Horská střediska zahajují letní sezónu. Zhruba polovina Čechů plánuje v létě pobyt na našich horách

Horská střediska postupně otevírají letní sezónu. Provozovatelé připravují velmi širokou nabídku aktivit, včetně využití lanových drah. I letos se objeví na horách novinky.

Zájem o české hory je ještě o něco vyšší než v loňské letní sezóně. Klesá zájem o jednodenní výlety a návštěvníci stále více počítají s vícedenních pobyty a využíváním dalších služeb a aktivit, jejichž rozvoj v uplynulých 10 letech na českých letních horách hodnotí velmi kladně.

Letní provoz horských středisek se na mnoha místech spouští o prodloužených víkendech na začátku května. Návštěvníci mohou využít lanových drah k horské turistice nebo cyklistice.

Skiareály nabízí další volnočasové aktivity vhodné do letního počasí a v tamních půjčovnách si lze zapůjčit horská kola a elektrokola nebo terénní koloběžky. Od 2. května také portál holidayinfo.cz spouští letní provoz, kde lze najít veškeré informace o horských střediscích včetně záběrů z webkamer.

Velká nabídka letních aktivit se letos dál rozšíří

„Loňské rekordní investice do novinek ve výši přes 250 mil. Kč se sice letos nezopakují, ale přesto k již tak velmi rozsáhlé nabídce atraktivit přibydou nové. Jednat se bude zejména o rozšíření nebo budování nových trailů pro cyklisty, o které je mezi návštěvníky stále větší zájem. Investice také směřují do nových gastro provozoven, dovybavení půjčoven nebo do zlepšení kvality zázemí včetně například nabídky stání s elektrickými přípojkami,“ říká Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek (AHS ČR).

Stezka v oblacích, Dolní Morava

Nejvýraznějšími investicemi jsou právě nové tratě pro cyklisty, a to jak náročné pro sjezdové profesionály, tak i rekreační pro rodiny s dětmi. Například na Špičáku u Železné Rudy kromě další tratě bikeparku otevřou v květnu i novou restauraci. Na Dolní Moravě oslaví první výročí fungování visutého mostu Sky Bridge 721 a k tomu otevřou téměř 4 km nových tratí pro sportovce i rodiny.

Od letní sezóny 2023 budou všechny zdejší tratě součástí Bike regionu Králický Sněžník, který prostřednictvím páteřní magistrály propojí 6 bike parků na české i polské straně horského masivu. Pro nadšence do jízdy v terénu se tak propojí téměř 130 km tratí všech stupňů náročnosti.

K rozvoji trailových tratí pro cyklisty dojde i na Lipně, v Deštném v Orlických horách, Kraličáku nebo Vítkovicích v Krkonoších. Investovat se bude i na dalších místech – na Monínci vybudují beach kurty a nové atrakce v Aktivity parku, v Harrachově dovybaví dětská hřiště, v Mariánských Lázních vznikne naučná stezka apod.

Ilustrační fotografie

Kromě zmíněných novinek bude fungovat mnoho již tradičních atrakcí pro celé rodiny, jako jsou stezky v korunách stromů, rozhledny, bobové dráhy, dětské a lanové parky, půjčovny koloběžek, kol, elektrokol apod. Nesmíme přitom zapomínat na letní provoz lanových drah, které nabízí spojení mezi jednotlivými aktivitami a často jsou součástí regionálních balíčků služeb.

Ve většině horských středisek se navíc v průběhu léta konají různé akce, které návštěvníkům zatraktivní jejich pobyt. Jsou to například kulturní nebo sportovní festivaly, sjezdové i vytrvalostní závody Českého poháru horských kol, vodácké soutěže na divoké vodě nebo jízdy Dračích lodí. Ale pořádají se i různé výstavy či hudební vystoupení, fungují letní kina.

Zájem Čechů o domácí hory v létě mírně roste, oceňují rozvoj nabídky služeb a aktivit

Hory letos lákají Čechy na tuzemskou dovolenou dokonce o něco více než loni. Podle průzkumu, který v dubnu nechala vypracovat AHS, se od jara do podzimu na domácí hory chystá 46 % dotázaných (+ 6 %). Naopak ubylo těch, kteří zatím návštěvu hor jen zvažují nebo na hory v letní sezóně vůbec jet nechtějí. Většina rozhodnutých plánuje vícedenní pobyt, nejčastěji na prodloužený víkend (47 %), vzrostl i zájem o opakované kratší pobyty delší než 1 den (21 %).

„Stabilní pětina návštěvníků se i letos chystá do českých hor na týdenní a delší pobyt, naopak klesl počet těch, kteří chtějí do hor přijíždět jen na jednodenní výlety. To potvrzuje, že kromě samotného pobytu v přírodě návštěvníci v horských střediscích stále více počítají s širokou nabídkou služeb, kterou mohou využívat po více dní. Většina respondentů zároveň uvedla, že nabídka aktivit a zážitků na českých horách se za uplynulých 10 let velmi rozvinula – 58 % respondentů udělilo na 9bodové škále nadprůměrná hodnocení 6-9 bodů,“ říká prezidentka AHS Kateřina Neumannová.

Ilustrační fotografie

Kromě odpočinku se podle průzkumu nadále drží na prvních příčkách preferovaných aktivit návštěvníků na domácích horách zájem o aktivní dovolenou se sportem a také wellness. V preferencích konkrétních sportů na českých horách vede turistika (90 %) následovaná cyklistikou (45 %).

„Hory se nabízejí jako ideální místo pro trávení volného času, a to nejen proto, že v letošní sezóně je u nás připraveno víc než 91 tisíc km značených tras. Z toho je pěším určeno víc než 44 tisíc km a 40 tisíc km si mohou užít silniční cyklisté. Dále je v Česku, které má vůbec nejlepší turistický systém na světě, také 3 860 km pásových terénních cyklotras, 557 km lyžařských běžeckých tras, 2 800 km jezdeckých stezek (hipostezky) a 149 km vozíčkářských tras, říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Tipy na to, kam konkrétně se vydat, jsou k dispozici na našem portále Kudy z nudy. Mimo jiné tam najdete detailní informace týkající se Česka pěšky, Česka na kole a aktivního Česka jako takového. A samozřejmě nechybí ani turistické cíle na horách nebo očekávané novinky sezóny 2023.

Z posledního průzkumu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism mimo jiné vyplynulo, že 58 % Čechů chce jarní dovolenou strávit právě v Česku. Hodlají na ní strávit jeden týden a za osobu utratit v průměru 6 148 Kč.

Redakčně upravená tisková zpráva Asociace horských středisek

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas

Doporučujeme