HK ČR akceptuje testování v podnicích. Pochybuje ale o jeho účinnosti

Zaměstnavatelé jsou ochotni kontrolovat výsledky testů, ale nechtějí plošné testování, které požaduje vláda, organizovat. Podle individuálních možností a konkrétních podmínek jsou podniky připravené zaměstnancům v zajištění testů pomáhat, například poskytovat vlastní kapacity.

Taková pomoc by ale podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého měla být dobrovolná, nikoliv nařizována vládou jako povinnost.

Pokud Babišův kabinet k povinnosti testovat přikročí, je podle šéfa Komory nezbytné, aby resort zdravotnictví koordinoval aktivity tak, aby zaměstnavatelé měli efektivní a legální nástroje, jak nařídit zaměstnanci testování a zároveň „zajistit, že taková povinnost bude naplněna“. To se týká zejména případů, kdy vláda nařizuje testování ve firmách, ale neřeší vlastní praktické řešení.

Daší zástupci podnikatelských organizací se obávají, že pokud se budou v tuzemských podnicích testovat pouze neočkovaní, nebude to mít patřičný efekt.

„Jakkoliv toto opatření není nic, co bychom vítali, v současné chvíli ho akceptujeme. Uvidíme konkrétní opatření v náhradách za tyto testy, každopádně nepřistoupíme na prodlevy mezi pořízením a proplacením testu. Uvědomme si ale, že záchyt nemoci ve firmách na jaře byl velmi malý, v desetinách procenta, nelze si proto od plošného testování v podnicích moc slibovat ani na podzim a přes zimu,“ myslí si prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

„Zkušenosti z jara ukázaly, že epidemii testování ve firmách nevyřeší, i na jaře navzdory plošnému testování počty nemocných nadále stoupaly. Považuji to spíše za informativní nástroj, jak mohou firmy mapovat nákazu ve svých provozech. Za důležitější považuji dodržování hygienických standardů a motivaci zaměstnavatelů k očkování zaměstnanců,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Testování by mělo být podnikatelům kompenzováno

„Testování zaměstnanců jedenkrát týdně potravinářské podniky zvládnou. Testování všech zaměstnanců antigenními testy je ale nutné podnikatelům kompenzovat,“ je přesvědčena prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

Neočkovaní nemohou do restaurací, kin ani ke kadeřníkovi, obnoví se podpora podnikatelům

Pokud jde o kompenzace podnikatelům kvůli novým pravidlům, která budou zavedena v restauracích a službách od pondělka, Hospodářská komora připomíná, že kompenzace vždy pokrývaly pouze částečně náklady zcela uzavřených nebo vládou výrazně omezených podniků.

Podle dat Hospodářské komory z letošního jara původní programy pokrývaly zhruba 30 procent měsíčních nákladů zcela uzavřených nebo polouzavřených provozů.

Zbylých 70 % měsíčních nákladů v uzavřených nebo omezených provozovnách podnikatelé hradili půjčkami od bank, penězi od rodinných příslušníků a přátel nebo z vlastních rezerv. Šlo například o nájemné, leasing, energie či pojištění. Řada z nich se podle Komory zadlužila u svých dodavatelů. Desetina podnikatelů do zavedení nových vládních podpor navíc sítem podpor propadala.

Zavedení systému O-N bude mít zásadní dopady na podnikání v gastronomii i ve službách a vláda by tak podle zástupců české gastronomie a služeb sdružených v Hospodářské komoře měla restartovat program Antivirus na ochranu pracovních míst i kompenzační programy včetně kompenzačního bonusu pro živnostníky. Kompenzační programy by měly být dostupné pro všechny, kterým obrat poklesne o třicet a více procent, a hradit 70 % nepokrytých nákladů. O tom, jaké podpory se firmy dočkají, rozhodne vláda do pondělí 22. 11.

Dlouhý očekává tvrdá vyjednávání

„Je to tvrdé opatření pro část firem v oblasti služeb, to znamená restaurace, hotely, turistický ruch. Osobně nejsem příznivcem Antiviru, protože je to při současné napjaté situaci na trhu práce ne úplně dobré, kdy firmy zápasí i nyní o každého člověka. Jsem naopak pro programy, jako jsou Covid nepokryté náklady. Čeká nás zřejmě velmi tvrdé vyjednávání o parametrech těchto programů,“ říká Dlouhý.

„Samozřejmě si zároveň uvědomujeme napjatou situaci státního rozpočtu. Musíme najít s vládou rovnováhu. Jsme navíc v situaci, kdy některé části ekonomiky běží docela dobře, jiné zase špatně. To je ta rovnováha, kterou musíme najít. Považuji ale za klíčové, aby se vše ladilo i s novou vládou, aby se pravidla neměnila s novým kabinetem. Současná vláda musí být konzistentní s tou novou,“ dodává.

Data HK ČR o vyplacených podporách podnikatelům

Očkování zaměstnanců a další opatření

Podle posledního šetření Hospodářské komory celkem 76 % zaměstnavatelů podporuje očkování zaměstnanců proti covidu-19. Většina očkování alespoň doporučuje, více než desetina podniků zaměstnance k očkování motivuje novým benefitem či bonusem.

Mimořádným bonusem, benefitem či finančním příspěvkem k očkování motivují své lidi zejména velké firmy zaměstnávající více než 250 zaměstnanců, příspěvek či benefit poskytuje až 30 % velkých společností zapojených do šetření.

Zaměstnavatelé na pracovištích, kde to charakter práce umožňuje, kvůli nepříznivému vývoji epidemie obnovili pracovní režimy, které byly zavedené v minulých měsících, povětšinou jde o kombinovaný způsob práce střídající home-office a práci z kanceláře.

Od loňského září do tuzemských provozů začaly také rychle pronikat nové technologie a specializované výrobky, které chrání zaměstnance a zákazníky před nákazou covid-19 na pracovištích. Firmy tak reagovaly na apel Hospodářské komory, která je k tomu vyzvala, aby tím snížily riziko plošného lockdownu.

V provozech se objevily kromě roušek s nanovlákennou membránou třeba i rychlé automatické měřiče teploty návštěvníků firem a zaměstnanců nebo přístroje na dezinfekci průmyslových hal ozonem. Podle odhadů Hospodářské komory po této výzvě aplikovalo moderní technologie do provozů na pět tisíc podniků v horizontu jednoho měsíce. Seznam těchto technologií je uveden na webu Hospodářské komory.

Hospodářská komora v souvislosti s požadavkem některých zdravotnických odborníků na zavedení celoplošného lockdownu připomíná, že firmy i lidé byli opakovaně ze strany vlády utvrzováni v důležitosti očkování, které mělo právě nejpřísnějším restrikcím zabránit.

„Jakkoliv proočkovanost v ČR není tak vysoká, jak bychom si přáli, a čísla nakažených rostou, není zavírání ekonomiky na místě. Kromě ekonomického hlediska je problémem i to, že by stát dalším lockdownem výrazně snížil motivaci k vakcinaci těch, kteří zatím váhají. Ve firmách nebo například restauracích navíc platí efektivní režimová opatření. Podnikatelé jsou rozumní a schopní epidemická pravidla zajistit, a to ve vlastním zájmu. Další uzávěru by v mnoha případech nepřežili,“ poznamenal Vladimír Dlouhý.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Bezpečnost

Doporučujeme