Jak se uvolňuje? Od září může na kulturu a sport víc lidí, ulevilo se i restauracím

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO. K uvolnění zbývajících restrikcí, které se týkaly obchodů, služeb i kulturních akcí, docházelo během léta postupně. Úpravy nastaly v červenci i v srpnu. Od 1. září mohou být sály a haly zaplněny diváky na sto procent, v restauracích může sedět u jednoho stolu až 6 lidí.

Od 1. 8. se většímu počtu diváků otevřely sportovní i kulturní akce venku i uvnitř, stále volnější jsou pravidla pro návštěvy památek nebo zoologických či botanických zahrad. Také obchody mohlo od srpna navštívit více zákazníků. Bazény a sauny začaly konečně fungovat na plnou kapacitu.

Co platí od 1. září (přehledně)

Děti, které nejsou očkované, musejí na začátku školního roku (do lavic se vrátily ve středu 1. 9.) podstoupit třikrát antigenní testování, a to 1. 6. a 9. září. Pokud mají školy PCR testy, proběhnou jen dvě kola. Za PCR testy, které si školy mohou samy zajistit, dostávají příspěvek (viz níže).

„Nepředpokládáme, že bychom prováděli plošné testování ve školách i po 9. září,“ sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a vláda s tím skutečně v současné situaci nepočítá.

Pokud se děti nenechají testovat (jde o dobrovolné rozhodnutí), budou muset po dobu výuky ve třídě nosit roušky. Ve společných prostorách školy (jídelna, chodby) to bude platit pro všechny bez výjimky.

Testy i nadále zadarmo

Vláda Andreje Babiše na jednání 23. srpna rozhodla o zachování testů na covid-19 zdarma pro všechny pojištěnce, ačkoli ministři původně prohlašovali, že si je budou lidé platit sami. Až do 31. října se prodlužuje výjimka z placení DPH u respirátorů.

Restaurace a služby (kadeřnictví, kosmetika)

V restauracích může od 1. 9. sedět u jednoho stolu šest lidí (místo dosavadních čtyř). Lidé mohou využít on-line testování například v holičství, v kosmetickém salónu či na hromadných akcích. Jde o novou alternativu k testům přímo na místě. 

„Jedná se o testování, kdy se člověk otestuje pod dohledem zdravotnického pracovníka, který je připojen prostřednictvím webové kamery. Platnost testu bude následně 24 hodin,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví. Zbylá opatření zůstávají v platnosti a jsou stejná jako v srpnu.

Kulturní a sportovní akce

V polovině srpna rozhodl Babišův kabinet o tom, že od září může být na kulturních a sportovních akcích zaplněno 100 procent kapacity hledišť, tribun či prostor pro sezení v halách. Nové opatření je však pro pořadatele akcí a provozovatele poměrně komplikované. Půlka lidí (je-li mezi diváky více než tři tisíce osob) bude muset mít test, polovina se musí prokázat tím, že je očkovaná nebo v uplynulých šesti měsících prodělala covid-19.

Více lidí může od září navštěvovat galerie, zámky, ZOO či botanické zahrady, jejich kapacita už může být naplněna ze sta procent (dosud 75 procent). Organizátoři ale oficiálně musejí zajistit rozestupy mezi návštěvníky 1,5 metru, což je v mnoha případech neřešitelná věc. Rozšiřuje se také kapacita účastníků pěveckých sborů, které může nově navštívit až 50 lidí.

V souvislosti s šířením delta mutace ve světě se od 23. srpna a následně 30. srpna opět měnila pravidla pro cestování do různých zemí.

Historie opatření:

V dubnu byly zrušeny první restrikce přijaté kvůli krizi ve zdravotnictví. Některé obchody či farmářské trhy otevřely 12. dubna. Ke stejnému datu se děti začaly vracet do škol. Všechny maloobchodní prodejny a restauratéři (na předzahrádkách) přivítali zákazníky po 10. respektive 17. květnu. Od pondělí 24. 5. jsou opět v provozu hotely, penziony a další ubytovací zařízení. Do lavic se vrátili středoškoláci v celé republice, zrušena byla střídavá výuka na všech základních školách. Na konci května otevřely restaurace i uvnitř, bazény, sauny a wellness centra. Postupná úprava restrikcí pokračovala i v letních měsících (viz níže)

Co platí od 1. srpna

U volnočasových aktivit se smělo nově potkat až 1000 lidí ve vnitřních prostorech a 2000 lidí ve venku (dosud 500 respektive 1000 návštěvníků). Nesplnil-li někdo podmínky pro bezinfekčnost, tj. očkování, test nebo prodělanou nemoc, mohl být nově součástí skupiny max. 20 osob. Dosud to bylo 10 lidí.

Níže zmíněná opatření, pokud je vláda neupravila s platností od 1.9., nadále platí.

Obchody

 • Minimální rozestupy zákazníků už nejsou 2 ale jen 1,5 metru. Povinnost tradičně neplatí u členů jedné domácnosti. Omezení kapacity na jednoho zákazníka na metry čtvereční zůstává v platnosti. Nejde už ale o jednoho člověka na 15, ale jen 10 metrů čtverečních plochy prodejny. Opatření se nevztahují na dítě v doprovodu dospělého.

Služby

 • Provozovatelé kadeřnictví, holičství i dalších služeb musejí zajistit rozestupy křesel nejméně 1,5 metru. Nadále platí povinnost kontrolovat bezinfekčnost klientů. Pokud ji klient nedoloží, služba mu nebude poskytnuta.

Bazény a sauny, wellness

 • Ruší se omezení kapacity na 75 procent, provozovatelé už mohou využít plnou kapacitu.

Kluby a diskotéky

 • Povoluje se tanec na diskotékách a v klubech. Pouze ale lidem s očkováním, potvrzením o prodělání covid-19 v uplynulých 180 dnech nebo s negativním testem z odběrného místa. Ten pro tento účel platí pouze 24 hodin.

Hrady a zámky

 • Organizované skupiny do dvaceti osob se při prohlídkách nemusejí prokazovat certifikáty o bezinfekčnosti.

Kultura a sport

 • Místo 5000 může být na venkovních akcích nově 7000 osob. U stojících diváků se zmenší povinné rozestupy ze 4 na 2 metry čtvereční plochy. Od jeviště musí být odstup minimálně dva metry. Na vnitřních akcích se počet mění z 2000 na maximálně 3000, všichni diváci ale musí být usazeni a všichni musí mít očkování, test nebo prodělanou nemoc.
 • Je možné hostit i víc diváků nad uvedené limity až do naplnění plné kapacity míst k sezení. K tomu je ale opět nutné očkování nebo prodělaná nemoc, přičemž potvrzení je nutné doložit už při koupi vstupenky. Test v tomto případě nestačí.
 • U výstavních prostor je možné využít 75 procent plochy. Zůstává ale omezení na 10 m2 na osobu.

Dětské akce

 • Navyšuje se počet účastníků dětských akcí z 500 na 1000 uvnitř, ve venkovních prostorách se počty mění z 1000 na 2000. U zoologických a botanických zahrad se prohlídek může účastnit až 20 lidí bez omezení. Dále bude platit to, že může být naplněno nejvýše 75 procent kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků.

V červenci nastalo částečné zpřísnění

V pátek 9. července přestalo v Česku platit uznávání bezinfekčnosti po první aplikaci dvoudávkových vakcín (Pfizer, Moderna, AstraZeneca). Zpřísnila se i pravidla pro příjezd do České republiky.

Lidé, kteří zatím absolvovali pouze jednu dávku očkování, se opět musejí (při návštěvě restaurací, kulturních akcí, ale i návštěvách nemocnic či zařízení sociální péče) prokazovat negativním testem na covid-19. První dávka podle ministerstva zdravotnictví spolehlivě nezajistí bezinfekčnost, a to kvůli šíření delta mutace SARS-CoV-2, proti které je člověk po první dávce chráněn jen zhruba ze třetiny.

Bez testu se Češi obejdou až dva týdny po druhém očkování. „Nově se za bezinfekčního ve všech případech, kdy se bezinfekčnost na základě přijatých protiepidemických opatření vyžaduje, bude považovat člověk až čtrnáct dnů po dokončení vakcinace. Toto pravidlo se použije i pro případné nařízení karantény a izolace ze strany hygienické stanice,“ doplňuje v prohlášení vláda.

Nová pravidla pro cestování od 9. 7.

V souvislosti s šířením delta mutace ve světě se od 9. července zpřísnila pravidla pro vstup do Česka, a to i pro ty, kteří přicestují z destinací zařazených na seznam zemí s nízkým rizikem (zelené státy). Cestující musejí nově vyplňovat příjezdový formulář, a pokud nejsou čtrnáct dnů po dokončeném očkování, potřebují se prokázat také negativním PCR testem. U zemí s nízkým a středním rizikem nákazy je možné test před vstupem do ČR nahradit testem dodatečným absolvovaným do pěti dnů po návratu.

Neočkovaní se bez negativního testu nemohou vrátit do práce. Pokud přijedou ze zemí s nízkým a středním rizikem to možné (do prokázání se testem) je, tito zaměstnanci ale mají povinnost na pracovišti nosit respirátory nejméně třídy FFP2.

Mezi země s extrémním rizikem výskytu nemoci covid-19 bylo v červenci nově zařazeno Tunisko. O rozšíření seznamu o Velkou Británii rozhodne tamní situace v následujících dnech. Ministerstvo zdravotnictví důrazně doporučuje do těchto států necestovat.

Po několika vlnách rozvolnění, které nastaly během dubna a května, se epidemiologická situace v Česku v červnu nezhoršovala, kabinet se proto rozhodl pokračovat v omezování restrikcí. Ve čtvrtek 1. července skončilo pravidelné testování na covid v zaměstnání i u živnostníků, uvažovalo se i o tom, že respirátory nahradí ve vnitřních prostorách chirurgické roušky.

Od počátku července ale opět začal počet pozitivních případů narůstat. Nová nakažlivější mutace viru (delta) se nyní šíří zejména mezi mladými lidmi a vývoj na léto je nejistý.

Co se změnilo od soboty 26. června?

Původně měly být některé zbývající restrikce zrušeny od 1. 7. Důvodem pro změnu termínu na 26. června byla podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha především podmínka testování dětí před odjezdem na tábor.  „V opatření je obsažena i úprava testování na dětské tábory, ty se ale začínají konat již před 1. červencem. Proto jsme posunuli účinnost opatření,” sdělil Adam Vojtěch.

Mimořádná ochranná opatření. Co aktuálně platí?

Od soboty 26. června nastaly změny v obchodech, restauracích i ve službách. V prodejnách může být nově jeden zákazník na 10 metrů čtverečních (dosud 15 m2). Dobrou zprávu slyšeli od vlády provozovatelé klubů či barů, kde je povolena živá hudba (zatím nikoliv tanec).

Úlevu kabinet přinesl také majitelům kadeřnictví, masážních či kosmetických salónů. Ti už nemusejí poskytovat službu jen jednomu zákazníkovi a nemají povinnost klienty evidovat a kontrolovat, zda jsou očkovaní nebo testovaní. Kapacita wellness center a bazénů se zvýšila na 75 procent.

Kulturní akce

 • Od 1. července je možné pořádat venku akce až pro 5 tisíc lidí,  uvnitř pro dva tisíce návštěvníků
 • Kapacita sálu může být naplněna ze 75 procent.
 • Nově mohou lidé konzumovat jídlo i nápoje i v hledištích.
 • Pro skupinky návštěvníků s průvodcem na hradech a zámcích neplatí omezení na 10 lidí.

Od 1. 7. státy Evropské unie a Srbsko přijímají Covid Pas (Digital Green Certificate, Digitální COVID certifikát) jako doklad o absolvování očkování proti covid-19. Klíčové jsou dvě aplikace – jedna obsahující QR kód z certifikátu a druhá, která kód přečte a potvrdí, zda jsou vakcinace či test na covid-19 provedeny v požadovaném intervalu.

Pomoc pro podnikatele postupně končí

S velkým rozvolněním přišel konec kompenzačních programů. Skončil například hojně využívaný kompenzační bonus pro podnikatele, kterým klesly příjmy o více než polovinu. Nadále pokračuje Antivirus A, o který si mohou žádat zaměstnavatelé, pokud se jejich zaměstnanci ocitli v karanténě.

Podrobnosti o programech pomoci

Podniky už ale nemohou využít podporu státu v proplácení mezd v rámci Antiviru B (pro podniky, které neměly pro své lidi v důsledku covid-19 práci). Právě Antivirus byl podle podnikatelských organizací nejzásadnějším programem na pomoc v krizi.

Podle ministrů se vracíme k normálu. „Je to jasný signál, že se ekonomika rozvolňuje,“ prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Nyní se ale vláda obává šíření nové mutace delta. Jaký bude vývoj v červenci a srpnu nedokáží epidemiologové odhadnout. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) představil tři scénáře možného vývoje epidemie v letních měsících. Modely ukazují, že na konci srpna by mohlo být 100, 11 tisíc nebo 40 tisíc potvrzených případů nákazy.

Další podrobnosti k opatřením proti šíření covid-19 a rušení restrikcí

Archiv omezení a jejich rozvolňování

Historie opatření (květen 2021)

Balíčky pro návrat do normálního života podle ministerstva zdravotnictví ČR (přehled)

Ministerstvo zdravotnictví původně nestanovilo přesný časový harmonogram rozvolňování, rozhodující měl být počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za každý uplynulý týden (viz grafika výše). Podle uvedených šesti balíčku se postupně omezovaly restrikce, vydáno však bylo mnoho výjimek.

Kabinet se definitivně přestal držet vlastního plánu (představeného ve zmíněných balíčcích) po květnovém rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který určil, že je řada opatření nezákonná.

Od pondělí 31. května mohou lidé opět navštěvovat restaurace, bazény, sauny či kasina, pokud splní podmínku testování, očkování či prodělané nemoci a pokud provozovatelé zajistí nařízená protiepidemická opatření. Před rozsudkem NSS vláda vyhlásila, že se tak stane až v polovině června.

Zpět na začátek

Restaurace otevřely koncem května

V předposlední fázi číslo 5 (50 nakažených na 100 tisíc lidí / týden) se pro návštěvníky s negativním testem otevřely venkovní i vnitřní plavecké bazény, aquaparky, wellness provozy a sauny

Botanické a zoologické zahrady mohou od posledního květnového dne naplnit 100 procent své návštěvnické kapacity. Amatérské sportovní soutěže či utkání jsou povoleny pro 150 sportovců venku a 75 uvnitř. Umožněny byly skupinové prohlídky v muzeích a památkách pro nejvýše deset lidí nebo až třicet lidí (tradičně s potvrzením o prodělaném covidu, testu či očkování). Od konce května se začaly děti vracet na školy v přírodě.

Na svatbách a pohřbech může být až 100 účastníků (venku 250).

Otevřely se také vnitřní prostory restaurací a barů, nakonec ale o týden později (k 31. 5.), než odpovídalo původnímu plánu vlády (prezentovanému v balíčcích).

Obnovené činnosti v páté fázi:

 • Otevření vnitřních prostor restaurací pro návštěvníky s negativními testy a hygienickými omezeními.
 • Otevření bazénů, saun a wellness s negativními testy a hygienickými omezeními
 • Obnovení sportu ve vnitřních prostorách s negativními testy a hygienickými omezeními
 • Změna u svateb a pohřbů – navýšení účastníků uvnitř na maximálně 100 osob a venku na maximálně 250 lidí
 • Úplné otevření ZOO a botanických zahrad

Balíček č. 4: Méně než 75 nakažených na 100 tisíc lidí

Největší vlna rozvolnění měla nastat v tuzemsku v momentě, kdy se počet nových případů dostal pod 75 na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní (stalo se 15. května). Ve čtvrté fázi se měly otevřít venkovní zahrádky restaurací nebo hrady a zámky. Nakonec ji vláda opět rozdělila do více částí a část restrikcí uvolnila už 17. května.

V pondělí 24. května skončilo rotační vyučování na 2. stupni ZŠ v celém Česku. Všechny děti už chodí do škol denně. Testováni antigenními testy musejí být žáci jen jednou týdně. Do lavic se vrátili i všichni středoškoláci. Teoretickou výuku mohou navštěvovat i vysokoškoláci, většina fakult už nicméně zahájila zkouškové období.

Od června PCR testy zdarma

Od června jsou dva PCR a čtyři antigenní testy (měsíčně) hrazené ze zdravotního pojištění. Pojišťovny by přitom měly od července za testy platit méně než dosud. „Během prázdnin připravujeme speciální režim, aby PCR testy i testy antigenní zdarma byly k dispozici cestovatelům,“ řekl v květnu odcházející ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

Od 24. května otevřely i hotely, penziony, kempy a další ubytovací zařízení, a to bez omezení kapacity. Podmínkou je to, aby hosté ukázali v momentě, kdy se chtějí ubytovat, potvrzení o tom, že byli očkováni, negativně testováni, případně v nedávné době prodělali covid-19. Ubytovaní musejí dále nosit ochranu úst a nosu. Hotely také nesmějí pořádat noční akce. Wellness služby byly v ubytovacích zařízeních zakázané do 31.5.

Vláda v tomto směru vyšla částečně vstříc zástupcům odvětví, kterým se nelíbilo omezení ubytovací kapacity hotelů na 25 procent. Asociace hotelů a restaurací ČR se chtěla dokonce bránit u soudu.

Restrikce byly omezeny také ve sportu. Ve venkovním prostředí smí nově sportovat až 50 lidí. V halách a vnitřních sportovištích má možnost sportovat maximálně třicet lidí (skupiny až po dvanácti nikoli jako dosud po dvou), kteří opět předloží provozovatelům negativní test.

Do hlediště se poprvé od podzimu za dodržení přísných hygienických opatření vracejí diváci. Akce – a to sportovní i kulturní – může navštívit uvnitř až 500 diváků a 1000 lidí venku. Také svateb a pohřbů se může ve vnitřních prostorách zúčastnit 30 lidí a venku 50.

Poprvé od října se otevřely biografy, divadla a koncertní sály. Mohou být naplněny do padesáti procent své kapacity. Otevírají se ale zatím spíše menší kina, multiplexy, které vykazují kvůli covidu stamilionové ztráty, nechtějí zahájit provoz bez možnosti podávat občerstvení.

„Od úterý (18.5.) platí, že sportovci a cvičící osoby, plus trenéři a další členové týmu, nemusejí mít ochranu úst a nosu,“ připomněl další novinku ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Respirátor už mohou sundat i zákazníci v kadeřnictvích či kosmetických salónech.

Obnovené činnosti ve čtvrté fázi:

 • Obnovení provozu divadel a obnovené koncerty venku (s hygienickými omezeními). Platí od 17. května
 • Otevření hradů a zámků (s hygienickými omezeními)
 • Otevření zahrádek restaurací (s hygienickými omezeními). Platí od 17. května
 • Otevření hotelů a penzionů (s negativním testem a vyloučením nočních akcí).
 • Obnovený sport venku ve skupinách maximálně do 50 lidí. V halách a tělocvičnách může sportovat méně osob
 • Obnovení provozu divadel a koncertů uvnitř s respirátory a dalšími hygienickými omezeními (původně 5. fáze)
 • Otevření kin s negativními testy a hygienickými omezeními (původně 5. fáze)
 • Změna u svateb a pohřbů – navýšení počtu účastníků uvnitř na maximálně 30 lidí, venku na maximálně 50 osob.

Zpět na začátek

Co platí od 17. května?

V pondělí 17. května začaly fungovat zahrádky restaurací pro testované a očkované, nebo pro ty, kteří letos prodělali covid-19. U jednoho stolu mohou sedět pouze čtyři lidé, vzdálenost mezi stoly musí být nejméně 1,5 metru a minimálně stejný odstup musejí mít lidé od kolemjdoucích.

Bezinfekčnost už po první dávce

Od posledního květnového týdne platí, že kromě negativního testu mohou lidé dokazovat „bezinfekčnost“ i dokladem o tom, že jsou nejméně tři týdny po očkování první dávkou vakcíny. Doba, po kterou je člověk – po prodělání nemoci covid-19 – považován za chráněného a s protilátkami, se prodlužuje z 90 na 180 dní.

Hostinským se nelíbilo, že měli kontrolovat hosty. Připomínali, že číšníci nemají kapacitu ani pravomoci ke kontrolám. „Číšník má obsluhovat hosta, a ne zkoumat, zda má, nebo nemá test. Nejsem si jistý, zda je reálné to ohlídat,“ řekl například CNN Prima News majitel několika restaurací Zdeněk Pohlreich. Za hostinské se postavila i Hospodářská komora ČR.

Kabinet tedy nakonec rozhodl, že bude veškerá odpovědnost na zákaznících. Dokazovat svoji „bezinfekčnost“ nemusejí lidé personálu restaurace, ale jen případné kontrole, ať už policii nebo hygieně.

Zahrádek a obchodních center se netýká další zvažované omezení, které platilo loni na podzim a souvisí s využíváním internetového připojení hosty. Používání wi-fi je na zahrádkách povolené, rozhodla vláda v pátek 14. května.

Od 17.5. chodí do školy nejmladší děti každý den. Skončila totiž rotační výuka na 1. stupni ZŠ v celém Česku, na 2. stupni to bylo do 24.5 jen v regionech, kde byla epidemiologická situace nejlepší (v Praze, Středočeském, Královehradeckém, Karlovarském, Plzeňském a Libereckém kraji).

Vláda vyšla vstříc také pořadatelům kulturních akcí. Venku bylo opět do 24. května možné pořádat akce až pro 700 lidí (následně byl počet ještě navýšen). Zoologické zahrady mohou nově naplnit kapacitu na 50 procent. V nemocnicích jsou opět povoleny návštěvy.

Vláda také od 17.5. povolila sport uvnitř – zatím například v halách nebo fitcentrech, ovšem s velkými omezeními. Bazény, wellness a sauny zůstávají zatím zavřené.

Vláda každou fázi uvolnění oznamuje vždy týden dopředu (v pondělí) a upřesňuje režim změn. Definitivně to potvrzuje ve čtvrtek

Co se změnilo počátkem května?

Už v pondělí 3.5. se otevřela kadeřnictví, kosmetické salóny a další služby „péče o tělo“ jako jsou masáže. Zákazníci se ale musejí testovat, případně potřebují prokázat, že byli očkováni nebo v uplynulých 180 dnech prodělali nemoc SARS-Cov-2.

„Jedná se i o pedikúru, masáže zdravotního charakteru a podobné typy služeb. Podmínkou je ovšem prokázání se negativním testem, buď PCR nebo antigenním,“ říká Karel Havlíček. Nakonec se uznávají také výsledky antigenních testů provedených ve školách nebo v zaměstnání.

Na počátku května se otevřely také psí salony a další provozovny péče o zvířata a částečně se obnovil také provoz v lázních.

Vláda původně uvažovala, že ke stejnému datu otevře také dosud uzavřené obchody (asi 25 procent prodejen, které byly předtím několik měsíců uzavřené). Podmínkou bylo méně než 100 případů týdně na 100 tisíc obyvatel. Ve stejné chvíli měly začít fungovat také všechny venkovní trhy bez ohledu na sortiment. 

Otevřeli holiči či kosmetika. Za jakých podmínek?

Na počátku května byly nicméně v Česku velké rozdíly. Mnohé okresy zůstávaly hluboko pod tímto limitem, v některých ale bylo nově nakažených podstatně více. Vláda proto nakonec rozhodla, že se zbylé obchody a trhy otevřou o týden později. Všechny maloobchodní prodejny se definitivně otevřely 10. května 2021.

V celé republice se otevřely i galerie, muzea a další památky. Návštěvníkům však zatím nejsou povoleny skupinové prohlídky.

Obnovené činnosti ve druhé fázi:

 • Obnovení výuky na 2. stupni ZŠ a nižším stupni víceletých gymnázií a konzervatoří v rotačním systému po celých třídách (v regionech s méně než 100 případy na 100 tisíc obyvatel týdně). Dokončeno ve 3. fázi 10.5.
 • Zprovoznění školek a dětských skupin v dalších čtyřech krajích bez testování (Praha, Středočeský, Pardubický, Liberecký)
 • Otevření kadeřnictví a služeb péče o tělo. Zákazník i poskytovatel musejí mít negativní test na SARS-CoV-2 a ochranu dýchacích cest.
 • Obnovení provozu lázní pro postcovidové pacienty s vyloučením krátkodobých pobytů a omezením zahraničních hostů (jen s negativním testem).
 • Otevření galerií, muzeí a památek bez skupinových prohlídek pouze v regionech s incidencí méně než 100 případů na 100 tisíc lidí týdně.
 • Povolení organizovaného amatérského sportu dětí venku (pouze ve zmíněných regionech) ve skupinách max. 20 lidí bez respirátorů, ale s podmínkou testování a sledování výskytu nákaz v oddílech (uvedené se vztahuje i na tělesnou výchovu a sport ve školách)
 • Otevření provozoven péče o zvířata

Zpět na začátek.

Ve třetí fázi začaly pod podmínkou dodržování hygienických podmínek fungovat od 10. 5. také všechny ostatní služby. „Patří sem řemeslné služby, půjčovny, překladatelské služby, zprostředkování, provoz solárií, péče o děti, cestovní kanceláře, dražby, zastavárenská činnost, vydavatelství, kopírovací práce, provoz lanovek, tetování,“ upřesnil Havlíček.

Povolena už je také praktická výuka na vysokých školách. Studenti se ale opět budou muset testovat a nosit respirátory.

V pondělí 10. května také Češi venku odložili roušky. Nadále se musejí nosit jen tam, kde člověk nedokáže udržet vzdálenost minimálně dva metry od jiných lidí (zastávky, přístřešky apod.).

Změny v cestování (ke 4. a 15.5.)

Jednodušší cestování už po očkování první dávkou

V polovině května vláda rozhodla o tom, že lidé, kteří byli nejpozději před třemi týdny naočkováni první dávkou vakcínou proti covid-19 v Česku, se mohou bez karantény a nutnosti testu vracet ze zemí s takzvanou střední a vysokou mírou rizika.

Od soboty 15.5. je umožněn vstup do země turistům, kteří mají alespoň 22 dní po první dávce vakcíny, z Německa, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Polska a Slovenska. Za podobných podmínek by měly tyto státy umožnit příjezd lidí očkovaných v Česku, zatím s výjimkou Slovenska. Maďarům bude ČR uznávat i očkování Sputnikem V a vakcínou Sinopharm.

Kabinet rozhodl, že se od pondělí 3. května vrátí podle rotačního principu do lavic žáci druhého stupně ZŠ, a to celkem v sedmi krajích (Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém a v Praze). Další rozvolňování mělo postupovat podle regionů a řídit se počtem nakažených s covid-19 na 100 tisíc obyvatel. Rodiče a děti z ostatních krajů se tak dočkali rovněž 10. 5. Ve druhém květnovém týdnu už byly otevřeny MŠ a ZŠ ve všech krajích.

Ministerstvo školství navíc finančně pomáhá školám, které se rozhodnou využívat PCR testy. Vláda na to vyčlenila 100 milionů korun (příspěvek na jeden test bude 200 korun). Školy si ale testování musejí zařídit samy.

Obnovené činnosti ve třetí fázi:

 • Otevření zbylých služeb s respirátory a hygienickými omezeními
 • Obnovení praktické výuky na vysokých školách s testem a ochranou dýchacích cest.
 • Změna u svateb a pohřbů – navýšení počtu účastníků venku na maximálně 30 lidí.
 • Zrušení povinnosti nosit roušky ve venkovních prostorech (i v městské a obecní zástavbě)
 • Otevření venkovních trhů (veškerý sortiment)
 • Otevření dosud uzavřených obchodů (24% prodejen)

Zpět na začátek

Balíček č. 6: Poslední fáze rozvolnění

V poslední fázi by Češi mohli sundat i roušky a respirátory ve vnitřních prostorách. Podrobnosti k tomu ale ministerstvo zdravotnictví nezveřejnilo. Omezení už by se neměla týkat podnikatelů v žádném sektoru.

toriru / Shutterstock.com

Zpět na začátek

Hromadné testování (nejen) ve firmách

Hromadné testování zaměstnanců v podnicích je povinné od počátku března. Do poloviny měsíce absolvovali první kolo testů na covid-19 pracovníci všech firem nad 50 lidí. Za čtrnáct dní byly prověřeny asi dva miliony zaměstnanců. Jednou týdně se nicméně testuje dál.

Primárně se využívají antigenní testy, o jejichž spolehlivosti panují pochybnosti. Firmy si mohou vybrat z více možností, aktuálně preferují samotestování. Výjimka platí pro lidi, kteří v posledních třech měsících prodělali SARS-Cov-2.

Správa státních hmotných rezerv poskytla 185 tisíc sad testů na covid-19 školám, ačkoli je původně nakoupila pro testování úředníků. Správa koncem dubna znovu vypsala zakázku na 5,6 milionu testů do škol. Minulý tendr zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky. 

V pondělí 15. března kabinet schválil rozšíření povinnosti i na firmy, které mají více než deset zaměstnanců. „Do plošného testování jsme zapojili dalších 650 tisíc zaměstnanců. Celkově tak testujeme na pravidelné bázi již přes tři miliony pracovníků,“ shrnuje vicepremiér Karel Havlíček. A testování na covid-19 je nakonec (od začátku dubna) povinné i pro živnostníky, firmy do 10 zaměstnanců a neziskové organizace.

Častější testování (až dvakrát týdně) bylo v plánu, ale podniky se této povinnosti nakonec vyhnou. Některé firmy by to podle Karla Havlíčka finančně a logisticky nezvládly.

Od 10. března je povinné také testování zaměstnanců ve veřejném sektoru.
Od středy 17. března nemohou chodit do práce neotestovaní zaměstnanci státních úřadů a institucí (včetně kanceláří Senátu či Sněmovny), obcí a krajů a jimi zřizovaných podniků. Povinnost se týká i veřejných vysokých škol, služebních úřadů, policie, armády či hasičů. Výjimku mají všichni zaměstnanci pracující na home-office. Vláda zároveň apeluje na zaměstnavatele, aby co nejvíce využívali práci z domova, nemůže to ale firmám nařídit.

Povinné testování ve firmách pokračuje i v červnu. V červenci ale končí.

Covid-19 mizí: Firmy se chtějí podílet i na očkování

Další úleva pro živnostníky a firmy

Kabinet rozhodl, že dá letos lidem víc času na podání přiznání k dani z příjmů. „Prodloužení platí jak pro odevzdání klasických růžových tiskopisů, kde se termín posouvá do 3. května 2021, tak i pro elektronická podání, kde je nejzazší termín 1. června 2021,“ prozrazuje ministryně financí Alena Schillerová.

Kvůli negativním dopadům restrikcí budou moci firmy v programu COVID – 2021 získat kompenzaci 500 korun za den na jednoho zaměstnance, a to zpětně od 11. ledna. 

Rozhodné období, tedy doba, za kterou mohou podnikatelé dostat dotaci z tohoto plošného programu, se v květnu prodloužilo. Nově trvá – na základě usnesení vlády – od 11. 1. do 9. 5. 2021, tedy celkem 119 dnů. Žádosti bylo možné podávat do 2. června 2021.

„V alternativním programu „COVID – Nepokryté náklady“ firmy obdrží kompenzaci 60 procent z nákladů, a to zpětně od 1. ledna 2021. Podmínkou je loňský pokles tržeb minimálně o 50 procent vůči roku 2019,“ sdělil vicepremiér Karel Havlíček. Nová výzva bude platit od 1.4. do 31.5. Vyhlášena bude v červnu. Program je tak zatím prodloužen o dva měsíce.

To, že žadatel musí prokázat pokles tržeb nejméně o polovinu, se nelíbilo podnikatelským organizacím. „Kompromisem pro nás bylo, že nárok na kompenzaci vznikne těm podnikatelům, kterým se propadl obrat o 40 procent. Vláda ale rozhodla na poslední chvíli tak, aby na kompenzaci dosáhlo méně podniků,“ sdělil prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Ještě daleko tvrdší slova volil na svém twitterovém účtu prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza: „Nejde o férové kompenzace, ale o poslední hřebík do rakve řady firem. Vláda se vědomě rozhodla nechat padnout tisíce firem poté, co rok bojovaly o přežití. Nepochopitelné.“

Nový systém náhrad a vyšší bonus

Vláda se už v únoru shodla na novém plošném systému kompenzací, který je podle vicepremiéra Karla Havlíčka mimořádně velkorysý a bude stát víc než 20 miliard korun.

V polovině února vláda podpořila také nový kompenzační bonus pro OSVČ a malá eseróčka. Dosáhne na něj širší okruh žadatelů, je navýšený na 1 000 korun denně a není již vázán na nouzový stav. Platí zpětně od 1. února 2021. Bylo o něj možné požádat i za duben. Počátkem května schválila vláda podle ministryně financí Aleny Schillerové prodloužení kompenzačního bonusu i na květen.

„To znamená dalších až 31 tisíc korun pro zasažené podnikatele a dohodáře,“ informovala Schillerová.  Podnikatelé či společníci malých firem zasažení pandemií mohou dostat až tisíc korun denně. Finanční správa začala přijímat žádosti v týdnu od 10. května.

Ministerstvo financí se vrátilo k jarní strategii, kdy nárok vznikal všem podnikatelům poškozeným nejen dopady vládních opatření, ale i v důsledku pandemie jako takové. „Na bonus tak nově dosáhnou i ti živnostníci, kteří mají třeba jen pokles poptávky po svém zboží či službách. Klíčové přitom bude umět prokázat propad příjmů vyšší než 50 procent,“ říká ministryně financí. Senát nakonec vládní verzi podpořil, ačkoli i k němu měly výhrady podnikatelské svazy.

Schváleno bylo (22. února) opětovné prodloužení programu Antivirus, tentokrát do konce dubna 2021 (následně prodlouženo do května). Příspěvky na mzdy z programu Antivirus dostalo podle Ministerstva práce a sociálních věcí ČR za rok (od zavedení opatření do konce dubna) 71 700 firem. Podniky získaly necelých 37 miliard korun. Stát prý takto podpořil přes milion zaměstnanců.

Všichni, kteří musejí zůstat doma v karanténě nebo v izolaci, měli mít původně nárok na stoprocentní nemocenskou. Návrh ministryně práce a sociální věcí Jany Maláčové totiž odsouhlasila na počátku března vláda. Jenže ho následně neposvětila Sněmovna. Poslanci nakonec schválili příspěvek 370 korun denně.

Úřad zveřejňuje aktuální skóre denně na svém webu

Podporu z programu Covid Ubytování mohou od konce března žádat další provozovatelé. „Na základě debaty s provozovateli ubytovacích zařízení jsme upřesnili kategorie. Nově mohou žádat kempy, chatové osady a apartmánové hotely,“ vyjmenovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Zpět na začátek

Historie opatření do dubna 2021 v kapitole č. 2
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod
• Teritorium: Česká republika