Jaká je kondice českého exportu? Prvotní šok následují lepší zprávy

Český export ještě v únoru narostl o solidních sedm procent v souladu s predikcí Indexu Exportu. Březnová statistika již ale bude negativně ovlivněna válkou na Ukrajině. Za rok 2022 by mohl tuzemský vývoz klesnout zhruba o šest procent.

„Mírné zlepšení, nikoliv ale obrat nepříznivého trendu, pak podle aktuálního výpočtu Indexu Exportu přinese následujících pět měsíců,“ říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Ilustrační fotografie

Výkon exportu budou brzdit přetrvávající komplikace v průmyslu, především pak ve stěžejním sektoru automotive. Důvody jsou jednoznačné: Nedostatek materiálů, pokračující zádrhely v dodavatelských řetězcích (například lockdowny v Číně) a prudce narůstající výrobní náklady. Výrobní náklady (podle indexu cen průmyslových výrobců) narostly do března ve srovnání s loňskem o téměř 25 %. Vývoj v ostatních evropských zemích je obdobný.

Nečekaný mírný optimismus

Oproti minulému výpočtu Indexu Exportu je ale predikce vývoje exportu přece jen optimističtější. Pro druhé čtvrtletí 2022 by měl tuzemský vývoz poklesnout v průměru o 2 až 3,2 %. Předchozí výpočet predikoval pád až o 4,5 procenta.

„Například německý IFO index skončil nad očekáváními a ukazuje na překvapivou odolnost tamní ekonomiky vůči šoku v podobě války na Ukrajině, což snižuje riziko výraznějšího zhoršení situace v zahraniční poptávce pro české exportéry,“ popisuje Horská.

Březnový PMI index pro tuzemský zpracovatelský průmysl (54,7 bodů) a také nedávno zveřejněný dubnový výsledek pro eurozónu (55,3 bodů) předpokládají dokonce růst. Do tohoto vývoje zapadá i tuzemský konjunkturální průzkum, který, vyjma spotřebitelů, hlásí zlepšení nálady v ekonomice. „Příchozí data ukazují, že firmy se ze všech sil snaží přizpůsobit a reagovat na další nové výzvy včetně výpadků dodávek klíčových surovin. Díky tomu se ekonomická důvěra stabilizovala, byť na nižší úrovni,“ hodnotí Horská.

Slabé výsledky měly v únoru průmysl i zahraniční obchod, export ale mírně rostl

Vstup na neprobádané území

„Je ale třeba mít neustále na mysli jednu velmi důležitou skutečnost – bohužel válka na Ukrajině stále trvá, a to vehnalo Index Exportu do zcela neprobádaných prognostických podmínek. Kruciálním problémem exportérů vůbec není nedostatek zakázek, prioritně se neřeší ani nedostatek pracovníků, ale to, bude-li z čeho vyrábět,“ konstatuje místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Podle něj už únorová čísla ukazují, že se „blíží mračna“. Propad exportu osobních automobilů dosáhl 7 mld. Kč (- 16 %), export do Ruska se propadl o 11 % a tento trend bude pokračovat.

„Dá se očekávat, že s rostoucí srovnávací základnou roku 2021 se bude export propadat stále více. A to se může ještě zhoršit v případě, že Rusko omezí nebo dokonce zastaví dodávky důležitých komodit a surovin a zničí nebo anektuje významné dodavatele pro Českou republiku na Ukrajině. Z tohoto důvodu bude dobré mít připravený i náhradní plán,“ doplňuje Daněk.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme