I chytré hodinky pomůžou usvědčit pachatele. Česká firma dokáže jako první získat skrytá data z Apple Watch

Forenzní analýza mobilních zařízení se stává čím dál důležitější součástí vyšetřování a soudních řízení. S nárůstem popularity chytrých přístrojů hraje často klíčovou roli v usvědčování pachatelů či ochraně poškozených.

Počet případů, kdy právě data z těchto zařízení pomohla, neustále narůstá. Česká firma Compelson je lídrem v této oblasti a jako první na světě dokáže získat i data z Apple Watch.

Zdroj: Compelson

Inovátoři v oboru

Compelson je průkopníkem v oblasti forenzní analýzy mobilních zařízení – tedy ve využití dat získaných z těchto přístrojů pro vyšetřování či soudní řízení. Tato data v dnešní době často hrají klíčovou roli při usvědčování pachatelů či naopak v ochraně poškozených. Firma stála u zrodu tohoto oboru v České republice a její produkt MOBILedit Forensic patří mezi nejpoužívanější programy svého druhu.

„V našem oboru je strašně důležité držet krok s dobou, protože technologie nepočkají. Právě proto se vždy snažíme, aby se náš produkt co nejdříve dokázal propojit s těmi nejnovějšími zařízeními. Jako prvním na světě se nám povedlo vytvořit software, který umí číst data z Apple Watch, což vzhledem k jejich popularitě znamená pro bezpečnostní složky velkou výhodu při řešení budoucích, ale i stávajících případů,“ říká Dušan Kožušník, zakladatel a CEO společnosti Compelson.

Program MOBILedit Forensic Express umí z hodinek dostat řadu velice podstatných informací a dat, které v řadě případů mohou bezpečnostním složkám přinést podstatné důkazy. Jedná se především o fotky i s jejich lokalitou, poznámky, zvukové nahrávky, soubory, seznam aplikací či systémové logy a ID uživatele. Pro připojení k Apple Watch používá MOBILedit iBUS konektory a umí pracovat se všemi sériemi hodinek.

Nejen hodinky

Compelson se nezaměřuje pouze na hodinky, ale MOBILedit dokáže pracovat s velkou škálou mobilních zařízení od starých tlačítkových mobilů až po ty nejnovější modely a operační systémy. Firmou dodávaný Connection Kit, jenž obsahuje nespočet konektorů, umožňuje propojení s většinou současných mobilních zařízení, ale i s řadou starších. Kufřík obsahuje i klonovací SIM kartu, která slouží k přístupu do telefonu bez znalosti PIN kódu a odstřihnutí zařízení od sítě, aby se zabránilo případné ztrátě důkazů.

“Velikou roli ve forenzní analýze zařízení hraje i proškolení personálu, který se softwarem pracuje. Musíme dbát na to, aby členové bezpečnostních složek věděli, co mají v datech vyhledávat. Obstojí nalezené informace jako důkaz, nebo ne? Pomohou s rozuzlením případu? Právě proto pořádáme pravidelné konference a školení, aby byli naši uživatelé schopni využít maximální potenciál, jejž MOBILedit Forensic Express nabízí,“ dodává Kožušník.

Dušan Kožušník (Compelson): Pomáháme CIA či Scotland Yardu chytat teroristy

Redakčně upravená tisková zpráva

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Inovace a startupy
• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Software a ICT služby

Doporučujeme