Firma a Živnostník roku 2023: Na Karlovarsku vládne zpracovatel bylin a koření, živnostníkům milovník akvaponie

V Karlovarském kraji vyhrála v podnikatelské soutěži Firma roku 2023 společnost Herbona dovážející a zpracovávající sušené byliny, koření a rostlinné produkty. Mezi živnostníky zazářil David Matoušek, který se věnuje designové akvaponii.

V doprovodné kategorii MONETA Živnostník roku Srdcař, která v každém kraji oceňuje živnostníky, kteří dokázali překonat nejrůznější nástrahy podnikání, zvítězila Anna Kastlová věnující se módě pro vysoké ženy.

Vítězové krajského kola soutěže na Karlovarsku (zleva): Martin Šimon a David Matoušek. Foto: Communa

Porotu zaujaly designové akvaponické farmy

Vítězný živnostník David Matoušek vyrábí a dodává vše kolem akvaponie a klade důraz na design.

„Obor mé činnosti je zaměřený na udržitelné moderní farmaření, spojuje svět ryb a rostlin na jednom místě. Podle druhu pěstovaných rostlin a chovaných ryb obsluhuji zákazníky orientované na akvaponii užitkovou nebo okrasnou,“ popisuje David Matoušek.

Nedávno s podporou Karlovarského kraje dokončil nový vzdělávací program pro školy a spolky. Děti si tak například mohou vypěstovat vlastní minizeleninu ekologickým způsobem přímo ve třídě.

Soutěž na Ústecku ovládly pytle na brambory a obrazy z popela

Akvaponické farmy mohou být umístěny uvnitř i venku a produkují organickým způsobem ryby a zeleninu nejvyšší kvality. Designové akvaponické farmy vyrábí tak, aby se majitel mohl potěšit zajímavým doplňkem interiéru nebo zahrady. Matoušek poskytuje zákazníkům také servis dodaných systémů a související podporu.

„Porotu vítěz zaujal inovativností a udržitelností. Věnuje se také výukové činnosti, je u něj nepřehlédnutelný kladný vztah k přírodě. Je velice aktivní na sociálních sítích v představování oboru své živnosti. Především má zajímavý a světový produkt, má také zajímavou vizi do budoucna a ví kam směřuje,“ hodnotí vítěze za porotu Daniela Surá z MONETA Money Bank.

Druhé místo obsadila Anna Kastlová se svojí módou pro vysoké ženy. Pomyslný bronz bere Monika Strausová věnující se pečení a výrobě cukrářských výrobků a tisku knih.

Za úspěchem Herbony je entuziasmus předků

Vítězná firma Herbona dováží z celého světa sušené byliny a koření pro potravinářský a farmaceutický průmysl, které následně zpracovává na požadované frakce dle potřeb zákazníků a dle oboru použití.

Tyto produkty dále prodává dalším výrobcům či maloobchodům, které z bylin nejčastěji vyrábějí bylinné čaje a směsi, tinktury, přírodní silice, léčivá krmiva, likéry, sirupy nebo mýdla. 

Za nynějším úspěchem firmy vlastně stálo nadšení mého dědečka, který sbíral léčivé bylinky ve volné přírodě a předával zkušenosti i mne,“ uvádí jednatel a majitel Martin Šimon.

Firma a Živnostník roku 2023: Podnikatelskými králi Plzeňska jsou truhlář a výrobce stavebních strojů

Motivací pro podnikání bylo navrátit širokou veřejnost k léčení přírodní cestou, to jest využít ohromný potenciál, který se skrývá v rostlinách. Herbona má za cíl inspirovat lidi, informovat je a dodávat tyto léčebné jednodruhové byliny i bylinné směsi k léčení různých neduhů a nemocí. Úspěchem bylo vybudovat jedničku na trhu v tomto oboru.

Jedná se o rodinnou lokální firmu. Dováží z 34 zemí světa, což je úžasný rozsah. Má světovou působnost, expanduje do zahraničí, chystá se i do Spojených států. Hodně investuje do modernizace firmy. Zajímá se o jasný původ rostlin, odkud jsou, kdo je pěstuje a také jak. Jedná se o velmi dynamickou firmu, které se daří skvěle ekonomicky,“ okomentovala volbu poroty Petra Kinclová z PwC Česká republika.

Stříbrnou pozici vybojoval Hospic Sv. Jiří poskytující služby mobilního hospice. Na třetím místě je firma Heinz-Glas Decor, která prodává, vyvíjí a vyrábí kosmetické a parfumerské flakony.

Slavnostní vyhlášení v prosinci

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží PwC Firma roku 2023 a MONETA Živnostník roku 2023 se uskuteční 14. prosince na pražském Žofíně.

„Stejně jako se obou soutěží pravidelně účastní podnikatelské subjekty ze všech krajů, tak i naše stavební Skupina, která zastřešuje přes dvě desítky tradičních společností, pracuje na projektech po celé České republice. Synergie je o to těsnější, že ať už se jedná o dopravní stavby, budovy, vodní díla či městský mobiliář, vytváříme lepší podmínky pro život i podnikání. Sílu nastartovat další rozvoj jednotlivých regionů mají také inovace, které otvírají nové možnosti díky využívání nejmodernějších technologií nebo materiálů. To vidíme i v našem segmentu. Jsme proto rádi, že na inovativní postupy ve firmách upozorňují i soutěže Firma roku a Živnostník roku,“ sděluje Iveta Štočková, vedoucí útvaru komunikace a marketingu Skupiny VINCI Construction CS.

PwC Firma roku 2023 Karlovarského kraje:

1. Herbona, s.r.o. – dovoz a zpracování sušených bylin, koření a rostlinných produktů (Cheb)
2. Hospic Sv. Jiří, o.p.s. – poskytování služeb mobilního hospice (Cheb)
3. Heinz-Glas Decor s.r.o. – vývoj a výroba kosmetických a parfumerských flakonů (Hranice)

MONETA Živnostník roku 2023 Karlovarského kraje:

1. David Matoušek – designová akvaponie (Vojkovice)
2. Anna Kastlová – móda pro vysoké ženy (Nový Kostel)
3. Monika Strausová – pečení a výroba cukrářských výrobků, tisk knih (Jáchymov)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2023 Karlovarského kraje:

Anna Kastlová – móda pro vysoké ženy (Nový Kostel)

Medailonky vítězných firem

Herbona, s.r.o. Cheb
dovoz a zpracování sušených bylin, koření a rostlinných produktů
www.herbona.cz

Dováží z celého světa sušené byliny a koření pro potravinářský a farmaceutický průmysl, které následně zpracovává na požadované frakce dle potřeb zákazníků a dle oboru použití. Tyto produkty dále prodává dalším výrobcům či maloobchodům, které z bylin nejčastěji vyrábějí bylinné čaje a směsi, tinktury, přírodní silice, léčivá krmiva, likéry, sirupy nebo mýdla.  Za nynějším úspěchem firmy vlastně stálo nadšení dědečka majitele firmy, který sbíral léčivé bylinky ve volné přírodě a předával zkušenosti i svému vnukovi. Motivací pro podnikání bylo navrátit širokou veřejnost k léčení přírodní cestou, to jest využít ohromný potenciál, který se skrývá v rostlinách a inspirovat, informovat a dodávat tyto léčebné jednodruhové byliny i bylinné směsi k léčení různých neduhů a nemocí. Úspěchem bylo vybudovat jedničku na trhu v tomto oboru, což představuje dovoz a zpracování 3000 tun sušených bylin a koření ročně. Cílem do budoucna je prorazit na trh v USA.

Hospic Sv. Jiří, o.p.s. – Cheb
poskytování služeb mobilního hospice
www.hospiccheb.cz

Společnost se stará prostřednictvím mobilního hospice o lidi, kteří jsou nevyléčitelně nemocní. Pokud si umírající přejí zemřít doma, mohou právě využít služby v domácím prostředí, kdy se multidisciplinární tým snaží, aby klient zemřel bez bolesti, v klidu a v kruhu svých blízkých. O léčbu bolesti a o zdravotní komfort se starají zdravotní sestry a lékaři. Sestry jsou v pohotovosti 24 hodin, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce. „Naší vizí, na jejíž uskutečnění chceme dlouhodobě spolupracovat se všemi lidmi dobré vůle, je lidská společnost, která vnímá umírání jako přirozenou a smysluplnou součást života a pro kterou je samozřejmostí, že lidé umírají doma, obklopeni svými nejbližšími,“ uvádějí zástupci hospicu. Lékař jezdí na pravidelné návštěvy a zároveň je sestrám k dispozici pro telefonickou konzultaci, kdykoliv to sestry potřebují. S dalšími praktickými věcmi, u kterých potřebuje klient podporu, mu vždy pomůže a poradí sociální pracovnice a o stránku duševní, je-li potřeba, se postarají psycholog a duchovní. Celkem byla péče mobilního hospice v roce 2022 poskytnuta 106 klientům.

Heinz-Glas Decor s.r.o. – Hranice
vývoj a výroba kosmetických a parfumerských flakonů
www.heinz-glas.com

Společnost je celosvětovým lídrem na trhu v oblasti vývoje a výroby vysoce kvalitních kosmetických a parfumerských flakonů. „Naše brány v Hranicích u Aše každý den opouští až 700 tisíc flakonů pro naše zákazníky z celého světa. Věnujeme se dekoraci flakonů, a to je to, co první zaujme vizuálně a významně ovlivní naše zákazníky,“ sděluje firma. Jedná se o dekorační technologie sítotisku, horké ražby a technologie postřiku či metalizace flakonů. Další činností, kterou se podnik zabývá, je vývoj a stavba vlastních strojů a zařízení. Tyto stroje jsou orientované na dekoraci, jednoúčelové stroje, automatizaci, robotizaci, laserové technologie a kamerové systémy. Pro tyto účely v roce 2022 postavili novou budovu vývojového a automatizačního centra. Automatizační stroje staví i pro výrobní závody v Německu, Polsku a Peru. Od roku 2017 dokázala firma více než ztrojnásobit náš obrat a ziskovost zvýšit až čtyřicetkrát. Mezi prestižní zákazníky patří L´Oréal, Estée Lauder, Dior, Chanel a Louis Vuitton.

Trojice nejlepších živnostníků

David Matoušek Vojkovice
designová akvaponie
www.akvaponista.cz

Vyrábí a dodává vše kolem akvaponie s důrazem na design. „Obor mé činnosti je zaměřený na udržitelné moderní farmaření, spojuje svět ryb a rostlin na jednom místě. Podle druhu pěstovaných rostlin a chovaných ryb obsluhuji zákazníky orientované na akvaponii užitkovou nebo okrasnou,“ popisuje Matoušek. Nedávno s podporou Karlovarského kraje dokončil nový vzdělávací program pro školy a spolky. Děti si mohou vypěstovat vlastní minizeleninu ekologickým způsobem přímo ve třídě. Akvaponické farmy mohou být umístěny indoor nebo outdoor a produkují organickým způsobem ryby a zeleninu nejvyšší kvality. Farmy dovnitř jsou přizpůsobeny na míru danému prostoru. Designové akvaponické farmy vyrábí tak, aby se majitel mohl potěšit zajímavým doplňkem interiéru nebo zahrady. Poskytuje také servis dodaných systémů a související podporu. Zákazníky jsou lidé a firmy se zájmem o živou přírodu a moderní způsoby pěstování.

Anna Kastlová Nový Kostel
móda pro vysoké ženy
www.annakastl.cz

Specializuje se na šití oblečení pro vysoké ženy. „Příroda byla ke mně štědřejší a nadělila mi krásných 185 centimetrů a s tím věčný problém s krátkými rukávy a nohavicemi. Už tedy od útlého věku se to stalo velkou výzvou najít oblečení, které vám sedne a ještě se vám líbí,“ říká Anna Kastlová. Věděla, že není sama a že vysokých žen s tímto problémem je více. To ji přivedlo na myšlenku vytvořit módní značku, která by se specializovala právě na oblečení pro vysoké ženy. Šít oblečení, které bude vkusné, elegantní a pohodlné, ale především aby nabídlo správné proporce a délky pro ženy nadprůměrné výšky. Začala s hledáním materiálů, seznámila se s profesionálními švadlenkami a designéry a začala vyvíjet prototypy oblečení. Ženy byly nadšené z toho, že někdo konečně myslel na jejich potřeby a vytvořil módu, která jim skutečně sedí. Značka se stává velmi oblíbenou a žádanou mezi vysokými ženami v České republice i na Slovensku.

Monika Strausová Jáchymov
pečení a výroba cukrářských výrobků, tisk knih

Věnuje se cukrářským výrobkům, dortům na zakázku a tisku knih. Vyučila se jako cukrářka, což bylo i jejím koníčkem a u tohoto povolání zůstala celý život. V soukromí vytvářela dorty pro zákazníky, kteří měli své požadavky a když už jich bylo hodně, začala přemýšlet o vlastní výrobně. Za přispění města Jáchymov se jí podařilo získat prostory a rozjela vlastní provoz výrobny s kavárnou. „I když jsem v práci pořád, nelituji, protože mě vždy vracející se zákazníci utvrdí v tom, co dělám a že to dělám dobře,“ říká Strausová. Zároveň vydává svému manželovi jeho knihy, které i když mají dost dramatický obsah, mají hodně čtenářů. První tři tituly vydal před dvaceti lety, pak se na dlouhá léta odmlčel a nyní během tří let má na trhu již celkem 25 titulů. Přestože se v knihách řeší dost těžká témata, pomáhají lidem pochopit různé lidské pohnutky, na což jsou velice hrdí. Má letité zákazníky, ale i nové z řad místních i turistů, kteří navštíví Krušné hory a Jáchymov a vždy znovu zavítají, jak na dobrý zákusek, tak pro knihu.

Portál BusinessInfo.cz je partnerem soutěže Firma a Živnostník roku

Doporučujeme