Firma a živnostník roku 2023: Na Pardubicku soutěže ovládly kamnářství a pečení chleba

PwC Firma roku 2023 Pardubického kraje se jmenuje Pekařství a cukrářství Sázava a věnuje se výrobě a prodeji pekařských, cukrářských a lahůdkářských výrobků. Titul MONETA Živnostník roku 2023 Pardubického kraje získal kamnář Dmytro Miško.

Vítězný živnostník Dmytro Miško se věnuje stavbě, opravám a servisu individuálních topidel na tuhá paliva. Přijel do České republiky před osmnácti lety jako ukrajinsky emigrant. „Začal jsem pracovat ve stavebnictví jako pomocný zedník. Po čase jsem zjistil, že bych chtěl dělat něco, co má větší smysl, a tak jsem před dvanácti lety absolvoval rekvalifikační kurz na obor kamnář,“ říká Dmytro Miško.

(ZLEVA) živnostník Dmytro Miško a Robert Faltus s Jiřím Kollertem z Pekařství a cukrářství Sázava | Foto: Communa

Myslel, že to bude jen přivýdělek k zedničině, ale zhruba po pěti letech se kamnářství stalo jeho hlavní činností. Většina jeho topidel slouží jako hlavni zdroj pro vytápění. Každý kamnář je tak trochu i umělec, každý totiž má svůj styl a podle toho stylu si ho zákaznicí vybírají. V současné době má zakázky zhruba na rok a půl dopředu.

Klienty jsou lidé, kteří si staví nové rodinné domy nebo si koupí starší a ten následně opravují. Jako kamnář musí být tak trochu i psycholog. Nejdříve musí zákazníkům vysvětlit veškerá možná řešení, aby si mohli zvolit to nejvhodnější. Protože kamna nebo sporák nejsou na pár let, ale minimálně na jednu generaci, upravuje a konzultuje návrhy se zákazníkem tak dlouho, dokud si nezvolí tu nejvhodnější a nejlepší variantu.

„Stojí za ním silný příběh. Udržuje tradiční řemeslo a vrací ho zpátky. Je v tom velký kus autentičnosti a spontánnosti. Jeho produkty jsou krásné. Samotná jeho snaha se zdokonalit a vzdělávat je inspirací i pro mnohé další. Je určitě odvážný, řada řemeslníků by nedokázala předstoupit před porotu a prezentovat se, což on zvládl výborně,“ ohodnotila vítěze za porotu Veronika Morávková z MONETA Money Bank.

Druhou příčku obsadil Adam Vojtíšek, výrobce dřevěného mobiliáře, nábytku, hřišť ze dřeva a dřevěných staveb. Bronz si odváží Miroslav Zemek za své zákmařské práce.

„Naším hlavním cílem je nabídnout kvalitní čerstvé pečivo a cukrářské i lahůdkářské výrobky co největšímu okruhu lidí,“ říká Jiří Kollert, spolumajitel vítězné firmy Pekařství a cukrářství Sázava. Firma v sobě spojuje tradici českých pekařských a cukrářských řemesel, kterou neustále posouvá dál. Vyznačuje se vlastní unikátní sítí pekařských prodejen. Jiní pouze zásobují, aby mohli prodat, oni od časných ranních hodin pečou po celý den. Zákazníky jsou všichni ti, kteří si chtějí skvěle pochutnat na čerstvých výrobcích.

Firma a živnostník roku 2023: Na Liberecku vítězí syntetické krystaly a bedekry v omalovánkách

Největší inovací poslední doby je zavedení nových způsobů postupného zrání těsta, které přináší novou úroveň vláčnosti, chuti i čerstvosti. Celkem má firma 380 zaměstnanců, z toho 180 na centrále a 200 na speciálkách. Zavedla pokladní systém, který poskytuje data v reálném čase, a může tak vyhodnocovat prodeje pro optimalizaci objednávek. Tím dokáže snížit množství neprodaného pečiva, a nabídnout tak na pultě výrobky, po kterých je skutečná poptávka. V příštích deseti letech chce otevřít až dvacet nových prodejen.

„Z malé firmy se stala zaměstnavatelem bezmála čtyř set lidí, má desítky poboček. Našli odvahu poprat se i s velkou konkurencí. Jdou prostě svojí cestou. Jejich produkty jsou voňavé a křupavé. Postupuje podle starých baťovských principů, včetně péče o své zaměstnance. Je to velmi oblíbená a vyhledávaná firma, pro kterou je kvalita výrobků základem,“ okomentoval volbu poroty Viktor Baar z PwC Česká republika.

Na druhém místě se umístila společnost BJK Group, výrobce záchytných systémů proti pádu osob. Stupně vítězů doplnila firma EL-VY, vývojář a výrobce unikátních zdvihacích zařízení.

V doprovodné kategorii MONETA Živnostník roku Srdcař, která v každém kraji oceňuje živnostníky, kteří dokázali překonat nejrůznější nástrahy podnikání, a přeci to nevzdali, zvítězil a toto ocenění v Pardubicích získal Miroslav Zemek a jeho zámkařské práce.

Slavnostní vyhlášení v prosinci

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží PwC Firma roku 2023 a MONETA Živnostník roku 2023 se uskuteční 14. prosince na pražském Žofíně.

„Stejně jako se obou soutěží pravidelně účastní podnikatelské subjekty ze všech krajů, tak i naše stavební Skupina, která zastřešuje přes dvě desítky tradičních společností, pracuje na projektech po celé České republice. Synergie je o to těsnější, že ať už se jedná o dopravní stavby, budovy, vodní díla či městský mobiliář, vytváříme lepší podmínky pro život i podnikání. Sílu nastartovat další rozvoj jednotlivých regionů mají také inovace, které otvírají nové možnosti díky využívání nejmodernějších technologií nebo materiálů. To vidíme i v našem segmentu. Jsme proto rádi, že na inovativní postupy ve firmách upozorňují i soutěže Firma roku a Živnostník roku,“ sdělila Iveta Štočková, vedoucí útvaru komunikace a marketingu Skupiny VINCI Construction CS.

PwC Firma roku 2023 Pardubického kraje:

  1. Pekařství a cukrářství Sázava, s.r.o. – výroba a prodej pekařských, cukrářských a lahůdkářských výrobků (Lanškroun)
  2. BJK Group, s. r. o. – výrobce záchytných systémů proti pádu osob (Lázně Bohdaneč)
  3. EL-VY spol. s r.o. – vývoj a výroba unikátních zdvihacích zařízení (Chrudim)

MONETA Živnostník roku 2023 Pardubického kraje:

  1. Dmytro Miško – kamnář (Kamenec u Poličky)
  2. Adam Vojtíšek – výroba dřevěného mobiliáře, nábytku, hřišť ze dřeva a dřevěných staveb (Letohrad)
  3. Miroslav Zemek – zámkařské práce (Pardubice)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2023 Pardubického kraje:

Miroslav Zemek – zámkařské práce (Pardubice)

Ekonomicky nejúspěšnější firma roku 2023 Pardubického kraje:

GMS hadice, s. r. o. – prodej a kompletace hadic s koncovkami a výroba těsnění (Lanškroun)

Medailonky vítězných firem

Pekařství a cukrářství Sázava, s.r.o. – Lanškroun
výroba a prodej pekařských, cukrářských a lahůdkářských výrobků
www.pekarstvisazava.cz

„Naším hlavním cílem je nabídnout kvalitní čerstvé pečivo a cukrářské i lahůdkářské výrobky co největšímu okruhu lidí.“ Pekařství v sobě spojuje tradici českých pekařských a cukrářských řemesel, kterou neustále posouvá dál. Vyznačuje se vlastní unikátní sítí pekařských prodejen. Jiní pouze zásobují, aby mohli prodat, oni od časných ranních hodin pečou po celý den. Zákazníky jsou všichni ti, kteří si chtějí skvěle pochutnat na čerstvých výrobcích. Největší inovací poslední doby je zavedení nových způsobů postupného zrání těsta, které přináší novou úroveň vláčnosti, chuti i čerstvosti.

Celkem má firma 380 zaměstnanců, z toho 180 na centrále a 200 na speciálkách. Zavedla pokladní systém, který poskytuje data v reálném čase, a může tak vyhodnocovat prodeje pro optimalizaci objednávek. Tímto dokáže snížit množství neprodaného pečiva, dokáže tak nabídnout na pultě výrobky, po kterých je skutečná poptávka. V příštích deseti letech chce otevřít až dvacet nových prodejen.

BJK Group, s. r. o. – Lázně Bohdaneč
výrobce záchytných systémů proti pádu osob
www.bjkgroup.cz

Společnost kombinuje znalosti z více oborů, jako je strojírenství, stavebnictví, projekce nebo bezpečnost práce. Systém buď pouze dodá, anebo ho nainstaluje na klíč. Zabezpečila již přes tisíc střech a v současné době zabezpečuje tempem čtyři sta střech ročně a neustále toto tempo zrychluje. Jejím úkolem je bezpečně zachytit člověka, který by padal ze střechy.

„Produkt s vysokou přidanou hodnotou. Může někomu zachránit život. Všechno se to spojilo a zapadlo do sebe. Následovalo samostudium, vývoj, založení vlastní firmy, uvedení prvního výrobku na trh, první zakázky.“ Všechno se synergicky nabalovalo až do dnešního dne, kdy útočí na pozici jedničky na trhu v České republice. Zákazníkem může být projektant pozemních staveb, generální dodavatel staveb nebo firma, která izoluje střechy, potažmo stavebniny, které přeprodávají stavební materiály. Firma se vždy snaží o rovnováhu mezi kvalitou užívání a finanční nákladností.

EL-VY spol. s r.o. – Chrudim
vývoj a výroba unikátních zdvihacích zařízení
www.el-vy.cz 

Specializuje se na vymýšlení, projektování, výrobu i montáž a následný servis zdvihacích zařízení. „Vyhledáváme výzvy s unikátními zdvihacími zařízeními jako například lodní výtah na Orlické přehradě, výtahy na přehradě Lipno nebo v přečerpávacích elektrárnách Štěchovice a Dlouhé stráně.“ Firma má za sebou 30 let stabilního postavení na trhu. Motivací bylo zachránit zanikající řemeslo Chrudimských strojíren přenosem zkušeností od odcházejí generace na generaci mladou, formou realizace náročných projektů.

Nejdůležitějšími zákazníky jsou především lidé z vedení strategických objektů se specifickými požadavky, dále architekti a projektanti. Společnost má zhruba 50 zaměstnanců. Hlavní vizí jejího vedení je ve formě zdravé firmy a svým příkladem pozitivně ovlivňovat společnost v Chrudimi a potažmo v celé České republice.  Vizí firmy do budoucnosti je být vysoce specializovanou společností se silným postavením na trhu na základě bezkonkurenčních dovedností a know-how.

Trojice nejlepších živnostníků

Dmytro Miško – Kamenec u Poličky
kamnář
www.kamnarstvi-misko.cz  

Věnuje se stavbě, opravám a servisu individuálních topidel na tuhá paliva. Přijel do České republiky před osmnácti lety jako ukrajinsky emigrant. „Začal jsem pracovat v stavebnictví jako pomocný zedník. Po čase jsem zjistil, že bych chtěl dělat něco, co má větší smysl, a tak, před dvanácti lety jsem vyhledal rekvalifikační kurz na obor kamnář, na který jsem se přihlásil.“ Myslel, že to bude jen přivýdělek k zedničině. Zhruba po pěti letech se kamnářství stalo jeho hlavní činností.

Většina jeho topidel slouží jako hlavni hlavní zdroj pro vytápění. Každý kamnář je tak trochu i umělec, každý totiž má svůj styl a podle toho stylu si ho zákaznicí vybírají. V současné době má zakázky zhruba na rok a půl dopředu. Klienty jsou lidé, kteří si staví nové rodinné domy nebo si koupí starší a ten následně opravují. Jako kamnář musí být tak trochu i psycholog. Nejdříve musí zákazníkům vysvětlit veškerá možná řešení, aby si mohli zvolit to nejvhodnější. Protože kamna nebo sporák nejsou na pár let, ale minimálně na jednu generaci, tak návrhy upravuje a konzultuje se zákazníkem tak dlouho, dokud si ne zvolí tu nejvhodnější a nejlepší variantu.

Adam Vojtíšek – Letohrad
výroba dřevěného mobiliáře, nábytku, hřišť ze dřeva a dřevěných staveb
www.woodmaster.cz

Zaměřuje se na výrobu venkovního, zahradního nábytku a mobiliáře, a to jak pro soukromé klienty, tak pro města a obce. Dále vyrábí dětská hřiště pro veřejné sektory, vše tedy podléhá certifikaci. A i jiné zajímavé stavby plně na míru, kde se pracuje se dřevem. Spolupracuje se zahradníky a stavební firmou, a realizuje tedy kompletně projekty na míru. Zabývá se i výrobou interiérů z masivu i lamina a opět vše na míru.

Zajistí kompletní vybavení rodinného domu od interiéru až po venek a klient nemusí shánět více firem. „Od malička mě bavila práce se dřevem, ke které mě přivedl taťka. Vždy mě manuální práce naplňovala, nikdy jsem ale netušil, v co to může vyrůst.“ Měl možnost realizovat jeden apartmán v Rakousku, dále realizoval nábytek pro Marka Ztraceného a nyní ho čeká realizace pro Martinu Pártlovou. Za svůj největší úspěch považuje loňskou výstavbu venkovní učebny v Příbrami nebo realizaci mobiliáře pro Česky Krumlov.

Miroslav Zemek – Pardubice
zámkařské práce
www.zamky-zemek.cz

Poskytuje zámkařské služby, zabezpečení objektů, výrobu klíčů a autoklíčů, montáže bezpečnostních dveří, mříží, prodej zámkařkého sortimentu, dodávky systému generálního klíče. Od města si pronajal opuštěný krám a v něm začal pracovat. Prodejnu nakonec po dvaceti letech od města odkoupil a je to jeho pevné zázemí. Spolu se vzrůstajícím renomé začal spolupracovat se stavebními firmami a s bytovými družstvy. Spolupracuje s pojišťovnami, policií a provádí i osvětovou činnost.

„Prioritní je dobře odvedená řemeslná činnost a tím i spokojenost zákazníků, kteří se pak rádi vracejí.“ Snaží se být levnější oproti konkurenci a vždy splnit termín, který slíbí. Cílem do budoucna je hlavně se udržet na trhu a poskytovat kvalitní služby, což souvisí se stálým zdokonalováním a zaváděním technických novinek. Jako motto používá hlášku starořeckého učence, která zní: Pozdě závoru dáváš, když už je stádo ukradené.

Ekonomicky nejúspěšnější firma

GMS hadice, s. r. o. – Lanškroun
prodej a kompletace hadic s koncovkami a výroba těsnění
www.gms.cz

Firma se zabývá prodejem, kompletací a distribucí průmyslových a hydraulických hadic, koncovek a výrobou těsnění pro různé odvětví, jako je například strojírenství, stavebnictví, zemědělství, potravinářství, chemický průmysl nebo energetika. „Neustále rozšiřujeme portfolio výrobků a servis pro zákazníky, proto jsme vybudovali také další provozovny v Praze, Pardubicích, Zlíně, Ostravě a nově v Olomouci.“ Tímto způsobem se společnost stala dostupnější pro klienty a může jim nabídnout rychlejší a efektivnější služby.

Spolupracuje s renomovanými výrobci a dodavateli z celého světa a klade důraz na kvalitu svých produktů a služeb. Během let si vybudovala silnou pozici na trhu díky odborným znalostem a inovacím ve svém oboru. V budoucnu plánuje pokračovat v rozvoji svého sortimentu, zavádění nové technologie a udržení si pozice odborníka na průmyslové hadice a armatury. Díky vlastní výrobě má kontrolu nad kvalitou svých produktů a je schopna nabídnout konkurenceschopné ceny.

Portál BusinessInfo.cz je partnerem soutěže Firma a Živnostník roku

Doporučujeme