Jak se uvolňuje podle PES? Obchody i restaurace otevřou najednou

Na Covid-19 v Česku nově dohlíží PES. Ministerstvo zdravotnictví představilo v polovině listopadu systém opatření platných pro různé fáze pandemie. Protiepidemický systém (PES) má pět stupňů pohotovosti. Od 23. 11., kdy platí v Česku čtvrtý stupeň, došlo ke zmírnění některých restrikcí. Pokud bude vývoj příznivý, obchody a restaurace se otevřou najednou ve třetí fázi. V ideálním případě to nastane už v pondělí 30. listopadu.

Jednotlivé fáze systému PES (jak se bude uvolňovat)

Každou fázi určuje hodnota rizikového skóre, situace se vyhodnocuje jednou týdně. Nejvyšší riziko je na čísle 100, při skóre 62 navrhl ministr zdravotnictví Jan Blatný vládě zmírnění dosavadních omezení, a to od pondělí 23. 11.  V posledním listopadovém týdnu je Česká republika na čísle 57. Sněmovna také umožnila vládě prodloužit nouzový stav, prozatím do 12. prosince.

Ve čtvrtém stupni se 23. listopadu částečně otevřely školy, prezenční výuka se zatím týká speciálních škol a 1. stupně ZŠ. Na venkovních sportovištích smí sportovat šest lidí (ti se smějí potkávat i při jiných příležitostech) a noční zákaz vycházení se posunul na 23. hodinu.

Nově je možné konat svatby, pohřby či bohoslužby v maximálním počtu 20 lidí. Povolena jsou i náboženská shromáždění, ale opět jen do 20 osob a za dodržení nařízených hygienických opatření.

Od pondělí je umožněn také venkovní prodej vánočních stromků, kaprů a vánočních ozdob. Obchody s potravinami a drogerie mohou mít nově otevřeno až do 23 hodin, kvůli prevenci výskytu afrického moru prasat mají výjimku prodejny zbraní a střeliva. Čtvrtý stupeň umožnil také konání koncertů, divadelních, filmových a jiných uměleckých představení včetně cirkusů a varieté, jenže zatím stále bez přítomnosti diváků.

Zelenou může dostat český byznys ve třetím stupni, kdy mají být otevřeny všechny obchody a restaurace (do 22 hodin). Úplně uzavřené už nebudou ani galerie, muzea, herny, sázkové kanceláře, bazény či fitness centra. Zrušen bude i zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. To vše ale opět za přísných epidemiologických opatření, která kritizovali zástupci podnikatelských organizací (viz níže)

Úřad zveřejňuje aktuální skóre denně na svém webu

Světlo na konci tunelu

Epidemiologická situace v Česku se zlepšuje, a pokud to bude pokračovat, otevřou se najednou všechny obchody a provozovny služeb včetně hospod, restaurací či hotelů, připomnělo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Za příznivého vývoje dojde k uvolnění na přelomu listopadu a prosince.

„Zdravotní situace se zlepšuje. Platí, že v momentě, kdy se dostaneme do pandemického stupně číslo tři a za předpokladu, že budeme dodržovat pravidla, tak se může, byť s určitými restrikcemi, otevírat,“ potvrzuje vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Chtěli bychom otevřít vše naráz, ale záleží na tabulce PES, kterou představilo ministerstvo zdravotnictví a na které se podílelo i MPO. Nechceme vytvářet neférové konkurenční prostředí tím, že budeme otevírat postupně,“ doplňuje.

Dodržena budou muset být specifická hygienická opatření. U stupně číslo tři budou restaurace zavřené od 22 do 6 hodin a u jednoho stolu budou sedět maximálně čtyři hosté. V maloobchodě a knihovnách bude platit omezení jeden zákazník na 15 metrů čtverečních.

V obchodních centrech by měly být navíc dodržovány dvoumetrové rozestupy a jídelní a dětské koutky zůstanou zavřené. Restaurace a bistra v prostorách jídelních koutků v nákupních centrech, v tzv. foodcourtech, budou moct fungovat jako výdejní okénka a prodávat jídlo zákazníkům. Ti si ho budou muset odnést s sebou a nekonzumovat v nákupních centrech.

Pomoc pro restaurace: Den okének pomohl, bude mít pokračování

Dotační programy platí

„Do doby, dokud budou provozovny zavřeny, platí stále všechny dotační programy. Všechny provozovny, které jsme zavřeli, získávají 100 procent úhrady mezd, včetně odvodů. Získávají jeden a půl měsíce stoprocentního nájemného. A živnostníci mohou čerpat kompenzační bonus 500 korun na den či ošetřovné,“ uklidňuje podnikatele Karel Havlíček.

„Aby se zákazníci nekumulovali v obchodech v předvánočním čase, rádi bychom obchody vyzvali, aby prodloužily otevírací dobu,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková a dodává: „Bezpečný adventní nákup bude heslem pro tento segment a věřím, že lidé si na tento režim zvyknou a budou dodržovat pravidla.“

Svaz průmyslu a dopravy ČR také zjišťoval, jaká opatření zavedly samy firmy. Podle něj podniky pravidelně dezinfikují pracoviště i nářadí a provozní prostředky, instalovaly ochranná plexiskla, měří teplotu u vstupu a tam kde je to možné, doporučují home-office. Některé firmy samy preventivně testují antigenními testy či trasují zaměstnance.

PES? Rozpaky na straně podnikatelů

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) důrazně varoval před zavedením omezení počtu zákazníků tak, že smí být v prodejně jen jeden člověk na 15 metrů čtverečních provozní plochy.

Vládu jsme opakovaně upozornili, že tento odborně nezdůvodněný limit povede k vytvoření značné koncentrace lidí před vstupem do obchodů a nákupních center, a 20 až 30 % zákazníků nebude možno vůbec obsloužit. Navíc toto opatření zbytečně zvýší mobilitu lidí, kteří se budou mezi prodejnami pohybovat a hledat tu s nejmenšími frontami, zmiňuje SOCR v tiskové zprávě.

Asociace chce otevřít už 20. listopadu. Bojí se katastrofy

Podle Hospodářské komory si podnikatelé nepřejí neřízené rozvolňování vládních opatření, kvůli kterému by pak za několik dní museli uzavírat své provozovny znovu.

Zároveň pro ně ale musí mít ekonomický smysl restaurace, obchody i další provozovny znovu otevřít. Protiepidemický systém PES představený ministrem zdravotnictví tento fakt údajně nezohledňuje. Pro podniky to prý znamená, že budou muset další měsíce fungovat v režimu, jehož výsledkem bude závislost na státní podpoře, nebo propouštění zaměstnanců a definitivní uzavření provozoven.  

Hospodářská komora předložila vládě vlastní návrhy (respektive návrhy podnikatelů, jež zastupuje), ministerstvo zdravotnictví je prý ale v PES příliš nezohlednilo. „Vláda do systému promítla jen některé z nich, odtržení teoretického modelu od reality teď bude mít dalekosáhlé důsledky na fungování země,“ varuje Komora.

Parametry protiepidemického systému znemožní základní fungování celých sektorů ekonomiky v řádu mnoha dalších měsíců. Tento stav povede k hlubokému propadu hospodářské aktivity, faktickému konci řady firem a živnostníků a významnému propouštění zaměstnanců. Vládní opatření si vyžádají další náklady ze státního rozpočtu v řádu desítek miliard korun, které ve výsledku zaplatíme v daních my všichni,“ nebere si servítky prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Za velkou chybu označil, že protiepidemický systém, který bude mít dopad na životy lidí v celé zemi na další měsíce, vznikal za zavřenými dveřmi bez diskuze s těmi, kterých se týká.

Zástupcům Hospodářské komory připadají navržená opatření často nelogická, neprovázaná mezi sebou a nepodložená argumenty (proč byl zvolen jeden parametr, a ne jiný). Například v divadlech vláda ještě nedávno prosazovala návštěvu až 500 lidí, ale ve stejném stupni měly být jiné hromadné akce omezeny jen 100 osobami.

Kde jsou relevantní data?

I HK ČR má největší problém s nelogickým omezením 1 osoba na 15 metrů čtverečních. Na dotaz, jaký je epidemický dopad tohoto opatření, a zda by jej ministerstvo mohlo doložit, se prý Hospodářské komoře dostalo odpovědi, že relevantní data neexistují. Otázkou tedy je, zda pro snížení sociálního kontaktu bez exaktního testování je toto číslo opravdu tak důležité, že nelze volání obchodníků vyhovět, ptá se Komora.

„Předpokládali jsme splnění dvou podmínek. Za prvé, že návrh konkrétních opatření bude výsledkem jednání ministerstva zdravotnictví s ostatními dotčenými resorty a s podnikatelskou veřejností. Za druhé, že experti umí s použitím matematických modelů objektivně a důvěryhodně spočítat, nebo alespoň odhadnout, zda opatření skutečně povedou k potřebnému omezení kontaktů, a tedy ke zlepšení pandemické situace. Musím ale s politováním konstatovat, že máme pochybnosti o splnění obou podmínek,“ podotkl šéf Komory.

HK ČR se stejně jako opozici nelíbí, že všechna opatření PES včetně těch v nejnižším stupni rizika vyžadují nouzový stav.

„To v praxi znamená, že vláda předpokládá udržení nouzového stavu v řádu mnoha měsíců, což považujeme za naprosto nepřijatelné. Stejně tak není vůbec zřejmé, při jakých počtech pozitivně testovaných či počtech hospitalizovaných se závažnými komplikacemi v nemocnicích nastupuje ten který režimový stupeň. To popírá avizovaný transparentní systém, ve kterém si každý občan a podnikatel bude moci jednoduše predikovat postup regulačních opatření,“ domnívá se Dlouhý.

„Jestliže stát bude trvat na dnes představeném modelu, je nepochybné, že bude muset podporu podnikatelů a jejich zaměstnanců výrazně posílit. Podnikatelé přitom už nechtějí být závislí na státní podpoře. Chtějí, aby jim vláda rozvázala ruce tak, aby mohli alespoň trochu normálně fungovat,“ podotýká Dlouhý.

Hospodářská komora také uvedla, že je připravena pokračovat v jednáních s vládou o úpravě modelu i přípravě kompenzačních programů tak, aby zohledňovaly i podnikatelský sektor.

jap

Pravidelné novinky e-mailem