Ministr zdravotnictví: Na PES zapomeňte. 12. 4. se otevřely trhy, školy či některé obchody

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO. Kvůli kritické situaci ve zdravotnictví zavedla vláda v březnu přísné restrikce. Po 11. dubnu ovšem došlo k jejich částečnému uvolnění (spolu s koncem nouzového stavu). Některé obchody či farmářské trhy otevřely už 12. dubna. Ke stejnému datu se děti začaly vracet do škol. Aktuálně platný protiepidemický systém PES, který v Česku na covid-19 dohlíží, brzy skončí. Ministerstvo zdravotnictví připravuje novou verzi, z původního systému vyjde jen částečně.

I ve třetím dubnovém týdnu platí přísné restrikce – omezeno je shromažďování, uzavřeno zůstává mnoho obchodů, restaurace či hotely, stop má velká část služeb. Firmy i stát hromadně testují zaměstnance. A hromadné testování je povinné i pro OSVČ.

Matice opatření pro jednotlivé obory podnikání v jednotlivých fázích systému PES (aneb jak se mělo uvolňovat)

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger upozornil, že se rozvolnění nebude týkat Děčínska. „Objevily se tam dva případy brazilské mutace,“ zdůvodňuje ministr. Nemocní ze Šluknovska si virus zřejmě nepřivezli ze zahraničí. Kde se nakazili, se zatím neví.

Arenberger měl představit novou tabulku PES, jíž připravilo ministerstvo za jeho předchůdce Jana Blatného. „Půjdeme ale poněkud jiným směrem. Na PSA zapomeňte,“ prohlásil Arenberger.  Ministerstvo do dvou týdnů připraví zcela nový systém.

Otevírají trhy, některé obchody a ZOO, děti se vracejí do škol

Současný nouzový stav skončil 11. dubna a o další už vláda nepožádala. „Prodlužovat ho nebudeme, pojedeme podle pandemického zákona,“ prozradil premiér Andrej Babiš. Znamená to, že byl 12.4. zrušen noční zákaz vycházení a omezení cestování mezi okresy.

Otevírání škol začalo také 12. dubna. V první fázi se v týdenních rotacích vracejí do lavic žáci prvního stupně základních škol a otevírají se mateřské školy pro děti v nejvyšším ročníku. Do lavic se zatím žáci nevrátí jen na Děčínsku. Otazník visel také nad školami ve Zlínském kraji. Ty ale nakonec otevřely. Děti musejí ve třídách dvakrát týdně podstupovat antigenní testy.

Studenti posledních ročníků středních škol a žáci základních škol, kteří mají problémy s prospěchem, budou mít od 19. dubna možnost navštěvovat skupinové konzultace, a to maximálně v počtu šesti lidí. Praktická výuka na středních a vyšších odborných školách, konzervatořích a v posledních ročnících VŠ se zřejmě neobnoví 19. dubna, jak kabinet původně plánoval, ale až o týden později.

Od 12. dubna se otevřely mimo jiné obchody s dětským zbožím a obuví, papírnictví, farmářské trhy a částečně zoologické a botanické zahrady. ZOO obnovily provoz ve venkovních prostorech, bude je možné naplnit do dvaceti procent kapacity. Svateb a pohřbů se smí zúčastnit patnáct lidí.

„Otevřou se papírnictví, dětské oblečení a obuv, aby mohli rodiče v klidu poslat své děti do škol. A také čistírny a prádelny, farmářské trhy, zámečnictví, opravny zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta,“ informoval vicepremiér Karel Havlíček.

Původně mělo platit, že bude venku možné sportovat i ve dvaceti lidech. Uvnitř se mělo potkávat maximálně deset lidí. Víkend před koncem nouzového stavu si to ale ministr zdravotnictví Petr Arenberger rozmyslel a nadále bude platit omezení shromažďování jen na dva lidi (venku i ve vnitřních prostorách). V pondělí 12.4. to schválila vláda.

Na sportovišti se nakonec může sejít až dvanáct lidí. Musejí být ale rozděleni do skupin po dvou, jež budou mít rozestupy minimálně deset metrů.

Zpět na začátek

Varování od MeSES: Uvolňujme opatrněji

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) pod vedením epidemiologa Petra Smejkala před povoleným setkáváním deseti lidí uvnitř a dvaceti venku varovala. Omezení shromažďování na dvě osoby platí v Česku s malou přestávkou od října 2020. Podle člena  MeSES Jana Kulveita jde přitom o jedno z nejúčinnějších opatření proti šíření viru. „Zabraňuje totiž setkávání lidí z jiných domácností v uzavřených prostorách, což patří z nejrizikovějším způsobům kontaktu. Změna by měla na vývoj epidemie větší dopad než částečné otevření škol,“ myslí si Kulveit.

Hromadné testování (nejen) ve firmách

Hromadné testování zaměstnanců v podnicích je povinné od počátku března. Do poloviny měsíce absolvovali první kolo testů na covid-19 pracovníci všech firem nad 50 lidí. Za čtrnáct dní byly prověřeny asi dva miliony zaměstnanců. Jednou týdně se nicméně testuje dál.

Primárně se využívají antigenní testy, o jejichž spolehlivosti panují pochybnosti. Firmy si mohou vybrat z více možností, aktuálně preferují samotestování. Výjimka platí pro lidi, kteří v posledních třech měsících prodělali SARS-Cov-2.

V pondělí 15. března kabinet schválil rozšíření povinnosti i na firmy, které mají více než deset zaměstnanců. „Do plošného testování jsme zapojili dalších 650 tisíc zaměstnanců. Celkově tak testujeme na pravidelné bázi již přes tři miliony pracovníků,“ shrnuje vicepremiér Karel Havlíček. A testování na covid-19 je nakonec (od začátku dubna) povinné i pro živnostníky, firmy do 10 zaměstnanců a neziskové organizace.

Častější testování (až dvakrát týdně) bylo v plánu, ale podniky se této povinnosti nakonec vyhnou. Některé firmy by to podle Karla Havlíčka finančně a logisticky nezvládly.

Od 10. března je povinné také testování zaměstnanců ve veřejném sektoru.
Od středy 17. března nemohou chodit do práce neotestovaní zaměstnanci státních úřadů a institucí (včetně kanceláří Senátu či Sněmovny), obcí a krajů a jimi zřizovaných podniků. Povinnost se týká i veřejných vysokých škol, služebních úřadů, policie, armády či hasičů. Výjimku mají všichni zaměstnanci pracující na home-office. Vláda zároveň apeluje na zaměstnavatele, aby co nejvíce využívali práci z domova, nemůže to ale firmám nařídit.

„Po čtrnácti dnech v dubnu se můžeme dostat na denní nárůsty pod 5 000 nakažených denně,“ myslí si ministr vnitra Jan Hamáček. Pak by podle něj bylo možné využívat jen opatření podle pandemického zákona.

Zpět na začátek

Opatření, která platí do odvolání

 • Uzavření obchodů s výjimkami prodejen nezbytného zboží – potraviny, lékárny, drogerie, papírnictví či obchody s dětskými oděvy. Přibývají ale další výjimky
 • Povinné nošení respirátorů FFP 2 na pracovištích
 • Karanténa je prodloužena z deseti na čtrnáct dní

  Na všech pracovištích jsou povinné respirátory FFP2, nosit je ale musíme na veřejnosti i venku. Cestování za hranice okresu je možné jen ve výjimečných případech, kvůli kontrolám bylo nasazeno nejen 26 tisíc policistů, ale i pět tisíc vojáků. Stát firmám i živnostníkům kompenzuje zmíněné plošné testování, dává jim 60 korun na jeden test. Nárok na příspěvek je na čtyři testy na zaměstnance nebo jednu osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně.

Opatření zrušená ke 12. dubnu:

 • Zákaz pohybu mezi všemi okresy v ČR (s výjimkami jako cesta do práce, k lékaři, péče o blízké)
 • Definitivní zastavení prezenční výuky ve školách a uzavření mateřských škol (do školy nechodili ani žáci prvních a druhých ročníků ZŠ)

Firmy, které chtějí příspěvek na testování zaměstnanců, o něj mohou od 1. dubna žádat přes web www.samotesty-covid.cz.

Ve čtvrtek 18. března vláda rozhodla o zmírnění některých restrikcí:

 • lidé, kteří sportují, nemusejí nosit roušky v zastavěném území měst a obcí
 • návštěvy dětí v sociálních ústavech jsou možné i za hranicemi okresu
 • Lidé se mohou při aktivitách ve volném čase pohybovat po celém domovském okrese (od 12.4. po celé zemi bez omezení). Původně platilo, že je pohyb omezen jen na katastr obce, kde lidé bydlí.

  Seznam obchodů a provozoven, které mají od března výjimku a zůstávají otevřeny

Kvůli kritické situaci (nejhorší od počátku epidemie) přitvrdila vláda částečně už 25. února. Lidé musejí ve všech vnitřních prostorách a tam, kde nemohou dodržovat rozestupy více než dva metry, povinně nosit respirátor třídy FFP (do 1. března dvě jednorázové chirurgické roušky).

Respirátor si lidé povinně nasazují v obchodech, zdravotnických zařízeních, veřejné dopravě, ale také na mezinárodních letištích, nástupištích, v přístřešcích a čekárnách. Výjimka nadále platí pro děti do 15 let. Vláda zároveň souhlasila s vyčleněním 7,5 milionu masek a téměř 3,5 milionu respirátorů FFP 2 ze zásob Správy státních hmotných rezerv pro finančně nezajištěné domácnosti.

Zpět na začátek

Co chtěli za podporu nouzového stavu hejtmani?

Už v neděli 14. února měl definitivně skončit neustále prodlužovaný nouzový stav (nakonec se tak stalo až o dvě měsíce později). Vláda pro jeho zachování tehdy nesehnala dostatek hlasů v Poslanecké sněmovně. Nakonec se ale kabinet dohodl s hejtmany, kteří sami požádali o vyhlášení nového nouzového stavu na dobu dvou týdnů. Ministři na oplátku zástupcům krajů slíbili, že připraví změny legislativy.

Hejtmani vyzvali vládu k urychlenému přijetí nového pandemického zákona, který byl se senátní úpravou schválen 26. 2. Zákon má po 12. dubnu 2021 umožnit efektivní boj s pandemií.

Hejtmani chtěli co nejrychlejší návrat dětí do škol. Zejména žáci devátých ročníků ZŠ a studenti maturitních ročníků se měli do lavic vrátit už v březnu, což ale s ohledem na rychlé šíření viru ministři vyloučili. S ohledem na klesající počty nakažených to nastává během dubna.

Kraje požadovaly také to, aby byli kromě starších lidí přednostně očkováni učitelé. Uvolnit se podle hejtmanů měla omezení sportovních aktivit pod širým nebem (amatérský sport) a zástupci krajů žádali i otevření obchodů a restartu některých služeb. Požadavek na testování ve firmách jim vláda splnila.

Zpět na začátek

Další úleva pro živnostníky a firmy?

Kabinet také rozhodl, že dá lidem víc času na podání daňového přiznání. „Prodloužení platí jak pro odevzdání klasických růžových tiskopisů, kde se termín posouvá do 3. května 2021, tak i pro elektronická podání, kde je nejzazší termín 1. června 2021,“ prozrazuje ministryně financí Alena Schillerová.

Kvůli negativním dopadům restrikcí budou moci firmy v programu COVID – 2021 získat kompenzaci 500 korun za den na jednoho zaměstnance, a to zpětně od 11. ledna do 31. března 2021.  Podnikatelé budou moci žádosti podávat od 12. dubna do 31. května. „V alternativním programu „COVID – Nepokryté náklady“ firmy obdrží kompenzaci 60 procent z nákladů, a to zpětně od 1. ledna 2021. Podmínkou je loňský pokles tržeb minimálně o 50 procent vůči roku 2019,“ říká vicepremiér Karel Havlíček.

To, že žadatel musí prokázat pokles tržeb nejméně o polovinu, se nelíbilo podnikatelským organizacím. „Kompromisem pro nás bylo, že nárok na kompenzaci vznikne těm podnikatelům, kterým se propadl obrat o 40 procent. Vláda ale rozhodla na poslední chvíli tak, aby na kompenzaci dosáhlo méně podniků,“ sděluje prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Ještě daleko tvrdší slova volil na svém twitterovém účtu prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza: „Nejde o férové kompenzace, ale o poslední hřebík do rakve řady firem. Vláda se vědomě rozhodla nechat padnout tisíce firem poté, co rok bojovaly o přežití. Nepochopitelné.“

Zpět na začátek

Co je rizikové skóre PES?

Každou fázi systému PES určuje hodnota rizikového skóre, které si můžete sami spočítat v interaktivní aplikaci.

Nejvyšší riziko je potenciálně na čísle 100, před Vánocemi bylo skóre přes 80 a nákaza se šířila stále rychleji. Vláda proto rozhodla o zavedení nejpřísnějších protiepidemických opatření, která nadále platí, přestože je index začátkem dubna pod číslem 60 a počet nově infikovaných klesá. Na změnách PES pracoval několik týdnů tým kolem nové hlavní hygieničky Pavly Svrčinové. Po nástupu nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera počátkem dubna ale bude zřejmě připraven zcela nový systém.

Detailní informace k aktuálním zákazům a omezením

Průběžný lednový pokles počtu nakažených i hospitalizovaných (kdy PES reálně odpovídal 4. stupni, ale vláda ponechala v platnosti opatření pro 5. stupeň) se zastavil, vláda proto rozhodla o dalším zpřísnění od 30. ledna. Byly za tím i obavy ze šíření takzvaných britských mutací viru, jež jsou výrazně nakažlivější, a které už v Česku koncem března převládaly. Počty nakažených a hospitalizovaných stoupaly až do poloviny prvního jarního měsíce, kdy byla situace v nemocnicích kritická, od té doby pomalu klesají.

Zpřísnění od 30. ledna (nad rámec původních restrikcí pro stupeň 5)

 • Lidé mohou cestovat pouze do vlastních rekreačních objektů, v nichž mohou být pouze členové jedné domácnosti.
 • Ubytovací služby smějí využívat pouze osoby na služební cestě bez dalšího doprovodu. Musejí se prokázat písemným potvrzením od zaměstnavatele či objednatele služby.
 • Pro veřejnost se definitivně uzavírají vleky a lanovky
 • Vláda zakázala cizincům cestovat do ČR až na výjimky (práce, škola, cesta za příbuznými ze závažných rodinných důvodů na povolené akce)
 • Zakázán je prodej na trzích a v mobilních provozovnách.
 • Zakázány jsou opět návštěvy v nemocnicích u pacientů na lůžkách akutní péče (výjimky mají děti či pacienti v terminálním stadiu v nemocnicích/hospicech a otcové při porodu).
 • V autoškolách musejí instruktoři i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2

  Lidé se mohou nechat zdarma testovat na covid-19 každé tři dny. Toto opatření platí od 1. února. Předtím mohli zájemci na opakovaný test po pěti dnech.

Zpět na začátek

Opatření v 5. stupni platná do odvolání

Během prvního prosincového týdne se po uvolnění Česko vrátilo na čísla, jež odpovídala stupni číslo 4. Vláda ale návrat k částečnému lockdownu o několik dní odložila, než se nakonec v pátek 18. prosince opět zavřely restaurace či ubytovací zařízení. Služby jako kadeřnictví či kosmetiku mohli lidé využívat jen do 27. prosince, kdy se definitivně uzavřela také většina obchodů. Poslanci schválili nouzový stav koncem ledna na čtrnáct dní, s dalším prodloužením pomohli vládě hejtmani (do konce února). Nejnovější nouzový stav, který platí od 1. března, byl prodloužen do 11. dubna. Po 12. dubnu už nouzový stav obnoven nebyl.

Výjimku ze zákazu mají stále kromě potravin, drogerie, tabáku a lékáren prádelny a čistírny, myčky aut (bez obsluhy), optika či květinářství. Fungovat mohou i prodejny bílé techniky. Otevřené zůstávají i autoservisy, zákazníci ale od 1.3. nesmí dovnitř do provozovny. Od 12. dubna mají výjimku i obchody s dětským oblečením, papírnictví, čistírny a prádelny, farmářské trhy nebo zámečnictví.

Zajímavostí je umožnění prodeje tradičního velikonočního sortimentu, o kterém vláda informovala koncem března. A najde jen o potraviny či květiny, ale také o pomlázky či dekorativní předměty.

V supermarketech je stále možné prodávat jen nezbytně nutné zboží. Jinými slovy si lidé v supermarketech nemohou koupit to, co neseženou v malých prodejnách potravin – například elektroniku, hračky či oblečení.

Už několik týdnů jsou hranice uzavřeny pro cizince (kromě výše uvedených případů). I ti, kteří mohou do České republiky přijet, ale musejí od 5. února dodržovat přísnější opatření, která vláda zavedla první únorové pondělí.

Od pátku 5. února se zpřísňují pravidla cestování do ČR. Důvodem je hlavně snaha tlumit nové mutace viru. Zavádí se kategorie velmi vysoce rizikových zemí. Příjezd z nich znamená PCR test, pětidenní karanténu ukončenou testem a povinnost nosit respirátor 10 dní.


Tomáš Petříček, ministr zahraničí

Počty lidí na bohoslužbách se s přechodem na pátý stupeň systému PES snížily na 10 procent kapacity kostela. Na veřejnosti se můžete setkat pouze ve dvou. Na svatbách a pohřbech se pak může sejít maximálně patnáct lidí.

V pátém stupni skončila také prezenční výuka na školách s výjimkou žáků prvních a druhých tříd základních škol a dětí z mateřských a speciálních škol. Ostatní se po vánočních prázdninách do škol nevrátili a přešli k distanční výuce. K rozvolnění pak pomalu dochází po 12. dubnu.

V provozu pro veřejnost nejsou lyžařské vleky a lanovky a v letošní sezoně už se nerozjedou. Amatéři si zatím uvnitř nezasportují, sportovní areály a haly jsou do odvolání zavřené. A týmové sporty nejsou zatím povolené ani pod širým nebem.

Provozovatelé lyžařských areálů vs. vláda

Vláda v průběhu ledna slíbila, že k uvolnění a přechodu do 4. stupně dojde v momentě, kdy bude v nemocnicích méně než 3000 pacientů s covid-19. V březnu narostl počet hospitalizovaných s nemocí až na 9500. Na uvolnění spoléhali zejména zástupci lyžařských areálů, pro které jsou únor a březen nejdůležitějším obdobím v sezóně.

V lednu zaslali provozovatelé lyžařských středisek a zástupci cestovního ruchu vládě výzvu se žádostí o otevření. Ministr zdravotnictví Jan Blatný to připouštěl, nakonec si to ale vzhledem ke špatné epidemiologické situaci rozmyslel a vláda o možném otevření areálů ani nehlasovala.

Vlekaři nakonec museli odepsat celou sezonu. Státu přitom během zimy slibovali, že dokáží dat pohybu lidí na sjezdovkách řád a budou lépe kontrolovat dodržování pravidel. V areálech bylo totiž v lednu a únoru plno i bez fungující infrastruktury – lidé na sjezdovkách sáňkovali nebo jezdili na bobech. „Lidi na hory jezdí tak i tak, a když bude otevřeno, někdo na to bude alespoň dohlížet, předejde se chaosu a bude to bezpečnější. Určitě je na místě dodržovat rozestupy a nosit roušky,” říkal ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.

Zpět na začátek

Nový systém náhrad a vyšší bonus

Vláda se v únoru shodla na novém plošném systému kompenzací, který je podle vicepremiéra Karla Havlíčka mimořádně velkorysý a bude stát více než 20 miliard korun.

V novém programu náhrad dostanou podnikatelé, kteří zaznamenali propad tržeb aspoň o 50 procent, příspěvek 500 korun na den za každého zaměstnance. Vzorem pro tento dotační titul byl jeden z nejpozději zavedených programů COVID gastro uzavřené provozovny. Nakonec byl schválen i alternativní program „COVID – Nepokryté náklady“, kdy podniky obdrží kompenzaci 60 procent z nákladů, a to zpětně od 1. ledna 2021. Podmínka propadu tržeb o polovinu (u obou programů) se nicméně nelíbí podnikatelským svazům (viz výše)

V polovině února vláda podpořila také nový kompenzační bonus pro OSVČ a malá eseróčka. Dosáhne na něj širší okruh žadatelů, je navýšený na 1 000 korun denně a není již vázán na nouzový stav. Platit by měl po dokončení legislativního procesu, a to zpětně od 1. února 2021. Bude o něj možné požádat i za duben.

Ministerstvo financí se vrátilo k jarní strategii, kdy nárok vznikal všem podnikatelům poškozeným nejen dopady vládních opatření, ale i v důsledku pandemie jako takové. „Na bonus tak nově dosáhnou i ti živnostníci, kteří mají třeba jen pokles poptávky po svém zboží či službách. Klíčové přitom bude umět prokázat propad příjmů vyšší než 50 procent,“ říká ministryně financí. Senát nakonec vládní verzi podpořil, ačkoli i k němu měly výhrady podnikatelské svazy.

Schváleno bylo (22. února) opětovné prodloužení programu Antivirus, tentokrát do konce dubna 2021.

Bonus pro firmy: Téměř 37 miliard z Antiviru

Příspěvky na mzdy z programu Antivirus dostalo podle Ministerstva práce a sociálních věcí ČR za rok (od zavedení opatření) 71 700 firem. Podniky získaly necelých 37 miliard korun. Stát prý takto podpořil přes milion zaměstnanců.

Všichni, kteří musejí zůstat doma v karanténě nebo v izolaci, měli mít původně nárok na stoprocentní nemocenskou. Návrh ministryně práce a sociální věcí Jany Maláčové totiž odsouhlasila na počátku března vláda. Jenže ho následně neposvětila Sněmovna. Poslanci nakonec schválili příspěvek 370 korun denně.

Úřad zveřejňuje aktuální skóre denně na svém webu

Podporu z programu Covid Ubytování budou moci od konce března žádat další provozovatelé. „Na základě debaty s provozovateli ubytovacích zařízení jsme upřesnili kategorie. Nově mohou žádat kempy, chatové osady a apartmánové hotely,“ vyjmenovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Fialový PES: Prodejci už nemají zelenou

Zelenou dostal byznys ve třetím stupni, kdy se tři týdny před Vánocemi otevřely všechny obchody, hotely, penziony a restaurace. Vydrželo to ale jen čtrnáct dní. Od pátku 18. prosince (minimálně do poloviny dubna) jsou restaurace a ubytovací zařízení opět zavřené. Obchody bez ohledu na sortiment měly na deset dní výjimku, dokonce mohly prodávat i na Štědrý den do 12 hodin. Výjimka ale po svátcích skončila.

V prodejnách potravin či drogeriích nadále platí omezení jeden člověk na 15 m2. V obchodních centrech by měly být dodržovány dvoumetrové rozestupy a dětské koutky zůstávají zavřené. Prodej přes výdejní okénka vláda restauracím povolila, ale jen do 21 hodin.

Vše potřebné k podání daňového přiznání za rok 2020 v daňovém speciálu

„Vláda znovu vytvořila svými nařízeními obrovský zmatek. Místo, aby nechala otevřené malé prodejny, vytvořila nový systém, ve kterém se nikdo nevyzná,“ kritizoval na počátku roku vládní nařízení prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Malé obchody podle něj nikdy nebyly zdrojem nákazy.

Detailně: matice opatření protiepidemického systému pro průmysl a obchod

Zpět na začátek

Jakub Procházka

Další informace hledejte na www.businessinfo.cz/koronavirus

Pravidelné novinky e-mailem