Firma a Živnostník roku 2023: Vítězové na jižní Moravě vyrábějí biočaje, nejlepší živnostník harfy

V Jihomoravském kraji se stal Živnostníkem roku 2023 výrobce harf, kalimb a zvonkoher Tomáš Jarošek. Titulem Firma roku 2023 se v regionu pyšní společnost SONNENTOR, která je producentem biočajů ze surovin z ekologického zemědělství.

V doprovodné kategorii MONETA Živnostník roku Srdcař, která v každém kraji oceňuje živnostníky, kteří dokázali překonat nejrůznější nástrahy podnikání, zvítězila v kraji Zdeňka Margoldová, která zdobí velikonoční kraslice takzvanou vyškrabávanou technikou.

Zleva: Tomáš Jarošek a Josef Dvořáček (SONNENTOR). Foto: Communa

Od vyhozené lampy ke zvonkohře

„Před jedenácti lety kráčím po ulici a vidím vyhozenou lampu s trubkovou konstrukcí. Ha! Zvonkohra, zvolám. Z lampy vyrobím první nástroj a ten beru s sebou na tábor do přírody, aby rozdával krásu a radost,“ říká vítězný živnostník Tomáš Jarošek. Na táboře si ho kupuje první zájemkyně a od té doby vyrábí zvonkohry. Po letech se přidávají kalimby (hudební nástroj z Afriky) a harfy.

Když se jeho manželce zalíbil intuitivní nástroj z Afriky kalimba, chtěla ji od něj vyrobit. V otcově dílně našel starý práh od dveří, kus pružného plechu a kovovou podložku pod hrnce a z ní stvořil malé umělecké dílo. Tak se z něj stal výrobce kalimb. Později se propracoval až k háčkovým, lidovým, harfám.

Tomáš Jarošek je dnes nadšeným výrobcem všech malých nástrojů, ale při výrobě harfy se cítí jako doma. Vše vyrábí ručně. Když se řekne harfa, většina české veřejnosti si představí něco nedostupného, cenou i technikou hry. Ještě před sto lety však byla háčková harfa vcelku běžným lidovým nástrojem a naše země byla bez nadsázky harfovou velmocí. Tomáš Jarošek chce svou výrobou, hrou a osvětovou činností vrátit tento hudební nástroj zpět mezi lidi.

Firma a Živnostník roku 2023: Na Hradecku jsou šampióny lektorka a výrobce hodinek

„Má nadšení a elán, působí jako srdcař a jako velmi empatický člověk. Nebál se jít na trh s něčím inovativním, což není v dnešní době jednoduché. Dovede svůj produkt skvěle prezentovat. Navrací na trh nástroj, který zde dříve byl zcela běžný. Návrat ke kořenům je přitom velmi důležitý. Jde si za svým cílem, chce dát harfě směr i do domácností i pro děti,“ hodnotí vítěze za porotu Pavel Řezanina z MONETA Money Bank.

Pomyslné stříbro mezi živnostníky vybojoval František Machovský, výrobce a prodejce vína. Třetí příčku obsadila Zuzana Boudová vyrábějící regionální delikatesy z ovoce a zeleniny.

Biočaje SONNENTOR zná celý svět

Vítězná společnost SONNENTOR se věnuje více než třicet let zpracování bylin a koření z ekologického zemědělství. Vyrábí z nich biočaje oblíbené ve více než padesáti zemích celého světa. Suroviny dodávají čeští i zahraniční biopěstitelé, přispívá tak k rozvoji ekologického zemědělství u nás i v dalších zemích.

„Během našeho působení v Čejkovicích se nám podařilo zrekonstruovat již dva brownfieldy. Prvním byl starý válcový mlýn, druhým zdevastovaný kravín. Přetvořili jsme je na místa plná života, zeleně a ekologických technologií,“ říká spolumajitel vítězné firmy Josef Dvořáček.

Celý sortiment firmy čítá okolo šesti set produktů v biokvalitě. Produkty jsou k dostání ve zdravých výživách a bioprodejnách nebo v prodejnách SONNENTOR v Brně a Praze. Každý, kdo má zájem, může v Čejkovicích náhlednout do výroby. Během exkurzí návštěvníci získají informace o hodnotách firmy, zjistí s jakými bylinami a kořením společnost pracuje a kdo je pěstuje. Na vlastní oči můžou vidět sklady, zpracování suroviny i samotnou výrobu čajů.

Na Pardubicku ovládly podnikatelské soutěže kamnářství a pečení chleba

Součástí Bylinkového ráje je také čajový salon a bylinková zahrada. Úspěchem, kterého si zástupci firmy opravdu velmi váží, je přízeň a důvěra zákazníků a fanoušků.

„Produkt je typickým love brandem. Také z vlastní výrobny dělají zajímavý turistický cíl. Jsou příkladem udržitelnosti. Podařilo se jim rekultivovat brownfield, velmi pečují o své zaměstnance. Jejich byznys skvěle funguje i po stránce obchodní a podnikatelské. Jsou féroví, pokud jde o dodavatele, dávají šanci tuzemským pěstitelům. Jsou přední značkou celé České republiky,“ říká porotce Tomáš Frýbort z PwC Česká republika.

Druhé místo v krajském klání obsadila společnost Moravská ústředna Brno, družstvo umělecké výroby, která je tvůrcem textilních a plyšových hraček. Bronz bere firma LOBEY Laboratories, vývojář a prodejce funkčních kosmetických produktů.

Slavnostní vyhlášení v prosinci

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží PwC Firma roku 2023 a MONETA Živnostník roku 2023 se uskuteční 14. prosince na pražském Žofíně.

„Stejně jako se obou soutěží pravidelně účastní podnikatelské subjekty ze všech krajů, tak i naše stavební Skupina, která zastřešuje přes dvě desítky tradičních společností, pracuje na projektech po celé České republice. Synergie je o to těsnější, že ať už se jedná o dopravní stavby, budovy, vodní díla či městský mobiliář, vytváříme lepší podmínky pro život i podnikání. Sílu nastartovat další rozvoj jednotlivých regionů mají také inovace, které otvírají nové možnosti díky využívání nejmodernějších technologií nebo materiálů. To vidíme i v našem segmentu. Jsme proto rádi, že na inovativní postupy ve firmách upozorňují i soutěže Firma roku a Živnostník roku,“ sděluje Iveta Štočková, vedoucí útvaru komunikace a marketingu Skupiny VINCI Construction CS.

PwC Firma roku 2023 Jihomoravského kraje:

  1. SONNENTOR s.r.o. – výroba biočajů ze surovin z ekologického zemědělství (Čejkovice)
  2. Moravská ústředna Brno, družstvo umělecké výroby – tvorba textilních a plyšových hraček (Brno)
  3. LOBEY Laboratories s.r.o. – vývoj a prodej funkčních kosmetických produktů (Brno)

MONETA Živnostník roku 2023 Jihomoravského kraje:

  1. Tomáš Jarošek – výroba harf, kalimb a zvonkoher, muzikoterapie (Račice-Pístovice)
  2. František Machovský – výroba a prodej vína, vinařská turistika (Vrbice)
  3. Zuzana Boudová – výroba regionálních delikates z ovoce a zeleniny (Znojmo)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2023 Jihomoravského kraje:

Zdeňka Margoldová – malování velikonočních kraslic vyškrabávanou technikou
(Borkovany)

Ekonomicky nejúspěšnější firma roku 2023 Jihomoravského kraje:

Moravská ústředna Brno, družstvo umělecké výroby – tvorba textilních a plyšových
hraček (Brno)

Medailonky vítězných firem

SONNENTOR s.r.o. – Čejkovice
výroba biočajů ze surovin z ekologického zemědělství
www.sonnentor.com

Věnuje se více než třicet let zpracování bylin a koření z ekologického zemědělství. Vyrábí z nich biočaje oblíbené ve více než padesáti zemích celého světa. Suroviny dodávají čeští i zahraniční biopěstitelé, přispívá tak k rozvoji ekologického zemědělství u nás i v dalších zemích. „Během našeho působení v Čejkovicích se nám podařilo zrekonstruovat již dva brownfieldy. Prvním byl starý válcový mlýn, druhým zdevastovaný kravín. Přetvořili jsme je na místa plná života, zeleně a ekologických technologií,“ sdělují zástupci společnosti. Celý sortiment čítá okolo šesti set produktů v biokvalitě. Produkty jsou k dostání ve zdravých výživách a bioprodejnách nebo ve vlastních prodejnách v Brně a Praze. Každý, kdo má zájem, může v Čejkovicích náhlednout do výroby. Během exkurzí návštěvníci získají informace o hodnotách, zjistí s jakými bylinami a kořením firma pracuje a kdo je pěstuje. Na vlastní oči můžou vidět sklady, zpracování suroviny i samotnou výrobu čajů. Součástí Bylinkového ráje je také čajový salon a bylinková zahrada. Úspěchem, kterého si opravdu velmi váží, je přízeň a důvěra zákazníků a fanoušků. Cílem není nekonečný růst, ale přirozený vývoj.

Moravská ústředna Brno, družstvo umělecké výroby – Brno
tvorba textilních a plyšových hraček
www.mubrno.cz

Je výrobcem textilních a plyšových hraček, maňásků, loutek, reklamních masek a kostýmů, firemních maskotů, dárkových předmětů, pomůcek pro školky, logopedii a psychologii, bytových doplňků a textilních výrobků formou zakázek. V sortimentu hraček a výrobků pro děti se zaměřuje na využití motivů a témat známých z českých i světových pohádek. Je největším českým výrobcem maňásků a textilních hraček a odvozených pomůcek pro dětskou logopedii a psychologii. Pro účely reklamy a propagace vyvíjí a vyrábí reklamní masky, maskoty, 3D instalace či textilní suvenýry. Výrobky aktuálně vyváží do více než dvaceti zemí světa včetně zámoří. Koncovým zákazníkem jsou většinou děti a jejich rodiče. U této kategorie se snaží o získání a udržení důvěry v kvalitu a nezávadnost svých výrobků. Produkty ze standardní nabídky jsou k dispozici v obchodních řetězcích, e-shopech, specializovaných prodejnách hraček, dárkového zboží nebo u dětských logopedů. „Základem každé úspěšné obchodní spolupráce zůstává nutnost postupného budování vzájemné důvěry a oboustranně přijatelný podíl na úspěchu,“ sděluje společnost.

LOBEY Laboratories s.r.o. – Brno
vývoj a prodej funkčních kosmetických produktů
www.lobey.cz

Kosmetická firma, která je zaměřená na výrobu funkční kosmetiky s přírodním složením a vysokým obsahem aktivních látek. Po náročném vývoji byly první produkty uvedeny do prodeje v roce 2019. V té době již probíhal intenzivní vývoj dalších čtyř produktů, a to pěstícího tělového oleje, intimní pěny a dvou produktů k doplnění základní skincare rutiny, tedy obličejové mycí pěny a odličovacího mléka. „Dlouhý vývoj, testování a ladění receptur se vyplatil a produkty si našly spokojené zákaznice, které jen u jednoho balení nezůstaly,“ informují zástupci společnosti. Své marketingové kanály firma nikdy nevyužívala jen k propagaci produktů, ale především k edukaci zákazníků v oblasti péče o pokožku a pleť, což velmi pomohlo k postupnému získání desetitisíců sledujících a odběratelů, kterým následně mohla představit i své produkty. Hlavní cílovou skupinou jsou ženy ve věku 25 až 45 let. Cílem je zákazníkům poskytovat nejen kvalitní funkční kosmetiku, ale zároveň i předávat rady, jak o svou pleť, pokožku a vlasy správně pečovat. Aktuálně jedná o uvedení produktů na německý trh.

Trojice nejlepších živnostníků

Tomáš Jarošek – Račice-Pístovice
výroba harf, kalimb a zvonkoher, muzikoterapie
www.harmoniezvuku.cz

„Před jedenácti lety kráčím po ulici a vidím vyhozenou lampu s trubkovou konstrukcí. Ha! Zvonkohra, zvolám. Z lampy vyrobím první nástroj a ten beru s sebou na tábor do přírody, aby rozdával krásu a radost. Na táboře přichází paní a ptá se, a dá se to u vás objednat? Naštěstí optimisticky odpovídám, že ano,“ říká Tomáš Jarošek. A tak se z něj stal výrobce zvonkoher. Po letech se přidávají kalimby (hudební nástroj z Afriky) a harfy. Když se jeho manželce zalíbil intuitivní nástroj kalimba, chtěla ji od něj vyrobit. V otcově dílně našel starý práh od dveří, kus pružného plechu a kovovou podložku pod hrnce a z ní stvořil malé umělecké dílo. Tak se z něj stal výrobce kalimb. Později se propracoval až k háčkovým, lidovým, harfám. Je nadšeným výrobcem všech dosavadních malých nástrojů, ale při výrobě harfy se cítí nejlépe. Vše vyrábí ručně. Když se řekne harfa, většina české veřejnosti si představí něco nedostupného, cenou i technikou hry. Ještě před sto lety byla však háčková harfa vcelku běžný lidový nástroj a naše země byla bez nadsázky harfovou velmocí. On chce svou výrobou, hrou a osvětovou činností přinést tento nástroj zpět mezi lidi.

František Machovský – Vrbice
výroba a prodej vína, vinařská turistika
www.vinarstvibaraque.cz

Podnikání vzešlo z lásky k vínu a úcty k rodinnému dědictví. Je vzděláním strojní konstruktér, ale se svou manželkou vyženil hektary vinohradu a zázemí pro výrobu vína, a stal se vinařem. Lenka vystudovala etnologii a stavební inženýrství, ale když se její muž stal vinařem, stala se vinařovou ženou. Tatínek Lenky pěstoval vinohrady a prodával hrozny jako surovinu pro výrobu vína a poskytl své prostory pro výrobu vína v „baráku“. Tam se začíná psát historie vinařství, a proto název Baraque – české slovo „barák“ totiž pochází z francouzštiny a stalo se pro ně pojmenováním cíle, dělat vína tak skvěle jako vinaři ve Francii, tak snu mít vinařství obklopené hektary vinohradu, jako to mají slavná francouzská vinařství. Začátek podnikání se pojí s rokem 2013, což byl první ročník, ze kterého vyrobili první oficiální vína pod etiketou. Začínali 3000 lahvemi a posezením ve vinném sklepě. Stále ještě jsou malé rodinné vinařství, velikost produkce je 20 tisíc lahví. „Stále ještě stojíme primárně na koncovém zákazníkovi. Nové klienty získáváme prostřednictvím osobních doporučení, prezentací na sociálních sítích. Vždy a ve všem chceme poskytnout stoprocentní službu.“

Zuzana Boudová – Znojmo
výroba regionálních delikates z ovoce a zeleniny
www.marmelady-znojmo.cz

Zpracovává ovoce a zeleninu na výrobu džemů, sirupů, marmeláda, nakládané zeleniny a hub. Prvotním impulzem bylo zpracování meruněk a ostatního ovoce z vlastní zahrady, a přivydělat si tak na dovolenou. Nápad vznikl na podzim roku 2012, kdy zkusila první série hroznových a cibulových džemů a kdoule. Po odchodu manžela ze zaměstnání se rozhodli zavařovat na plný úvazek. Od roku 2014 zavařování oba živí na plný úvazek. „Vše zpracováváme sami a ručně, jedině tak jsme schopni garantovat nejvyšší kvalitu. Jako první v České republice jsme získali tři hvězdy na gastronomických Oscarech Great Taste Awards v Británii,“ říká Zuzana Boudová. Za největší úspěch však považuje to, že i po deseti letech se zákazníci stále vracejí a produkty jim chutnají. Z 95 % se pohybuje na B2B trhu, zákazníky jsou vinotéky, delikatesy, farm-shopy napříč celou Českou republikou. Zbývající podíl jsou zákazníci na e-shopu a na trzích.

Portál BusinessInfo.cz je partnerem soutěže Firma a Živnostník roku

Doporučujeme