Výrobce a exportér vysoce přesných výkovků v loňském roce vyvezl s podporou exportní pojišťovny EGAP své výrobky v hodnotě 600 milionů korun do Švédska, Lotyšska, Polska a dalších zemí. Cena je jednou ze šestice kategorií soutěže Exportéru roku pořádanou Hospodářskou komorou.
„V době, kdy také naši firmu a naše zákazníky těžce zkoušela pandemie, se nám podařilo udržet si klíčové zahraniční zakázky. A to i díky podpoře pojišťovny EGAP. Klíčová se v dané chvíli ukázala především rychlost ze strany EGAPu, díky které nedošlo k zpřetrhání dlouho budovaných obchodních vazeb. I tento scénář bohužel hrozil vlivem rychlé reakce komerčních pojišťoven a jejich omezení běžných vývozních rámců. O to více si ceníme dané podpory a spolupráce.,“ uvedl po převzetí ceny finanční ředitel Kovárny VIVA Michal Červenka.
Kovárna Viva si v EGAPu pojistila splatnost krátkodobých úvěrů pro vývoz do zemí Evropské unie. Ty pojišťovna mohla krýt v době pandemie na základě výjimky Evropské komise.
„Společnost Kovárna VIVA patří mezi světovou technologickou špičku v oboru, a jsem rád, že nyní i mezi naše významné partnery. Export výkovků za 600 milionů korun, to je opravdu působivé číslo. Ukázalo se přitom, že během pandemie sehrála státní pomoc exportérům v mnohých případech důležitou roli. V době krize se komerční hráči z důvodu vyššího rizika z trhu stahují, a potom je na nás, abychom české exportéry podpořili,“ uvedl předseda představenstva EGAP Jan Procházka.
Exportérem roku je Škoda Auto. Největší nárůst vývozu zaznamenal Rieter CZ
Kovárna VIVA je přední česká průmyslová kovárna, založená v roce 1992. Navazuje na tradici kovárny firmy Baťa, jež vznikla v roce 1932. Specializuje se na výrobu zápustkových výkovků z legovaných, mikrolegovaných, uhlíkových a konstrukčních ocelí, a to včetně bezpečnostních dílů. Svou strategii založila na spolupráci se špičkovými evropskými a světovými firmami, s nimiž buduje stabilní a dlouhotrvající spolupráci. V současné době zaměstnává přes 400 lidí. Kromě ocenění v soutěži Exportér roku se také pyšní plaketou pro jednoho z 5 nejlepších zaměstnavatelů v Česku.
Celkový objem českého exportu podpořeného EGAP aktuálně přesahuje částku 1 bilion korun. Za 30 let fungování EGAP tak podpořil vývoz českých exportérů do 130 zemí světa, od Austrálie až po Zambii. Mezi historicky největší obchodní případy patří například modernizace železniční tratě v Ázerbájdžánu. Od roku 2011 tam české firmy s pojištěním EGAP zmodernizovaly přes 900 kilometrů železnice za 750 milionů eur. Dále jsou to vodní elektrárny společnosti Energo-Pro v Gruzii, Bulharsku a Turecku. Loni dokončený projekt Turecké elektrárny Alpaslan 2 v hodnotě 600 milionu dolarů přitom představuje největší českou investici v Turecku od roku 1989 a zároveň největší českou porevoluční investici do vodní energie.