budete dále odebírat neoprávněně. Kromě toho, že neoprávněný odběr je důvod k odpojení, vystavujete se také dalším rizikům.

Než k odpojení dojde, nejspíš určité množství energie odeberete neoprávněně a budete jej muset zpětně uhradit. Přitom budete platit nejen neoprávněně odebranou energii, ale i náklady na její zjišťování. Pokud se množství na černo odebrané energie nepovede zpětně zjistit, bude se náhrada stanovovat paušálně a vy můžete nakonec zaplatit násobně víc, než jste fakticky během neoprávněného odběru spotřebovali. Proto neváhejte a z režimu DPI včas odejděte.

V poradně dTestu se v souvislosti s odchodem spotřebitelů z režimu DPI setkali s řadou neférových praktik. Např. energošmejdi (neféroví zprostředkovatelé) si nárokují právo spotřebitelům, s kterými kdysi v minulosti uzavřeli přihlášky do energetických aukcí, vybírat nové dodavatele i nyní – tedy v situaci, kdy jsou spotřebitelé v režimu DPI a potřebují co nejrychleji odejít.

„Pokud si spotřebitelé seženou nového dodavatele sami, požadují po nich energošmejdi pokuty. Před tím, než cokoliv zaplatíte, se obraťte na naši bezplatnou poradnu. Nároky šmejdů jsou obvykle neoprávněné,“ nabízí pomocnou ruku Hekšová.

Redakčně upravená tisková zpráva d´Test

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme