Firma a Živnostník roku 2023: Na jihu Čech zabodovali kytarář a dřevostavby

V Jihočeském kraji vyhrála soutěž Firma roku 2023 společnost Nema, výrobce dřevostaveb, krovů a vazníků. Ze živnostníků zaujal porotu nejvíce výrobce zakázkových klasických kytar pro koncertní mistry a studenty Libor Pražan.

Doprovodnou kategorii MONETA Živnostník roku Srdcař, která v každém kraji oceňuje živnostníky, kteří dokázali překonat nejrůznější nástrahy podnikání, ovládl rovněž kytarář Libor Pražan.

Vítězové Firmy a Živnostníka roku na jihu Čech Eliška Nemravová a Libor Pražan. Foto: Communa

Umělecký řezbář začal ručně vyrábět kytary

Vítěz regionálního kola Živnostníka roku 2023 pracoval od poloviny 90. let jako umělecký řezbář a restaurátor. Od roku 2017 se přeorientoval na ruční zakázkovou výrobu převážně klasických kytar.

Impulsem byla spolupráce s jedním z nejlepších stavitelů kladívkových klavírů Paulem McNultym, který pochází z USA, ale kvůli šumavskému rezonančnímu smrku žije a pracuje v České republice.

V jeho provozovně pracoval Libor Pražan jako houslař a kytarář, získal zde cenné zkušenosti a především velký impuls k hledání vlastní cesty při stavbě hudebních nástrojů. Ktyaru zvolil proto, že je jeho oblíbeným nástrojem, na který sám hraje.

Mezi jeho zákazníky dnes patří zejména studenti konzervatoří, jejich pedagogové a také koncertní mistři z České republiky i zahraničí. „Zákazníky získávám zejména živou prezentací svých nástrojů na školách, kytarových festivalech a prostřednictvím sociálních sítí. Nejdůležitější je umět vyhovět specifickým přáním a představám zákazníka,“ říká Libor Pražan.

Firmu a Živnostníka roku 2023 na Ústecku ovládly pytle na brambory a obrazy z popela

Zatím nikdy nestavěl dvě stejné kytary. Pražanovým přáním je rozšířit povědomí o své práci v německy mluvících zemích.

„Zaujalo nás, jakým způsobem se postavil ke své práci. Je to silný příběh, vybral si zaměstnání, které ho těší, živí se rukama, dělá hudební nástroje. S covidem se přestal restaurovat starý nábytek, ale on na to dokázal reagovat a změnit obor činnosti. Je schopný proniknout s produkty na zahraniční trhy. Vidíme u něj velikou specializaci a odbornost. Jeho práce je stabilní, konkurence ho nedovede jednoduše okopírovat,“hodnotí vítěze za porotu Jakub Svatek z MONETA Money Bank.

Pomyslné stříbro získala Eva Havlová, výrobce masivního nábytku z českého dřeva. Na stupních vítězů je doplnil kamnář Viktor Valas.

Lídr udržitelného stavebnictví staví ze dřeva

Vítězná firma Nema je svou vizí i technologickým zázemím lídrem udržitelného stavebnictví. Na nejmodernějších robotických linkách pracujících ve třech závodech a devíti výrobních halách vyrábí střešní konstrukce a prefabrikované panely pro dřevostavby.

Současně zajišťuje kompletní realizaci komerčních i veřejně prospěšných staveb ze dřeva. Díky bezkonkurenční kvalitě, jedinečné technické podpoře a flexibilitě je vyhledávaným dodavatelem stovek obchodních, stavebních a realizačních firem i spolehlivým partnerem měst a obcí pro výstavbu budov občanské vybavenosti.

Podnikatelskými králi Plzeňska jsou truhlář a výrobce stavebních strojů

Vyvinula unikátní katalog 120 skladeb, se kterými lze postavit téměř jakoukoli dřevostavbu. Zpracovává ve svém novém závodu i cedrové dřevo a produkuje z něj konstrukční hranoly využívané například při konstrukci roubených staveb.

„České dřevo by mělo zůstat v Česku, peníze také a práci by měli získávat čeští zaměstnanci. Mimo jiné i z tohoto důvodu jsme investovali do výstavby nové haly, která má za cíl zpracovávat dřevo doma, a tím se stát soběstačnější,“ říká obchodní ředitelka společnosti Eliška Janeček Nemravová.

„Firma má třicetiletou tradici, vyzdvihnout lze její partiotismus. Přišla mimo jiné s oborem truhlář na místní učiliště. Je to rodinná společnost, která používá moderní technologie. Významné je, že pracuje s obnovitelnými zdroji. Vytváří přidanou hodnotu, která zůstává v domácí ekonomice,“ komentuje volbu poroty Igor Wotke z PwC Česká republika.

Druhé místo vybojovala společnost Virtual Lab vyvíjející aplikace ve virtuální a rozšířené realitě. Na třetím místě je na jihu Čech firma Oknotherm, výrobce plastových, dřevěných a hliníkových oken.

Slavnostní vyhlášení v prosinci

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží PwC Firma roku 2023 a MONETA Živnostník roku 2023 se uskuteční 14. prosince na pražském Žofíně.

„Stejně jako se obou soutěží pravidelně účastní podnikatelské subjekty ze všech krajů, tak i naše stavební Skupina, která zastřešuje přes dvě desítky tradičních společností, pracuje na projektech po celé České republice. Synergie je o to těsnější, že ať už se jedná o dopravní stavby, budovy, vodní díla či městský mobiliář, vytváříme lepší podmínky pro život i podnikání. Sílu nastartovat další rozvoj jednotlivých regionů mají také inovace, které otvírají nové možnosti díky využívání nejmodernějších technologií nebo materiálů. To vidíme i v našem segmentu. Jsme proto rádi, že na inovativní postupy ve firmách upozorňují i soutěže Firma roku a Živnostník roku,“ sděluje Iveta Štočková, vedoucí útvaru komunikace a marketingu Skupiny VINCI Construction CS.

PwC Firma roku 2023 Jihočeského kraje:

1. Nema, spol. s r.o. – výroba dřevostaveb, krovů a vazníků (Olešnice)
2. Virtual Lab, s.r.o. – vývoj aplikací ve virtuální a rozšířené realitě (České Budějovice)
3. Oknotherm, spol. s r.o. – výroba plastových, dřevěných a hliníkových oken (Kaplice)

MONETA Živnostník roku 2023 Jihočeského kraje:

1. Libor Pražan – výroba zakázkových klasických kytar pro koncertní mistry a studenty (České Budějovice)
2. Eva Havlová – výroba masivního nábytku z českého dřeva (České Budějovice)
3. Viktor Valas – kamnář (Hůry)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2023 Jihočeského kraje:

Libor Pražan – výroba zakázkových klasických kytar pro koncertní mistry a studenty (České Budějovice)

Ekonomicky nejúspěšnější firmou roku 2023 Jihočeského kraje se stal Kovostroj Bohemia z Týna nad Vltavou, který vyvíjí a vyrábí ocelové tenkostěnné profily

Medailonky vítězných firem

Nema, spol. s r.o. – Olešnice
výroba dřevostaveb, krovů a vazníků
www.nema.cz

Společnost je svou vizí i technologickým zázemím lídrem udržitelného stavebnictví budoucnosti. Na nejmodernějších robotických linkách pracujících ve třech závodech a devíti výrobních halách vyrábí střešní konstrukce a prefabrikované panely pro dřevostavby. Současně zajišťuje kompletní realizaci komerčních i veřejně prospěšných staveb ze dřeva. Díky bezkonkurenční kvalitě, jedinečné technické podpoře a flexibilitě je vyhledávaným dodavatelem stovek obchodních, stavebních a realizačních firem i spolehlivým partnerem měst a obcí pro výstavbu budov občanské vybavenosti. Vyvinula unikátní katalog 120 skladeb, se kterými lze postavit téměř jakoukoli dřevostavbu. Zpracovává ve svém novém závodu i cedrové dřevo a produkuje z něj konstrukční hranoly využívané například při konstrukci roubených staveb. Firma zaměstnává kolem stovky zaměstnanců. „České dřevo by mělo zůstat v Česku, peníze také a práci by měli získávat čeští zaměstnanci. Mimo jiné i z tohoto důvodu jsme investovali do výstavby nové haly, která má za cíl zpracovávat dřevo doma, a tím se stát soběstačnější,“ sdělují zástupci firmy.

Virtual Lab, s.r.o. – České Budějovice
vývoj aplikací ve virtuální a rozšířené realitě
www.virtual-lab.cz

Vyvíjí aplikace ve virtuální a rozšířené realitě, které podnikům pomáhají zvyšovat zisky, snižovat náklady nebo ulehčovat procesy. Buduje dvě vlastní značky s globálním potenciálem. První je automatická tréninková platforma pro zdravotní sestry ve virtuální realitě, která simuluje postupy na jednotce intenzivní péče bez reálného pacienta. Nyní je testována ve dvanácti státech světa na čtyřech kontinentech. Druhým řešením je ucelený systém pro vzdělávání žáků druhých stupňů základních škol a středních škol ve virtuální realitě. Toto řešení dnes využívá více než šedesát škol v České republice. Dále dodává virtuální realitu pro domovy seniorů pro aktivizační a reminiscenční terapie, stavební a strojní průmysl a v neposlední řadě pro turismus. „Za dobu našeho fungování máme na kontě téměř dvě stě realizací v celé řadě oblastí. Mezi naše klienty patří banky, města, kraje, výrobní firmy, globální výrobci zdravotních přístrojů, nemocnice, senior domovy, alzheimer centra a univerzity,“ informují zástupci společnosti.

Oknotherm spol. s r.o. Kaplice
výroba plastových, plastohliníkových, dřevěných, dřevohliníkových a hliníkových oken
www.oknotherm.cz

Podnik působí na trhu již 31 let a po celou dobu se věnuje stejnému oboru, tedy výrobě a montáži oken. Prvotním impulsem bylo určitě nadšení, touha vytvořit něco vlastního, nového, chopit se příležitosti. „Rodinná firma není u nás jenom prázdným slovem, protože generací nástupců jsou moje dcery a jejich manželé. Každopádně právě tato generace podnik řídí dál, zavádí neustále nové modernější systémy, staví a udržuje výrobní haly, digitalizuje, modernizuje způsob montáže oken a sleduje trendy,“ informuje majitel Jiří Krba. Zákazníci jsou různorodí – od stavebních firem přes developery, obce až po drobné odběratelé, kteří si chtějí dopřát okna ve vysoké kvalitě. V péči o zákazníky dbá především o příjemnou komunikaci od prvního kontaktu až po realizaci. Nabízí špičkové technické poradenství, kterým dokáže klientům ušetřit spoustu času, peněz i případné budoucí problémy při nevhodně zvoleném materiálu či konstrukci okna. Hlavním cílem firmy je zůstat trvale významným hráčem na trhu.

Trojice nejlepších živnostníků

Libor Pražan České Budějovice
výroba zakázkových klasických kytar pro koncertní mistry a studenty
www.prazanguitars.com

Od poloviny 90. let pracoval jako umělecký řezbář a restaurátor. V roce 2017 se přeorientoval na ruční zakázkovou výrobu převážně klasických kytar. Impulsem byla spolupráce s jedním z nejlepších stavitelů kladívkových klavírů Paulem McNultym, který pochází z USA, ale kvůli šumavskému rezonančnímu smrku žije a pracuje v České republice. Stavbě hudebních nástrojů se věnuje sedmým rokem. Mezi zákazníky patří zejména studenti konzervatoří, jejich pedagogové a také koncertní mistři z České republiky i zahraničí. „Zákazníky získávám zejména živou prezentací svých nástrojů na školách, kytarových festivalech a prostřednictvím sociálních sítí. Nejdůležitější je umět vyhovět specifickým přáním a představám zákazníka,“ popisuje Libor Pražan. Každý hudebník je totiž jiný a jeho představa o zvuku budoucího nástroje, designu a celkového charakteru se téměř vždy liší. Zatím nikdy nestavěl dvě stejné kytary. Jeho přáním do budoucna je rozšířit povědomí o své práci v německy mluvících zemích.

Eva Havlová České Budějovice
výroba masivního nábytku z českého dřeva

Vyrábí nábytek z masivního dřeva a překližky. Truhlařina mě napadla strašně rychle, protože mám blízko ke dřevu, můj taťka a bratr jsou arboristi a dost často jsem jim s prací pomáhala,“ říká živnostnice. Rok pracovala v truhlárně na Novém Zélandu. Po návratu začala vypomáhat v podniku u známého v Českých Budějovicích. Nápad na vlastní dílnu se pomalu začal formovat během covidu. Rozhodla se, že bude pracovat pouze s masivem a překližkou. Otevření vlastní dílny předcházelo několik měsíců příprav, nákup veškerého vybavení a zařízení dílny. Zpočátku byli zákazníky známí a kamarádi, dnes její výrobky objednávají lidé ze všech koutů České republiky. Navrhuje nábytek jednak podle přání, ale také s trochou originality a svého vlastního stylu tak, aby se hodil k ostatnímu vybavení dané místnosti. Pracuje tak, aby nábytek od ní vydržel celá desetiletí. Každá dokončená zakázka a úsměv na tváři spokojeného zákazníka je pro ni tím největším úspěchem.

Viktor Valas Hůry
kamnář
www.kamnavalas.cz

Věnuje se navrhování, dimenzování a stavbě akumulačních kamen, kachlových sporáků, akumulačních krbů, krbů a pecí na chleba. Snaží se zkrotit oheň tak, aby byl vždy dobrým sluhou a uživatelé jeho pánem. „Bavilo mě vždy něco budovat, tvořit. První kroky po úspěšně dokončeném osmiletém gymnáziu mě vedly na Stavební fakultu ČVUT, bohužel v tu chvíli studium nebylo úplně moje priorita. Následoval nástup do zaměstnání a po určitém čase chuť něco umět. Kamnařina byla jedna z možných směrů,“ popisuje Valas. Nastoupil do rekvalifikace a po roce byl vyučeným kamnářem. Rok jezdil po stavbách se zkušeným kamnářem, učil se praxi a rozhodl se, že to zkusí na vlastní pěst. Živnost má již pátým rokem, průběžně se oboru věnuje dvanáct let. Zákazníci jsou všichni ti, co mají vztah k ohni a topení dřevem. Téměř každý kamnář má svůj osobitý styl a přístup. Postupně se pouští do komplikovanějších řešení, a dostává se tak postupně do segmentu náročnějších zákazníků.

Portál BusinessInfo.cz je partnerem soutěže Firma a Živnostník roku

• Oblasti podnikání: Stavebnictví a stavební materiály

Doporučujeme