Firmy se častěji zajišťují proti kurzovému riziku. Kvůli covidu a sílící koruně

Zájem českých firem o zajištění se proti kurzovému riziku v době pandemie výrazně stoupl. Tuzemští exportéři se mimo jiné snaží pojistit proti stále posilující koruně, aby mohli zůstat konkurenceschopní.

Podle dat společnosti SAB Finance, poskytovatele devizových obchodů, vzrostl za posledních 14 měsíců zájem o měnový forward o více než 50 procent. Nejde přitom jen o záležitost velkých firem – z důvodu významné volatility přistupují k zajištění i menší podniky. Jejich cílem ochránit svůj obchod před nepříznivým vývojem, který je může výrazně ohrozit.

Zajištění se proti kurzovému riziku patřilo k hlavním tématům online diskuze odborníků vysílané živě z České národní banky, které se zúčastnil viceguvernér ČNB Marek Mora, člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda a za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) Evžen Reitschläger.

Exportéři se dozvěděli, jak se vyhnout ztrátám

Zatímco loni koruna atakovala 28 korun za euro, dnes je to něco málo přes 25 korun. „Oslabení měny před covidovou krizí dodalo exportérům pomyslný doping. Nyní je ale měna silná, a pokud dále hrozí její posilování, exportéři si ji musí zajistit, aby byly konkurenceschopní,“ uvedl při online diskuzi Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen NERV.

To, že firmy plošně reagují na aktuální ekonomickou situaci, v diskuzi potvrdil Evžen Reitschläger místopředseda představenstva Asociace malých a středných podniků a živnostníků ČR. Z jejich nově představeného průzkumu realizovaného ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a CzechTrade vzešlo, že i střední a malé podniky začínají zajišťovat kurz, aby eliminovaly rizika a svůj byznys udržely při životě i přes krizi.

„Zvláště nyní, kdy narostla cena přepravy i vstupních materiálů pro výrobu, které se nutně promítnou do ceny výrobku pro koncové zákazníky, je pro ně jakákoliv finanční jistota důležitá,“ uvedl Reitschläger. Jako klíčový problém přitom exportéři aktuálně vidí právě cenu dopravy (38 %), 35 % respondentů PAK uvedlo jako překážku rostoucí náklady na výrobu. Vedle zdražení výrobků bude důsledkem i odkládání zbytných investic.

Kalkulačka kurzových rizik na BusinessInfo.cz

Výhledově se přitom předpokládá další posilování tuzemské měny. „Pokud bude dále pokračovat cílování inflace, koruna dál posílí. Nedisponujeme sice tolerančními pásy, ale předpokládáme, že do konce roku 2022 se Euro dostane pod 25 korun,“ říká viceguvernér České národní banky Marek Mora.

Podle něj teď podnikatelé a jejich firmy budou čelit řadě výzev, jednou z nich bude i přeměna ekonomiky. Jak na ni budou reagovat, si ale musí rozhodnout sami. „Právě nastává doba konce Keynesovy ekonomie a přichází čas inovativní ekonomiky tak, jak ji viděl rakouský ekonom J. A. Schumpeter. Je zde předpoklad, že česká ekonomika poroste rychleji než zbytek západní Evropy,“ uzavřel Mora.

Redakčně upravená tisková zpráva SAB Finance

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme