Vrací se nouzový stav. Bary a restaurace musejí mít po 22:00 zavřeno

AKTUALIZOVÁNO. Epidemie covid-19 v Česku stále zrychluje, případů skokově přibývá. Vláda proto zavádí nové restrikce nebo zpřísňuje stávající opatření. Od půlnoci na 26. listopadu platí v Česku opět po sedmi měsících nouzový stav. Bary a restaurace nesmějí mít otevřeno mezi 22:00 a 5:00.

Už od 22. listopadu mohou lidé prokazovat svou bezinfekčnost pouze očkováním a potvrzením o prodělané nemoci. Neočkovaní se nedostanou do kina, restaurace, fitness centra ani ke kadeřníkovi, a to ani s negativním testem. Vláda také po jednání s podnikatelskými svazy obnovila programy na podporu firem a živnostníků, které fungovaly už v minulosti, a to včetně kompenzačního bonusu a programů Antivirus A a B (viz níže). Nepříznivá epidemická situace nutí vládu k dalšímu zpřísňování.

Jaká opatření platí od 26. listopadu

Vláda (v souladu s články 5 a 6 zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti ČR) rozhodla 25.11. o vyhlášení nouzového stavu, a to přesně na měsíc. Zatím by tedy měl platit do 25. prosince. „Toto rozhodnutí jsme už doručili do Parlamentu, takže v tuto chvíli ho Poslanecká sněmovna má,“ oznámil premiér v demisi Andrej Babiš. Poslanci jej zřejmě odcházejícímu kabinetu posvětí, zástupci koalice SPOLU ani Pirátů a STAN nejsou proti, blokovat ho chce jen SPD.

Podle Babiše je k tomuto kroku jednoznačný důvod. Česko je ve „stavu nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožuje životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost,“ řekl Babiš.

Restaurace, bary a samozřejmě i noční kluby nesmějí mít otevřeno od 22:00 do páté hodiny ranní. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Vláda si od tohoto restriktivního opatření slibuje omezení pohybu lidí a snížení množství rizikových kontaktů. V obchodních centrech si budou moci lidé pouze vyzvednout jídlo s sebou, konzumace v jídelních zónách možná není.

Na veřejnosti navíc nemohou lidé od 26. listopadu konzumovat alkohol.

Zástupci podnikatelů v gastronomii žádali podle Luboše Kastnera z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR), aby byla zavírací doba posunuta na 23:00 s tím, že poslední objednávky by byly možné jen do desáté večerní. Kastner připomněl, že zavření hospod v deset večer mělo už v minulých vlnách za následek to, že se při placení tvořily hloučky lidí nebo se lidé shlukovali před restauracemi. Zavírací doba ve 22:00 navíc znamená další výrazný pokles tržeb.

Další opatření:

 • Zákaz vánočních trhů – restrikce se týká pouze vánočních trhů (a výjimkou prodeje kaprů a stromků). Celoroční tržiště mohou být nadále otevřená, ale nebude na nich možné konzumovat jídlo a pití.
 • Zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti
 • Omezení hromadných akcí – na kulturní, sportovní a vzdělávací akce může být od 26.11. vpuštěno maximálně tisíc lidí. Na večírky, plesy či spolková shromáždění může nově jen 100 osob. Nijak se zatím neomezují pohřby či svatby. Povinnost prokázat se očkováním či prodělanou nemocí (v posledních 180 dnech) nadále platí, testy se neuznávají.

Vláda pak 29. listopadu ještě rozhodla o prodloužení programu Antivirus A a opětovné aktivaci programu Antivirus B. Zaměstnavatelé budou moci dál čerpat finanční pomoc.

Jak se uvolňují nebo zpřísňují opatření proti covid-19

Lockdown pro neočkované (od 22.11.)

Vláda chce novými opatřeními zkomplikovat život neočkovaným a donutit je, aby si vakcínu aplikovat nechali.

K prokázání bezinfekčnosti například v restauracích, kosmetických salonech, fitness centrech, na kulturních akcích nebo u holiče není od pondělí 22. listopadu možné použít antigenní ani PCR test.  „Na hromadných akcích a v restauracích se budou potkávat jen očkovaní,“ shrnul odcházející ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Další vstupenkou na akce i služby je prodělaná infekce SARS-Cov-2 v uplynulých 180 dnech.

Podle budoucího ministra Vlastimila Válka ale vláda nepředstavila funkční model a nastupující kabinet jej zřejmě upraví. „Nejedná se o bavorský ani rakouský, ale o specificky český model,“ glosoval Válek. To, že se vláda v Bavorsku inspirovala, ale nejde o přesnou kopii, připustil i premiér Andrej Babiš. Budoucí ministr a jeho AntiCovid tým jsou například pro uznávání PCR testů a proti povinnému očkování, které ANO a ČSSD zvažují (pro lidi nad 50 let a vybrané profese).

Ministerstvo přesto stanovilo několik výjimek. PCR testem ne starším 72 hodin se mohou prokazovat děti a mladiství od 12 do 18 let. Děti do dvanácti let nadále nemusejí prokazovat svou bezinfekčnost vůbec.

Zelenou s PCR testem mají také ti, kteří mají lékařem potvrzeno, že se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů. Kontraindikaci vakcinace ale musejí mít zapsanou v do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN).

Výjimku mají i očkovaní s nedokončenou vakcinací (po první dávce), kteří mohou předložit negativní test a s ním i potvrzení o rozběhnutém očkování.

Další výjimky? Lázně, koleje a valné hromady

Výjimku dostaly také lázně, vysokoškolské koleje a „zasedání orgánů právnických osob“. Lidé, kteří pojedou do lázní, se budou moci prokázat nejen očkováním a proděláním nemoci, ale i PCR testem ne starším než 72 hodin.

Od 22. 11. hradí pojišťovny pět PCR testů za měsíc mladistvým do 18 let a lidem, kteří už dostali alespoň první dávku a neuplynulo jim ještě čtrnáct dní od druhé vakcíny. Plně očkovaní lidé mají nárok na dva testy zdarma za jeden měsíc.

Lidem, kteří navštěvují své blízké v sociálních zařízeních či nemocnicích, jsou od pondělí 22. listopadu uznávány nejen PCR testy, ale také testy antigenní. Neuznávají se ale samotesty. Cílem je, aby mohli být muži při porodu své partnerky, případně aby se lidé mohli přijít rozloučit s umírajícími příbuznými.

Plošné testování se vrací do hry

Ve školách bude probíhat plošné testování jednou týdně. Zatím se s ním počítá do února příštího roku. První dvě kola jsou naplánována na 22. a 29. listopadu. Obnovuje se také plošné testování ve firmách a státních organizacích v týdenních intervalech (stejně jako na jaře). Testují se ale jen neočkovaní. Vláda také tvrdí, že chce maximálně posílit kapacitu očkovacích center.

Další opatření platná od 22.11.

 • Neočkovaní se mohou ubytovat v hotelech či penzionech, pokud se prokážou PCR testem, ale jen v případě, že půjde o služební či podnikatelskou cestu. Jako výjimka budou uznávány také cesty za účelem péče o blízkého člověka. 
 • Lidé budou mít možnost čerpat ošetřovné ve výší 80 procent vyměřeného základu mzdy. Vláda také schválila příspěvek až 370 korun na den k náhradě mzdy kvůli pobytu v karanténě. Obě novely musí ještě posvětit poslanci a senátoři a podepsat prezident. Pak bude možné podporu vyplácet i zpětně od listopadu.

Řada odborníků ale varuje, že testovat pouze neočkované není v současné situaci dostačující k tomu, aby epidemie zpomalila. Například v Rakousku se po několika dnech restrikcí, které směřovaly pouze na neočkované, rozhodli pro celostátní lockdown pro všechny obyvatele a také pro povinné očkování (od února 2022).

Ve státní správě v ČR má být od 22. listopadu maximálně využíván home office, kabinet vyzývá k tomu, aby umožnily práci z domova i soukromé firmy.

Znovu byly zavedeny kompenzace pro firmy. Obnoveny jsou programy Covid 2021, Covid Nepokryté náklady a kompenzační bonus s poněkud odlišnými parametry.

Podnikatelé, kteří v důsledku přijatých protiepidemických opatření přišli alespoň o 30 procent příjmů ve srovnání se stejným obdobím roku 2019, mohou požádat stát o finanční kompenzace.

O kompenzační bonus v tradiční výši 1000 korun zatím mohou postižení podnikatelé žádat do 31. prosince 2021.

Z vyjádření gastronomické sekce Hospodářské komory (HK ČR)

 • zavedení systému O-N bude mít zásadní dopady na podnikání v gastronomii i ve službách a vláda tak musí restartovat program Antivirus na ochranu pracovních míst i kompenzační programy včetně kompenzačního bonusu pro živnostníky (již dnes jsou propady obratu v některých regionech v desítkách procent)
 • kompenzační programy by měly být dostupné pro všechny, kterým obrat poklesne o třicet a více procent, a hradit 70 % nepokrytých nákladů
 • s ohledem na dlouhotrvající pandemickou situaci je nutné, aby se podpůrné programy rozběhly co nejrychleji, není možné, aby se podpora vyplácela až za několik měsíců
 • vláda musí více investovat do rychlého očkování populace, přijít s finanční motivací pro první dávku u starších spoluobčanů i pro třetí dávku všem, kteří jsou šest a více měsíců po očkování

  HK ČR vyzývá všechny provozovatele, aby dodržovali všechna platná opatření, a pomohli jsme tak zabránit dalšímu výraznému růstu nakažených a dalšímu lockdownu české ekonomiky

Historie opatření

Platnost testů se zkracuje

Ve všech vnitřních prostorách je už od pondělí 25. října povinná ochrana úst a nosu. Roušky nestačí, lidé musejí mít alespoň respirátor FFP2, KN95 či vyšší třídy.

„Tam, kde je na jednom místě aspoň 50 studentů či žáků, bude nutné mít i při výuce respirátor,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Platí to od 15. 11. Od stejného data je jednou za týden testován každý neočkovaný zdravotník, který přichází do kontaktu s pacienty.

Vláda na podzim také zkrátila také platnost testů na covid. Antigenní testy platí jen 24 hodin, výsledky PCR testů se můžete prokázat nikoli týden ale jen tři dny po jejich provedení.

Babišův kabinet hledá další cesty, jak donutit lidi, kteří odmítají očkování, aby si nechali vakcínu aplikovat. Od listopadu proto nejsou testy hrazeny ze zdravotního pojištění a lidé si je platí sami (pokud nemají příznaky nemoci nebo zahájené očkování). Testy pro děti a mladé lidi do 18 let bude stát platit i nadále.

Vláda toto opatření zvažovala od prosince, vzhledem k epidemiologické situaci ale vše urychlila.  Dosud bylo povinné nosit respirátor v obchodech, ve službách, v MHD nebo na kulturních či sportovních akcích.

Nespokojení hostinští: Vláda nás překvapila

Nově zaváděné restrikce se nelíbí zástupcům podniků v gastronomii, přesto je považují za přijatelnější než další plošný lockdown.

„Jsme připraveni opatření respektovat a dodržovat. Jen upozorňujeme, že nemáme právní ani technické možnosti k ověřování totožnosti hostů a pravosti certifikátu, a tudíž za to nemůžeme nést odpovědnost,“ citoval server iDnes.cz tiskovou mluvčí sítě Ambiente Šárka Hamanová.

Za to, zda jim u stolu nesedí někdo bez vakcíny či platného testu, odpovídá od 1.11. personál restaurace, za pravost certifikátu samozřejmě nese odpovědnost host.

Podle Luboše Kastnera z Českého gastronomického institutu a Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) vyvolává nové opatření a především rychlost, s jakou bylo zavedeno, mezi restauratéry negativní emoce.

„Dozvěděli jsme se to až v pátek 15. 10. z tiskové konference ministra Vojtěcha. Zástupci podniků v gastronomii zažívají překvapení, očekávali jsme, že budeme do přípravy opatření více zapojeni,“ uvedl Kastner.

V nemocnicích leží nejvíc lidí od května, epidemie se vymyká kontrole

Kastner: Předpokládám, že to skončí u soudu

Vláda ovšem toto opatření zvažuje už od letních měsíců a se zástupci gastrosektoru jej diskutovala. „My jsme ale opakovaně argumentovali, že nepovažujeme tento nástroj za stoprocentně účinný. Zároveň jsme říkali: V případě, že by to ministerstvo cítilo, že to může nastat, potřebujeme prostor pro debatu a víc času, abychom si vysvětlili detaily, abychom to důkladně prodiskutovali s našimi členy,“ popsal Kastner.

„Chtěli jsme, aby nás vláda zapojila do diskuze a my jsme v té diskuzi byli dva dny. To nám nepřipadá jako partnerský postup. To, co registrujeme teď, je hodně emocí, ale budeme se s tím muset popasovat,“ dodal.

Opatření platná od 25. října (přehledně):

 • Lidé musejí nově nosit respirátory na pracovištích. Výjimku mají ti, kteří jsou v kanceláři sami a ti, kteří se nacházejí ve stejný čas a na stejném místě, pokud je jejich vzdálenost od sebe nejméně 1,5 metru.
 • Zaměstnavatelé musejí vybavit zaměstnance respirátory v dostatečném počtu na každou pracovní směnu.
 • Nutné jsou nově respirátory na hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků (ochranu ústa nosu musejí mít lidé i tam, kde to platilo dosud).
 • Zkracuje se doba karantény na sedm dní pro ty, kteří přišli do kontaktu s nakaženým. Ukončeny ovšem musí být negativním PCR testem. Dosud museli být lidé s podezřením na nákazu v karanténě dva týdny.

Luboš Kastner si myslí, že i toto opatření může být napadeno u Nejvyššího správního soudu jako mnoho předešlých.

Jakub Procházka
• Oblasti podnikání: Služby
• Teritorium: Česká republika