Zdroj: CzechTrade

Exportmag.cz: Jak probíhá regulace a certifikace ve stavebním průmyslu ve Velké Británii

Stavebnictví zažívá ve Spojeném království po pandemii boom. Vláda masivně podporuje zejména rezidenční výstavbu. Jak mají postupovat a na koho se obrátit české firmy, které se chtějí na britském stavebním trhu uchytit?

Rezidenční výstavbu hodlá britská vláda v zemi zvednou na 300 tisíc nových bytů ročně, zatímco například v pandemickém roce 2020 to bylo jen něco přes 120 tisíc.

Stavební průmysl ve Velké Británii je velmi rozvinutý sektor ekonomiky, který by rozhodně neměli čeští exportéři opomíjet při úvahách o expanzi. Export a prodej výrobků do ostrovní země se částečně zkomplikoval po odchodu Velké Británie z Evropské unie, ale zvýšená snaha se rozhodně odvážným a dobře exportně připraveným českým firmám vyplatí. Nejedná se o nepřekonatelné překážky a odměnou bude exportérům ve stavebním sektoru přístup k trhu v hodnotě téměř 300 miliard liber.

Britové dbají na bezpečnost, regulace je silná

Stavební průmysl je jedním z nejvíce regulovaných odvětví ve Velké Británii. To obecně koreluje se zvýšeným důrazem Britů na bezpečnost a legislativu s tím spojenou. Získání potřebných certifikací je v některých případech naprostou nutností, jindy ale také slouží ke zvýšení kredibility daného produktu a jeho schopnosti konkurovat na trhu.

Hodnota britského stavebního průmyslu dosáhla v roce 2020 úrovně 294 miliard liber.

Nejčastější jsou dotazy firem, které mají dobře rozvinutý export do mnoha zemí Evropské unie, avšak Británie pro ně zůstává neznámou kvůli odlišnosti trhu spojené primárně s rozdílnými regulacemi. Tento článek slouží jakožto rozcestník a má za cíl nasměrovat nové exportéry na relevantní instituce, které ve Velké Británii zajišťují potřebnou certifikaci, a identifikovat nedávné změny v tomto segmentu.

S brexitem přišla změna certifikací z CE na UKCA

Nejzásadnější změnou nejen pro stavební průmysl byl v poslední době bezpochyby odchod Velké Británie z jednotného trhu EU. Díky obchodní dohodě lze i nadále obchodovat na beztarifní bázi, avšak při dodržení celních podmínek a deklarací. Ty jsou totožné pro zboží napříč sektory a nebudeme je tedy v tomto článku podrobně rozebírat.

Důležitou změnou, která si zaslouží pozornost, je však změna v certifikačním rámci produktů. Zatímco v minulosti platila ve Spojeném království produktová certifikace CE, nyní se postupně přechází na certifikaci zvanou UKCA.

Prozatím je stále možné zboží, které splňuje požadavky pro CE certifikaci, nadále dovážet a prodávat i v Británii. V současné chvíli je v plánu zavést povinnost nové UKCA certifikace od 1. ledna 2023. Českým exportérům však rozhodně doporučujeme s certifikováním produktů neotálet, tak aby v lednu příštího roku nedošlo k výpadkům jejich exportu. Podrobně se již zabýval touto změnou portál BusinessInfo.cz.

V současnosti se jedná z velké části pouze o administrativní zátěž a podmínky jsou v drtivé většině produktů stejné pro CE a UKCA. Výrobci mohou zároveň na své zboží určené pro EU a UK trhy používat CE a UKCA souběžně.

Certifikaci mohou udělit orgány pověřené britskou vládou nazývané UK approved bodies. Seznam certifikačních orgánů se specializací na stavební průmysl.

Zahraniční kancelář CzechTrade Londýn

Více o regulacích britského stavebního trhu si přečtěte zdarma na webu Exportmag.cz

• Oblasti podnikání: Stavebnictví a stavební materiály

Doporučujeme