Jak prohloubit spolupráci s Tchaj-wanem? Zemi navštívilo sto českých firem

Česká podnikatelská delegace do Koreje a Tchaj-wanu, čítající téměř 150 členů, měla za cíl navázat spolupráci tamními firmami a představit potenciál českých podniků. Zejména s Tchaj-wanem chtějí zástupci agentury CzechInvest prohloubit spolupráci v klíčových oblastech.

Podnikatelé doprovázeli mimo jiné předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou do Koreje a Tchaj-wanu mezi 21. do 30. březnem 2023.

Oficiální stánek na veletrhu představil Česko jako zemi s velkou nabídkou technologií pro smart cities.

Největší podnikatelská delegace z České republiky za posledních 5 let čítala téměř 100 firem, velký zájem o účast projevila také města, regiony, univerzity a muzea. Česká republika je dlouhodobě nejbližším spojencem Tchaj-wanu v Evropě.

Delegace se setkala mimo jiné s firmami ITRI a NARLabs, aby jednala o spolupráci v oblasti polovodičů či s firmou Foxconn ohledně možné investice. Proběhl rovněž investiční seminář, který úvodní řečí otevřel generální ředitel agentury CzechInvest Petr Očko.

Úspěšná startupová část

„Tchaj-wan je technologicky velice vyspělá země a tato mise výrazně přispěla k užší spolupráci v oblastech jako jsou polovodiče či kvantum. Jsem také rád, že jsme posunuli jednání o dalších investicích či obchodní spolupráci. Úspěšná byla i startupová část mise, kde proběhl historicky první česko-tchajwanský „knedlíčkový“ ideathon Dumplings Hack. Proběhlo také několik jednání o užší spolupráci s významným tchajwanským fondem Taiwania Capital a v blízké době můžeme očekávat nové investice tohoto fondu v České republice,“ říká vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu pověřený řízením agentury CzechInvest Petr Očko.

V rámci investičního semináře vystoupil také ředitel AI Hubu Matouš Kostlivý. Představil projekt Technologická inkubace, který je nejen největším projektem agentury CzechInvest, ale také největším českým projektem na podporu startupů.

Na Tchaj-wanu představily české firmy své technologie pro chytrá města

Mezi účastníky delegace byly startupy z oblasti high tech technologií, umělé inteligence a nanotechnologií, které se zúčastnily ideathonu Dumpligs Hack. Jednalo se o firmy Ackee, Tolgee, Unirmi, Servantes, FlyinDiamonds, Dronetag či Promethist.ai.

„Aktivně usilujeme o zlepšování investičního prostředí a aby se zahraničním investorům dařilo lépe rozvíjet své aktivity. Z dlouhodobého hlediska má tato mise velký potenciál na propojení vztahů a proběhlý ideathon, jehož realizaci jsme podpořili, ukázal vzájemné propojení v oblasti inovací. Věřím, že do budoucna by to mohlo přinést do Česka mnoho zajímavých projektů,“ doplňuje Tereza Kubicová, náměstkyně pro technologický rozvoj agentury CzechInvest.

Tchaj-wan patří mezi důležité země z pohledu přílivu zahraničních investic, počet investičních projektů z Tchaj-wanu dojednaných investiční agenturou CzechInvest se řadí mezi top 15. Agentura CzechInvest úzce spolupracuje s tchajwanskými investory v Česku a podporuje jejich další rozvoj. 

Doporučujeme