Exportérem roku je Škoda Auto. Největší nárůst vývozu zaznamenal Rieter CZ

Vítězem 27. ročníku soutěže Exportér roku, hodnotící nejúspěšnější vývozce za rok 2020, se stala automobilka Škoda Auto. V kategorii zohledňující nárůst exportu zvítězil výrobce strojů na předení Rieter CZ.

Zástupci firem byli oceněni 31. března v pražském Černínském paláci. Vyhlášení za rok 2020 bylo posunuto kvůli pandemii covid-19.

Ilustrační fotografie | Herrndorff / Shutterstock.com

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto vyvezla předloni produkty v hodnotě 384 miliard. Druhou příčku obsadil výrobce elektroniky Foxconn CZ Group s objemem exportu přes 148 miliard, třetím největším exportérem je koncern Agrofert sdružující více než 250 podniků, který exportoval zboží za 91,4 miliardy.

Exportér roku se vyhlašuje v celkem šesti kategoriích. Vítěz kategorie podle meziročního nárůstu exportu, společnost Rieter CZ, dokázala meziročně zvýšit vývoz o více než 38 %. Podnik se sídlem v Ústí nad Orlicí je součástí švýcarského koncernu Rieter. Zabývá se vývojem, výrobou, montážemi, servisními činnostmi v oblasti strojů pro předení a dodávkami náhradních dílů pro tyto stroje. Rieter CZ zároveň ovládl kategorii pro nejlepší exportéry v kategorii vyhlašované společností Dun & Bradstreet.

Radomil Doležal: Exportéři se dotahují na předcovidovou úroveň

Na druhém místě v nárůstu exportu skončil výrobce obráběcích strojů ŠMT z Plzně. Export podniku se v porovnání s předchozím rokem zvýšil skoro o 34 %. Třetí příčku v této kategorii obsadila Česká zbrojovka se čtvrtinovým nárůstem vývozu.

Vítězem kategorie středních exportérů s objemem vývozu v rozmezí 100 až 500 milionů korun se stala společnost IMCoPharma. Farmaceutická firma zaznamenala meziroční růst vývozu o 29,8 %.

Exportér digitálních zařízení vyváží do 117 zemí

Cenu pro exportéra, který vyvezl v roce 2020 své výrobky a služby do největšího počtu zemí, získal podnik CommScope Czech Republic, který exportoval celkem na 117 zahraničních trhů. CommScope se zabývá výrobou zařízení pro digitální komunikaci.

V Kategorii nejlepších exportních projektů podpořených státem vyhlašovaných Českou exportní bankou a společností EGAP posbírali vavříny výrobce pekařských pecí Kornfeil a Kovárna VIVA, která produkuje výrobce ocelové díly pro průmysl nebo zdravotnictví.

Více o českém exportu na Exportmag.cz

„Díky kvalitním českým výrobkům je naše země známá na trzích po celém světě. Dnešní vyhlášení výsledků soutěže Exportér roku je proto nejen oceněním českých exportérů, ale zejména jejich přínosu pro celou ekonomiku. Letošní ročník je navíc v mnohém specifický. Zejména s ohledem na dopady pandemie koronaviru a probíhající konflikt na Ukrajině je pro tuzemské vývozce jejich byznys komplikovanější. Je proto i úkolem Hospodářské komory exportérům pomáhat, mimo jiné hledáním nových trhů,“ řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Vyhlášení nejlepších exportérů za rok 2020 se kvůli covidovým omezením přesunulo z loňského prosince na jaro letošního roku (Hospodářská komora vítěze zpravidla vyhlašuje rok zpětně).

Hospodářská komora letošní 27. ročník soutěže Exportér roku uspořádala tradičně se Středním podnikatelským stavem a také s Asociací pro podporu podnikání. Partnery soutěžních kategorií jsou společnost Dun & Bradstreet, Česká exportní banka a EGAP.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme