Jak se uvolňuje? Obchody a zbylé služby otevřou 10. 5. Dobré zprávy i pro školy

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO. Vláda postupně představuje „jízdní řád“ dalšího rozvolňování, a to v šesti fázích. První výrazné uvolnění restrikcí, které kabinet zavedl kvůli epidemii covid-19, nastalo v pondělí 3. května. Všechny maloobchodní prodejny se otevřou 10. května a přidá se k nim i zbytek služeb. V celé republice se ke stejnému datu vrátí děti do školek a ve všech krajích bude umožněna rotační výuka na 2. stupni základních škol.

Na počátku dubna byly zrušeny první restrikce přijaté od počátku roku kvůli kritické situaci ve zdravotnictví. Některé obchody či farmářské trhy otevřely 12. dubna. Ke stejnému datu se děti začaly vracet do škol. Návrat do normálu bude zřejmě trvat několik měsíců.

Balíčky pro návrat do normálního života podle ministerstva zdravotnictví ČR (přehled)

Vicepremiér Karel Havlíček koncem dubna prozradil, jak bude vláda uvolňovat restrikce platné od počátku letošního roku. „Logika plánu spočívá v tom, že přednost mají školy a školky a až za nimi následují ekonomika, kultura a sport,“ prohlásil Havlíček.

Ministerstvo zdravotnictví nicméně nestanovilo přesný časový harmonogram, rozhodující má být počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za každý uplynulý týden. Aktuálně víme jen to, jaká opatření přestanou platit 10. května.

Zpět na začátek

Balíčky č. 2 a 3: Další uvolnění od 3. a 10. května

V pondělí 3.5. se otevřela kadeřnictví, kosmetické salóny a další služby „péče o tělo“ jako jsou masáže. Zákazníci se ale musejí testovat, případně potřebují prokázat, že byli očkováni nebo v uplynulých devadesáti dnech prodělali nemoc SARS-Cov-2.

„Jedná se i o pedikúru, masáže zdravotního charakteru a podobné typy služeb. Podmínkou je ovšem prokázání se negativním testem, buď PCR nebo antigenním,“ říká Karel Havlíček. Nakonec se uznávají také výsledky antigenních testů provedených ve školách nebo v zaměstnání.

Otevírají holiči či kosmetika. Za jakých podmínek?

Na počátku května se otevřely také psí salony a další provozovny péče o zvířata a částečně se obnovil také provoz v lázních.

Vláda původně uvažovala, že ke stejnému datu otevře také dosud uzavřené obchody (asi 25 procent prodejen, které jsou už několik měsíců uzavřené). Podmínkou mělo být méně než 100 případů týdně na 100 tisíc obyvatel. Ve stejné chvíli by začaly fungovat také všechny venkovní trhy bez ohledu na sortiment. V současné době jsou nicméně v Česku velké rozdíly. Mnohé okresy jsou hluboko pod tímto limitem, v některých je ale nově nakažených podstatně více.

Vláda proto nakonec rozhodla, že se zbylé obchody a trhy otevřou později. „Všechny maloobchodní prodejny se otevírají definitivně 10. května 2021,“ oznámil Karel Havlíček.

Změny v cestování ke 4. květnu

 • Naočkovaní čeští občané, kteří cestují zpět do ČR ze států se středním a vysokým rizikem (oranžové, červené státy), už nebudou muset po návratu absolvovat test.  
 • Ostatní se testovat musejí. Pokud přicestují z červených zemí, podstoupí PCR test nejpozději pět dní po příjezdu. Pokud se vracejí z oranžových států, postačí antigenní test.

  K „oranžovým“ státům se středním rizikem se nyní v Evropě řadí Portugalsko, Finsko, Irsko nebo Island.  Červené státy s vysokým rizikem jsou například Německo, Rakousko, Slovensko, Španělsko, Itálie či Dánsko. K tmavě červeným státům se řadí například Chorvatsko, Francie, Velká Británie, Polsko, Srbsko, Ukrajina nebo Maďarsko a také všechny země mimo EU.

Ministři tak nicméně popřeli smysl opatření v jednotlivých balíčcích, kde není určeno přesné datum uvolnění, jen kritéria pro odvolání restrikcí (počet nemocných na 100 tisíc obyvatel/týden). Hranice určené pro druhou a třetí fázi totiž Česko zatím nedosáhlo.

V celé republice se otevírají galerie, muzea a další památky. Návštěvníkům však zatím nejsou povoleny skupinové prohlídky.

Obnovené činnosti ve druhé fázi:

 • Obnovení výuky na 2. stupni ZŠ a nižším stupni víceletých gymnázií a konzervatoří v rotačním systému po celých třídách (v regionech s méně než 100 případy na 100 tisíc obyvatel týdně). Dokončeno ve 3. fázi 10.5.
 • Zprovoznění školek a dětských skupin v dalších čtyřech krajích bez testování (Praha, Středočeský, Pardubický, Liberecký)
 • Otevření kadeřnictví a služeb péče o tělo. Zákazník i poskytovatel musejí mít negativní test na SARS-CoV-2 a ochranu dýchacích cest.
 • Obnovení provozu lázní pro postcovidové pacienty s vyloučením krátkodobých pobytů a omezením zahraničních hostů (jen s negativním testem).
 • Otevření galerií, muzeí a památek bez skupinových prohlídek pouze v regionech s incidencí méně než 100 případů na 100 tisíc lidí týdně.
 • Povolení organizovaného amatérského sportu dětí venku (pouze ve zmíněných regionech) ve skupinách max. 20 lidí bez respirátorů, ale s podmínkou testování a sledování výskytu nákaz v oddílech (uvedené se vztahuje i na tělesnou výchovu a sport ve školách)
 • Otevření provozoven péče o zvířata

Zpět na začátek.

Vláda každou fázi uvolnění oznámí vždy týden dopředu (v pondělí) a upřesní režim změn. Definitivně to potvrdí ve čtvrtek

Ve třetí fázi (méně než 100 infikovaných na 100 tisíc obyvatel týdně) se měly pod podmínkou dodržování hygienických podmínek otevřít všechny ostatní služby. „Patří sem řemeslné služby, půjčovny, překladatelské služby, zprostředkování, provoz solárií, péče o děti, cestovní kanceláře, dražby, zastavárenská činnost, vydavatelství, kopírovací práce, provoz lanovek, tetování,“ upřesnil po prvním květnovém jednání vlády vicepremiér Karel Havlíček. I tady je otevření nově plánované na 10. května.

Povolena bude ve třetí fázi také praktická výuka na vysokých školách. Studenti se ale opět budou muset testovat a nosit respirátory.

V pondělí 10. května také mohou Češi venku odložit roušky. Bude je nutné nosit jen tam, kde člověk nedokáže udržet vzdálenost minimálně dva metry od jiných lidí (zastávky, přístřešky apod.).

Kabinet také rozhodl, že se od pondělí 3. května vracejí podle rotačního principu do lavic žáci druhého stupně ZŠ, a to celkem v sedmi krajích (Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém a v Praze). Další rozvolňování má postupovat podle regionů a řídit se počtem nakažených s covid-19 na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. Rodiče a děti z ostatních krajů se podle Arenbergera dočkají 10. května. Ve druhém týdnu května už tedy budou otevřeny MŠ a ZŠ ve všech krajích.

Ministerstvo školství chce také finančně pomoci školám, které se rozhodnou využívat PCR testy. Vláda na to vyčlenila 100 milionů korun (příspěvek na jeden test bude 200 korun). Školy si ale testování musí zařídit samy.

Obnovené činnosti ve třetí fázi:

 • Otevření zbylých služeb s respirátory a hygienickými omezeními
 • Obnovení praktické výuky na vysokých školách s testem a ochranou dýchacích cest.
 • Změna u svateb a pohřbů – navýšení počtu účastníků venku na maximálně 30 lidí.
 • Zrušení povinnosti nosit roušky ve venkovních prostorech (i v městské a obecní zástavbě)
 • Otevření venkovních trhů (veškerý sortiment)
 • Otevření dosud uzavřených obchodů (24% prodejen)

Zpět na začátek

Balíček č. 4: Méně než 75 nakažených na 100 tisíc lidí

Největší vlna rozvolnění nastane v tuzemsku v momentě, kdy klesne počet případů pod 75 na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní. Podle ministerstva zdravotnictví se otevřou venkovní zahrádky restaurací nebo hrady a zámky

Opětovného otevření se dočkají také hotely a penziony, které však budou moci naplnit pouze 25 procent své kapacity. Hosté budou muset mít negativní test a nosit ochranu úst a nosu. Hotely také nebudou smět pořádat noční akce. 

„Ubytovací služby, jsou-li dodržena základní bezpečnostní opatření v kombinaci s negativními testy, nejsou rizikem a není důvod je omezovat maximálně 25 procent kapacity,“ reaguje prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václav Stárek.

„Asociace se chce bránit před soudem. A je připravena zahájit právní kroky, které ji umožňuje zákon a bránit podnikatele, kteří se díky těmto netransparentním rozhodnutím a bez jakékoliv diskuse se zástupci jednotlivých profesí, dostávají do situace, kdy je jejich podnikatelská činnost likvidována,“ doplňuje Stárek.

Restrikce budou omezeny také ve sportu. Ve venkovním prostředí může na jednom hřišti sportovat až 20 lidí. V halách budou mít možnost sportovat maximálně dva lidé, kteří opět předloží provozovatelům negativní test. Do hlediště by se poprvé od podzimu mohli za dodržení přísných hygienických opatření vrátit diváci.

Vláda by v této fázi umožnila také konání koncertů a divadelních představení pod širým nebem. Svateb a pohřbů se bude moci ve vnitřních prostorách zúčastnit 30 lidí a venku 50. V ideálním případě by k tomu mohlo dojít koncem května.

Obnovené činnosti ve čtvrté fázi:

 • Obnovení provozu divadel a obnovené koncerty venku (s hygienickými omezeními)
 • Otevření hradů a zámků (s hygienickými omezeními)
 • Otevření zahrádek restaurací (s hygienickými omezeními)
 • Otevření hotelů a penzionů s tím, že může být hosty obsazena pouze čtvrtina kapacity (s negativním testem a vyloučením nočních akcí).
 • Obnovený sport venku ve skupinách maximálně do 20 lidí. V halách a tělocvičnách zatím nebudou povoleny týmové sporty (mohou zde sportovat pouze dva lidé)
 • Změna u svateb a pohřbů – navýšení počtu účastníků uvnitř na maximálně 30 lidí, venku na maximálně 50 osob.

Zpět na začátek

Balíček č. 5: Pod 50 případů na 100 tisíc lidí

V předposlední fázi se pro návštěvníky s negativním testem otevřou také plavecké bazény, aquaparky, wellness provozy a sauny

Poprvé od léta 2020 by vláda umožnila konat také divadelní představení a koncerty ve vnitřních prostorech. Otevřít by mohla také kina (s omezenou kapacitou). Zhruba po půl roce by se dočkali také majitelé a provozovatelé hospod a restaurací, kteří by mohli pustit hosty do vnitřních prostor. 

Také sportování v halách bude povoleno většímu množství lidí, i když přesný počet vláda dosud nespecifikovala. Na svatbách a pohřbech bude moci být až 100 účastníků (venku 250).

Obnovené činnosti v páté fázi:

 • Obnovení provozu divadel a koncertů uvnitř s respirátory a dalšími hygienickými omezeními
 • Otevření kin s negativními testy a hygienickými omezeními.
 • Otevření vnitřních prostor restaurací pro návštěvníky s negativními testy a hygienickými omezeními.
 • Otevření bazénů, saun a wellness s negativními testy a hygienickými omezeními
 • Obnovení sportu ve vnitřních prostorách s negativními testy a hygienickými omezeními
 • Změna u svateb a pohřbů – navýšení účastníků uvnitř na maximálně 100 osob a venku na maximálně 250 lidí

Zpět na začátek

Balíček č. 6: Poslední fáze rozvolnění

V poslední fázi by Češi mohli sundat i roušky a respirátory ve vnitřních prostorách. Podrobnosti k tomu ale ministerstvo zdravotnictví nezveřejnilo. Omezení už by se neměla týkat podnikatelů v žádném sektoru.

Zpět na začátek

toriru / Shutterstock.com

Co už proběhlo? Uvolnění podle balíčku č. 1

Poslední nouzový stav skončil 11. dubna a o další už vláda nepožádala. 12.4. byl zrušen noční zákaz vycházení a omezení cestování mezi okresy. Otevírání škol začalo ve stejný den. V první fázi se v týdenních rotacích vrátili do lavic žáci prvního stupně základních škol a otevřely se mateřské školy pro děti v nejvyšším ročníku. Děti musejí ve třídách pravidelně podstupovat antigenní testy.

Komplikace po skončení posledního nouzového stavu

Nejvyšší správní soud ve čtvrtek 22. 4. zrušil rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, podle kterého zůstaly obchody, restaurace a další provozovny uzavřené i po ukončení nouzového stavu. Jedním z důvodů byla takzvaná procesní vada, protože restrikce nebyla vydána s předchozím souhlasem vlády. Následující den ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že rezort tuto chybu napravil a vydal nové opatření. Kabinet jej schválil. Zástupci opozice vládu za tento postup kritizují a mluví o pohrdání soudem.

Studenti posledních ročníků středních škol a žáci základních škol, kteří mají problémy s prospěchem, mají od 19. dubna možnost navštěvovat skupinové konzultace, a to maximálně v počtu šesti lidí.

V dubnu se otevřely mimo jiné obchody s dětským zbožím a obuví, papírnictví, farmářské trhy a částečně zoologické a botanické zahrady. ZOO obnovily provoz ve venkovních prostorech, je možné je naplnit do dvaceti procent kapacity. Svateb a pohřbů se smí zúčastnit patnáct lidí.

„Otevírají se papírnictví, dětské oblečení a obuv, aby mohli rodiče v klidu poslat své děti do škol. A také čistírny a prádelny, farmářské trhy, zámečnictví, opravny zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta,“ informoval vicepremiér Karel Havlíček.

Původně mělo platit, že bude venku možné sportovat i ve dvaceti lidech. Uvnitř se mělo potkávat maximálně deset lidí. Víkend před koncem nouzového stavu si to ale ministr zdravotnictví rozmyslel a nadále platí omezení shromažďování jen na dva lidi (venku i ve vnitřních prostorách). Na sportovišti se nakonec může sejít až dvanáct lidí. Musejí být ale rozděleni do skupin po dvou, jež budou mít rozestupy minimálně deset metrů.

Od pondělí 26. dubna se vrátily také všechny děti do mateřských škol, zatím ale jen ve třech krajích (Královéhradeckém, Plzeňském a Karlovarském), kde je situace nejlepší. Týž den se obnovila praktická výuka na českých středních školách a v posledních ročnících vysokých škol. V dalších čtyřech regionech (Praha, Středočeský, Liberecký, Pardubický kraj) začaly děti všech ročníků chodit do školek o týden později.

Obnovené činnosti v první fázi:

 • Obnovení výuky na 1. stupni ZŠ v rotačním systému
 • Obnovení výuky předškolních dětí v MŠ
 • Otevření maloobchodu s oblečením a obuví pro děti a papírnictví.
 • Obnovení provozu ZOO a botanických zahrad v omezeném režimu.
 • Otevření venkovních trhů (pouze potraviny).
 • Obnovení praktické výuky na středních školách (ve střídavém režimu).
 • Obnovení praktické výuky na vysokých školách (pouze poslední ročníky). Další ročníky zřejmě 10.5.
 • Otevření venkovních prostor muzeí a expozic.
 • Zprovoznění školek a dětských skupin ve třech krajích (Královéhradeckém, Plzeňském a Karlovarském)
 • Ukončení testování předškolních dětí ve zmíněných třech krajích
 • Organizovaný amatérský sport dětí venku po dvojicích, max. 12 osob

Hromadné testování (nejen) ve firmách

Hromadné testování zaměstnanců v podnicích je povinné od počátku března. Do poloviny měsíce absolvovali první kolo testů na covid-19 pracovníci všech firem nad 50 lidí. Za čtrnáct dní byly prověřeny asi dva miliony zaměstnanců. Jednou týdně se nicméně testuje dál.

Primárně se využívají antigenní testy, o jejichž spolehlivosti panují pochybnosti. Firmy si mohou vybrat z více možností, aktuálně preferují samotestování. Výjimka platí pro lidi, kteří v posledních třech měsících prodělali SARS-Cov-2.

Správa státních hmotných rezerv poskytne 185 tisíc sad testů na covid-19 školám, ačkoli je původně nakoupila pro testování úředníků. Správa koncem dubna znovu vypsala zakázku na 5,6 milionu testů do škol. Minulý tendr zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky. 

V pondělí 15. března kabinet schválil rozšíření povinnosti i na firmy, které mají více než deset zaměstnanců. „Do plošného testování jsme zapojili dalších 650 tisíc zaměstnanců. Celkově tak testujeme na pravidelné bázi již přes tři miliony pracovníků,“ shrnuje vicepremiér Karel Havlíček. A testování na covid-19 je nakonec (od začátku dubna) povinné i pro živnostníky, firmy do 10 zaměstnanců a neziskové organizace.

Častější testování (až dvakrát týdně) bylo v plánu, ale podniky se této povinnosti nakonec vyhnou. Některé firmy by to podle Karla Havlíčka finančně a logisticky nezvládly.

Od 10. března je povinné také testování zaměstnanců ve veřejném sektoru.
Od středy 17. března nemohou chodit do práce neotestovaní zaměstnanci státních úřadů a institucí (včetně kanceláří Senátu či Sněmovny), obcí a krajů a jimi zřizovaných podniků. Povinnost se týká i veřejných vysokých škol, služebních úřadů, policie, armády či hasičů. Výjimku mají všichni zaměstnanci pracující na home-office. Vláda zároveň apeluje na zaměstnavatele, aby co nejvíce využívali práci z domova, nemůže to ale firmám nařídit.

Povinné testování ve firmách bude podle Havlíčka pokračovat i v červnu. Zda bude nutné i v červenci a dalších měsících, ministři zatím nevědí.

Covid-19 mizí: Firmy se chtějí podílet i na očkování

Další úleva pro živnostníky a firmy?

Kabinet rozhodl, že dá lidem víc času na podání daňového přiznání. „Prodloužení platí jak pro odevzdání klasických růžových tiskopisů, kde se termín posouvá do 3. května 2021, tak i pro elektronická podání, kde je nejzazší termín 1. června 2021,“ prozrazuje ministryně financí Alena Schillerová.

Kvůli negativním dopadům restrikcí budou moci firmy v programu COVID – 2021 získat kompenzaci 500 korun za den na jednoho zaměstnance, a to zpětně od 11. ledna. 

Rozhodné období, tedy doba, za kterou mohou podnikatelé dostat dotaci z tohoto plošného programu, se v květnu prodloužilo. Nově je – na základě usnesení vlády – od 11. 1. do 9. 5. 2021, celkem tedy 119 dnů. Žádosti lze podávat do 2. června 2021.

„V alternativním programu „COVID – Nepokryté náklady“ firmy obdrží kompenzaci 60 procent z nákladů, a to zpětně od 1. ledna 2021. Podmínkou je loňský pokles tržeb minimálně o 50 procent vůči roku 2019,“ sdělil vicepremiér Karel Havlíček. Nová výzva bude platit od 1.4. do 31.5. Vyhlášena bude v červnu. Program je tak zatím prodloužen o dva měsíce.

To, že žadatel musí prokázat pokles tržeb nejméně o polovinu, se nelíbilo podnikatelským organizacím. „Kompromisem pro nás bylo, že nárok na kompenzaci vznikne těm podnikatelům, kterým se propadl obrat o 40 procent. Vláda ale rozhodla na poslední chvíli tak, aby na kompenzaci dosáhlo méně podniků,“ sděluje prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Ještě daleko tvrdší slova volil na svém twitterovém účtu prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza: „Nejde o férové kompenzace, ale o poslední hřebík do rakve řady firem. Vláda se vědomě rozhodla nechat padnout tisíce firem poté, co rok bojovaly o přežití. Nepochopitelné.“

Nový systém náhrad a vyšší bonus

Vláda se v únoru shodla na novém plošném systému kompenzací, který je podle vicepremiéra Karla Havlíčka mimořádně velkorysý a bude stát více než 20 miliard korun.

V polovině února vláda podpořila také nový kompenzační bonus pro OSVČ a malá eseróčka. Dosáhne na něj širší okruh žadatelů, je navýšený na 1 000 korun denně a není již vázán na nouzový stav. Platit by měl po dokončení legislativního procesu, a to zpětně od 1. února 2021. Bude o něj možné požádat i za duben. Počátkem května schválila vláda podle ministryně financí Aleny Schillerové prodloužení kompenzačního bonusu i na květen.

„To znamená dalších až 31 tisíc korun pro zasažené podnikatele a dohodáře,“ napsala na Twitteru Schillerová.  Podnikatelé či společníci malých firem zasažení pandemií mohou dostat až tisíc korun denně. Finanční správa začne přijímat žádosti v týdnu od 10. května.

Ministerstvo financí se vrátilo k jarní strategii, kdy nárok vznikal všem podnikatelům poškozeným nejen dopady vládních opatření, ale i v důsledku pandemie jako takové. „Na bonus tak nově dosáhnou i ti živnostníci, kteří mají třeba jen pokles poptávky po svém zboží či službách. Klíčové přitom bude umět prokázat propad příjmů vyšší než 50 procent,“ říká ministryně financí. Senát nakonec vládní verzi podpořil, ačkoli i k němu měly výhrady podnikatelské svazy.

Schváleno bylo (22. února) opětovné prodloužení programu Antivirus, tentokrát do konce dubna 2021. Příspěvky na mzdy z programu Antivirus dostalo podle Ministerstva práce a sociálních věcí ČR za rok (od zavedení opatření) 71 700 firem. Podniky získaly necelých 37 miliard korun. Stát prý takto podpořil přes milion zaměstnanců.

Všichni, kteří musejí zůstat doma v karanténě nebo v izolaci, měli mít původně nárok na stoprocentní nemocenskou. Návrh ministryně práce a sociální věcí Jany Maláčové totiž odsouhlasila na počátku března vláda. Jenže ho následně neposvětila Sněmovna. Poslanci nakonec schválili příspěvek 370 korun denně.

Úřad zveřejňuje aktuální skóre denně na svém webu

Podporu z programu Covid Ubytování mohou od konce března žádat další provozovatelé. „Na základě debaty s provozovateli ubytovacích zařízení jsme upřesnili kategorie. Nově mohou žádat kempy, chatové osady a apartmánové hotely,“ vyjmenovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Zpět na začátek

Historie opatření v kapitole č. 2

Pravidelné novinky e-mailem